SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wchodzisz na budowę? Zachowaj szczególne środki ostrożności

Większość deweloperów stwarza nabywcom mieszkań możliwość ich obejrzenia w trakcie budowy, bo to zwiększa szanse sprzedaży. Wchodząc na budowę trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, założeniu kasku czy specjalnej kamizelki i przeciwpoślizgowego obuwia.

fot. Hossa

fot. Hossa

Dla nabywców mieszkań jednym z podstawowych czynników wpływających na decyzję dotyczącą kupna jest możliwość obejrzenia potencjalnego lokalu. Stoją za tym z jednej strony względy praktyczne, czyli ocena jakie są możliwości urządzania mieszkania, ale też względy estetyczne (szczególnie w przypadku lokali już wyposażonych) czy wręcz emocjonalne (w mieszkaniu trzeba się dobrze czuć, żeby mieć ochotę w nim zamieszkać). Jak wynika z doświadczeń doradców Home Broker, zakup mieszkania bez wcześniejszego obejrzenia jest rzadkością. Takie sytuacje zdarzają się wyłącznie w przypadku zakupów inwestycyjnych, zwłaszcza dokonywanych przez osoby, które mieszkają w innym mieście bądź za granicą.

Jeśli natomiast mieszkanie kupowane jest na własne potrzeby, nabywca zwykle kilkukrotnie je ogląda zanim dojdzie do podpisania umowy kupna-sprzedaży. Po pierwszym obejrzeniu lokalu, którym kupujących się zainteresował, zwykle chce je zobaczyć po raz drugi żeby utwierdzić się w swoim przekonaniu, a potem jest jeszcze kolejna wizyta żeby dokładnie wymierzyć, sprawdzić czy wstępnie „umeblować”. - Ale zdarzają się też kupujący, którzy ledwo staną w drzwiach i od razu podejmują decyzję na tak. Dotyczy to szczególnie ofert atrakcyjnych pod względem ceny, mieszkań urządzonych ze smakiem albo emocjonalnie nastawionych klientów – mówi Aleksandra Wojdyła, doradca nieruchomości i kierownik jednej z warszawskich placówek Home Broker.

O ile obejrzenie mieszkania w przypadku zakupu na rynku wtórnym jest sprawą stosunkowo prostą, to już w przypadku transakcji na rynku pierwotnym może być problemem. Bo po pierwsze gdy nabywca kupuje od dewelopera mieszkanie w budowie, często w ogóle go jeszcze nie ma, a po drugie, nawet gdy już jest, to żeby je obejrzeć trzeba wejść na plac budowy. A to wiąże się z licznymi ograniczeniami. Dlatego sprawdziliśmy, pod jakimi warunkami i na jakich etapach budowy, deweloperzy zezwalają klientom na obejrzenie mieszkań. Jest to bardzo ważne, bo plany czy wizualizacje lokali przekazywane klientom, zwykle nadmiernie optymistycznie prezentują potencjalne możliwości urządzenia mieszkania. W rzeczywistości pokoje nie są zwykle tak ustawne, żeby zmieścić w nich stół, kanapę i komplet wypoczynkowy, a korytarze tak szerokie, aby ustawić w nich przepastne szafy.

Kierownik decyduje o wejściu na budowę

Polskie prawo nie zabrania przyszłym nabywcom obejrzenia mieszkania w trakcie budowy. – Aby osoba postronna weszła na teren budowy potrzebne jest jednak spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze niezbędne jest zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, a po drugie zgoda kierownika budowy – wylicza Maria Sosnowska-Mach, biegły sądowy z zakresu BHP. Do środków ochrony indywidualnej zaliczyć należy hełm (zwany potocznie kaskiem), obuwie na antypoślizgowej podeszwie i asystę osoby towarzyszącej, która będzie mogła oprowadzić odwiedzających po terenie budowy.

Większość deweloperów może zapraszać

Jak to wygląda w praktyce? Choć decyzja o wpuszczeniu nabywców na budowę należy do jej kierownika, to istotne znaczenie ma tu również nastawienie dewelopera. A ten ma zwykle świadomość, że stworzenie klientowi możliwości obejrzenia mieszkania zwiększa prawdopodobieństwo, że zdecyduje się on na zakup. Dlatego większość z przebadanych przez Home Broker firm daje taką szansę potencjalnym nabywcom. Najczęściej więc deweloper współdziała z kierownikiem budowy przy organizacji wizyt na prowadzonej budowie. - Dokładamy wszelkich starań, aby podczas takiej wizyty został zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zawsze wchodzimy na teren inwestycji pod opieką inżyniera lub kierownika budowy. Zanim rozpocznie się wizyta na budowie inżynier lub kierownik udziela klientom krótkiego szkolenia na temat procedur poruszania się po budowie oraz zachowania ostrożności.- wyjaśnia  Przemysław Stefanowski z firmy PBG Erigo.

