SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wartość rynku audiobooków może przekroczyć 200 mln zł w 2016 r.

Wartość polskiego rynku audiobooków, która w 2010 r. wynosiła 16-20 mln zł, może w 2016 r. przekroczyć 200 mln zł, ocenia zarząd spółki Audioteka. Z prezentacji spółki wynika, że w tym roku spodziewa się ona wartości rynku audiobooków na poziomie ok. 25 mln zł.

Wartość rynku audiobooków może przekroczyć 200 mln zł w 2016 r.

"Spodziewamy się, że w ciągu kilku lat wartość polskiego rynku audiobooków przekroczy 200 mln zł" - powiedział prezes Audioteki Marcin Beme na konferencji prasowej. Audioteka zajmuje się zarówno dystrybucją, jak i produkcją audiobooków. Spółka ocenia, że polski rynek znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, w porównaniu do Europy Zachodniej lub USA. O ile w Polsce wartość sprzedaży audiobooków stanowi niecałe pół procenta całego rynku księgarskiego, podczas gdy w Niemczech jest to 5%.

Sprzedaż audiobooków szybko jednak rośnie. Od końca 2008 r. roczny wzrost kształtuje się na poziomie 65%, ocenia Audioteka powołując się na dane Polskiej Izby Książki. Wartość rynku, podawana przez Audiotekę, obejmuje sprzedaż książek dźwiękowych na płytach CD, która stanowi 80% całości. Jednak większą dynamikę notuje sprzedaż elektroniczna.

Audioteka poinformowała, że pozyskała nowego inwestora, którym zostanie fundusz Giza Polish Ventures (GPV). Fundusz obejmie nowe akcje spółki, które będą stanowiły 20% jej podwyższonego kapitału, za 2 mln zł. Pozostałe udziały należą do prezesa Marcina Beme oraz notowanej na giełdzie spółki K2Internet. Transakcja zostanie zrealizowana, po formalnym zarejestrowaniu funduszu GPV, czyli prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Inwestycja w Audiotekę, jest pierwszą ogłoszoną przez fundusz. Sponsorem Giza Polish Ventures jest Giza VC - jeden z najstarszych funduszy VC w Izraelu. Założony w 1992 roku, stworzył pięć funduszy o wartości aktywów przeszło 600 mln USD

W zeszłym tygodniu, GPV poinformował o podpisaniu umowy z Krajowym Funduszem Kapitałowym. Fundusz ma inwestować w spółki, które mają potencjał wejścia na rynki regionalne.

"Uruchomiliśmy już czeską wersję naszego serwisu. Pracujemy w tej chwili nad kolejnymi dziewięcioma wersjami" - powiedział Beme dziennikarzom. Do końca 2013 r. spółka ma wejść na 10-12 nowych rynków. Według Beme, na większości rynków europejskich nie ma graczy, działających według podobnego modelu biznesowego.

Popularność serwisu ma rosnąć razem z książkami dźwiękowymi o statusie "superprodukcji", czyli słuchowiskami ze specjalnie skomponowaną muzyką, efektami dźwiękowymi w których bierze udział nawet ponad stu aktorów. Audioteka wyprodukowała w ten sposób głosową wersję powieści "Narrenturm" Andrzeja Sapkowskiego a obecnie pracuje nad "Grą o Tron" G.R.R. Martina, w której wystąpią m.in. Piotr Fronczewski oraz Robert Więckiewicz.

"Premiera będzie miała miejsce w styczniu i lutym. Muzyka oraz efekty będą nagrane na osobnym ścieżkach dźwiękowych, więc stosunkowo łatwo będzie nam w przyszłości przygotować inne wersje językowe" - powiedział Beme.

Prezes Audioteki poinformował, że spółka zamknie rok z przychodami na poziomie ok. 2 mln zł (co oznacza wzrost o ponad 100% r/r) a także z zyskiem na poziomie EBITDA i netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość rynku audiobooków może przekroczyć 200 mln zł w 2016 r.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pam
Słyszałam z pierwszorzędnego źródła, że te 2 mln "zysku" to tak naprawdę 2mln straty. Ot tajemnica Audioteki: ładnie gadają, mało robią.
odpowiedź