SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wavemaker: marketingowcy narzekają, że ich praca kłóci się z ich przekonaniami

Marketingowcy często lubią swoją pracę i uważają ją za ciekawą, ale częściej niż przedstawiciele innych profesji narzekają, że praca kłóci się z ich sumieniem i przekonaniami - wynika z badania zrealizowanego przez agencję Wavemaker (GroupM). Raport sugeruje też, że specjaliści z branży przeżywają kryzys wiary w marketing, najmocniej dotyka on przedstawicieli agencji kreatywnych.  

Article

Z badania Wavemaker zrealizowanego wśród pracowników agencji marketingowych oraz marketerów wynika, że praca marketingowców jest ciekawa, nobilitująca, z realnym przełożeniem na wyniki biznesowe firm.

Mniej optymistyczny obraz wyłania jednak się z oceny spójności tego co robią z własnymi przekonaniami czy poczucia, że ich praca ma pozytywny wpływ na innych ludzi.

Niemal 30 proc. pracowników branży twierdzi, że często ich praca kłóci się z ich sumieniem lub przekonaniami (średnia dla innych branż wynosi 14 proc.). Co piąty pracownik marketingu ma z kolei poczucie, że jego praca ma pozytywny wpływ na życie innych ludzi (średnia dla innych branż – 43 proc.).

- Jeśli poczucie sensu, poczucie pozytywnego wpływu oraz zgodę z przekonaniami potraktować jako składowe wiary w to, co się robi, mamy podstawy, by mówić o kryzysie wiary w marketing wśród marketingowców - uważa Maciej Kawka, szef strategii w Wavemaker i autor omawianego badania.Jego zdaniem kryzys wiary w marketing powoduje szereg czynników, m.in. „buzzwordyzacja” branży, zalew niepotwierdzonych rzetelnymi danymi teorii marketingowych, spadająca renoma pracy w branży (potwierdzana m.in. w badaniach IPSOS i ScreenLovers), a także dyskutowany obecnie coraz szerzej wymiar etyczny naszej pracy.

- Mówi się dziś wiele choćby o sposobie pozyskiwania i wykorzystania danych w marketingu, cyfrowemu poprawianiu zdjęć kobiet, straszeniu konsumentów w reklamach. To wszystko powoduje, że pracownicy branży, a w szczególności - jak pokazało badanie - zatrudnieni w agencjach kreatywnych, nabierają wątpliwości co do sensu swoich poczynań zawodowych - mówi Kawka. - Na omawiane bolączki nie ma jednego lekarstwa. Ale wydaje się, że na samopoczucie branży pozytywnie wpłynęłoby większe skupienie na ocenie efektów działań, motywowanie do udzielenia konstruktywnej oceny pracy - np. w przetargach czy ograniczenie branżowej nowomowy - podpowiada.

Wpływ pandemii na postrzeganie swojej pracy

Wavemaker w swoim badaniu zajął się także m.in. kwestią wpływu pandemii na postrzeganie swojej pracy. W tym przypadku odczucia branży reklamowej nie odbiegają od średniej dla innych segmentów rynku. Widać jednak wyraźny rozdźwięk pomiędzy sytuacją kobiet i mężczyzn. 43 proc. spośród zatrudnionych w marketingu pań (względem 27 proc. mężczyzn) czuje się w związku z pandemią mocniej wypalona zawodowo. A tylko co dziesiąta (wobec 22 proc. mężczyzn) odczuwa obecnie większą satysfakcję z pracy niż przed wybuchem pandemii.

Badanie Wavemaker zrealizowano we wrześniu na próbie n=93 pracowników branży metodą wywiadów internetowych, uzupełniono je badaniem pracowników innych branż white collar (finanse, IT, doradztwo)

Dołącz do dyskusji: Wavemaker: marketingowcy narzekają, że ich praca kłóci się z ich przekonaniami

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nickt
Sumienie?
9 3
odpowiedź
User
gg
wyrzuty sumienia w tej zdemoralizowanej ekipie?
11 2
odpowiedź
User
widz
jakbym nonstop kręcił szmirowane reklamy środków przeciwbólowych bądź na przeczyszczenie to też bym w siebie zwątpił, określiłbym też inne zjawisko, skretynienie reklamy, gdzie plakaty w stylu Absoluta, gdzie jakieś kampanie z pomysłem
9 0
odpowiedź