 

Zasady odwiedzin przyszłych nabywców mieszkań na terenie budowy

Deweloper

Możliwość wejścia na teren budowy przed ukończeniem

Na jakim etapie budowy jest to możliwe

Dodatkowe wymagania, aby klient został wpuszczony na teren budowy*

ACTIVA

tak

każdym

czasami jest to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa

ART-BUD

tak

n/p

zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i BHP

Belveder

tak

każdym

obecność osoby kompetentnej / przepisy BHP

Bouygues Immobilier Polska

tak

od: stan surowy zamknięty

przepisy BHP / zakaz wprowadzania dzieci

EURO STYL

tak

od: stan surowy otwarty

z pracownikiem biura sprzedaży / zakaz wprowadzania dzieci

GANT

tak

od: stan surowy zamknięty

obecność osoby wyznaczonej przez kierownika budowy i przedstawiciela dewelopera / przepisy BHP / zakaz wprowadzania dzieci / brak ciężkiego sprzętu

Grupa Inwestycyjna BEL

tak

n/p

wejście z Inspektorem Nadzoru lub z osobą wyznaczoną

J.W. Construction

tak

od: stan surowy zamknięty

przepisy BHP / brak ciężkiego sprzętu

Layetana Developments

tak

n/p

konkretnie wybrane mieszkanie

Marti Solanes Development

tak

od: stan surowy zamknięty

brak ciężkiego sprzętu / zasady BHP

PBG Erigo

tak

od: stan surowy otwarty

przepisy BHP / krótkie szkolenie ze strony kierownika budowy

P.B. EKO

nie

n/d

dopiero na etapie przeglądów przed odbiorowych

ROBYG

tak

w fazie końcowej budowy inwestycji

budynek musi spełniać przepisy BHP

Ronson

tak

od: 50% realizacji inwestycji

przepisy BHP / specjalne oświadczenie

Warsaw Trust Development

tak

od: stan surowy otwarty

przepisy BHP / w obecności kierownika budowy i inspektora

Wawel Service

tak

od: stan surowy zamknięty

w towarzystwie pracownika firmy i kierownika budowy / zasady BHP

Virke

tak

n/p

przepisy BHP / w towarzystwie pracownika firmy lub kierownika budowy

Źródło: Deweloperzy

 

 

 

*- bez uwzględnienia kasku, specjalnego obuwia i odzieży

 

n/p - nie podano

 

 

 

n/d - nie dotyczy

 

 

 

 

 

Budynek przynajmniej w stanie surowym

Kwestia etapu prac budowlanych, warunkujących wejście na teren inwestycji jest zróżnicowana wśród deweloperów. Jednakże połowa przebadanych firm deweloperskich, wskazuje, że dopiero w momencie osiągnięcia stanu surowego otwartego lub zamkniętego włącza zielone światło na tego typu wizyty. Jest to zrozumiałe bo wcześniejsze wejście na budowę po prostu nie miałoby sensu, bo i tak możliwe byłoby co najwyżej obejrzenie budynku z zewnątrz. Nowy nabywca nie mógłby ocenić rozkładu lokalu, ani roztaczającego się z okien widoku.

Ale nie tylko o to chodzi – osiągnięcie stanu surowego gwarantuje również pewien poziom bezpieczeństwa dla osób przebywających na placu budowy. I tak na przykład na tym etapie budowy na placu nie ma już ciężkiego sprzętu(np. dźwigów) – spełnienie właśnie tego warunku część deweloperów wymienia jako dodatkowe kryterium warunkujące możliwość wejścia na budowę osób „postronnych”.

Kask, odpowiednia odzież i obuwie

Otwartość kierownika budowy i dewelopera na wizyty na placu budowy to nie wszystko. Kiedy planujemy wejście na teren budowy inwestycji musimy liczyć się z koniecznością założenia kasku i ochronnej kamizelki. Te elementy ochronne  otrzymamy od dewelopera lub kierownika budowy, sami zaś musimy zaopatrzyć się w odpowiednie kryte obuwie na płaskiej podeszwie. - W trakcie wizyty na budowie zapewniamy naszym klientom kaski, kamizelki odblaskowe i okulary ochronne. Równocześnie prosimy ich o wcześniejsze przygotowanie się do wizyty, czyli ubranie obuwia na płaskiej podeszwie i uwzględnienie warunków panujących na budowie pod kątem garderoby, tj. pył, błoto itp.- wyjaśnia Tomasz Sujak, dyrektor ds. handlowych w firmie Archicom.

Oświadczenie i ukończone 18 lat

Część deweloperów idzie nieco dalej w stawianych ograniczeniach. Kilku nie zezwala na przykład na wprowadzanie na teren budowy  osób, które nie ukończyły 18 roku życia (takie zasady obowiązują w Bouygues Immobilier Polska, EURO STYL i GANT Development). Z kolei firma Ronson Development przed każdą wizytą wymaga wypełnienia specjalnego oświadczenia.

Trzeba jednak wspomnieć, że czasem deweloperzy podejmują specjalne działania, które mają ułatwić nabywcom obejrzenie mieszkań i zapoznanie się z inwestycją. Przykładowo, wspomniana już firma Ronson Development w jednej ze swoich szczecińskich inwestycji, której mocną stroną była piękna panorama miasta, przygotowała dla klientów specjalną platformę, umożliwiającą im obejrzenie tej panoramy. - W przypadku projektu Panoramika, specjalnie dla tych, którzy preferują mieszkania na wyższych kondygnacjach, podczas jednych dni otwartych ustawiliśmy kilkunastometrowy podnośnik pozwalający zobaczyć widok z perspektywy różnych pięter budynku.- opowiada Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development.

 


Robert Latuszek, Bartosz Turek

Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wchodzisz na budowę? Zachowaj szczególne środki ostrożności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl