SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wartość rynku aptecznego wzrosła do 1,8 mld zł

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w złotych na poziomie cen hurtowych) wzrosła w sierpniu 2011 o 4,9% r/r do 1,78 mld zł, jak wynika z danych IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny. W porównaniu do lipca 2011 wartość rynku wzrosła o około 7,5%.

Wartość rynku aptecznego wzrosła do 1,8 mld zł

"Od początku roku obserwowaliśmy spadek dynamiki wartości rynku aptecznego w ujęciu rok do roku, a w czerwcu i lipcu zanotowaliśmy nawet jej ujemne wartości. Od połowy sierpnia wartość rynku aptecznego zaczęła jednak rosnąć i na koniec miesiąca była o ponad 83 mln złotych wyższa niż rok temu" - powiedział ekspert IMS Health Marcin Gawroński.

Po ośmiu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 15,3 mld zł, o blisko 5% (prawie 720 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Koniec trzeciego i początek czwartego kwartału jak co roku powinny przynieść większe wartości sprzedaży związane z sezonem grypowym. Ale w tym roku duży wpływ na dynamikę rynku będą miały także działania producentów, hurtowni i aptek związane z przygotowaniami do wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej" - powiedział też Gawroński.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wzrosła o niecałe 4% do blisko 22,3 mld zł. W Polsce działa około 13 800 aptek i punktów aptecznych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość rynku aptecznego wzrosła do 1,8 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl