SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstała WebExtensions Community Group. Jeden standard rozszerzeń dla wszystkich przeglądarek

Najwięksi producenci przeglądarek internetowych utworzyli WebExtensions Community Group. Członkowie inicjatywy zapowiedzieli wspólne prace nad rozwiązaniami, które pozwolą na łatwiejsze stosowanie tych samych rozszerzeń w różnych przeglądarkach.

Article

Rozszerzenia to przydatne aplikacje przeznaczone do przeglądarek internetowych oferowane przez zewnętrznych producentów, które w znacznym stopniu pozwalają wzbogacić możliwości oferowane przez platformy przeznaczone do surfowania w sieci.

Kłopot polega na tym, że z powodu różnej budowy przeglądarek te same rozszerzenia mogą oferować inne funkcjonalności oraz wygląd w każdej z nich.

Czytaj także: Chrome będzie bezpieczniejszy. HTTPS domyślny w ustawieniach

Idea jednego standardu rozszerzeń

Teraz serwis Engadget poinformował, że najwięksi producenci przeglądarek zawarli porozumienie o nazwie WebExtensions Community Group, które ma pomóc w dostosowaniu tych samych rozszerzeń w różnych programach służących do przeglądania internetu.

W inicjatywie uczestniczą Google (Chrome), Mozilla (Firefox), Microsoft (Edge) oraz Apple (Safari). Ma ona w przyszłości doprowadzić do tego, by każde z rozszerzeń równie łatwo instalowało się w konkretnej przeglądarce i pozwalało na korzystanie w niej z tych samych możliwości.

W założeniach uczestnicy WebExtensions Community Group mają opracować jedno wspólne API, co pozwoli deweloperom rozszerzeń na opracowywanie jednej wersji, która będzie zachowywać się identycznie we wszystkich popularnych przeglądarkach.

Czytaj także: Microsoft zapowiedział koniec wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer

W celu optymalizacji prac inicjatywa uruchomiła osobną sekcję na platformie GitHub przeznaczonej dla programistów. Na razie nie wiadomo kiedy prace prowadzone w ramach WebExtensions Community Group przyniosą pierwsze efekty. Według obserwatorów branży nie stanie się to szybciej niż na przestrzeni najbliższych kilku lat.

Dołącz do dyskusji: Powstała WebExtensions Community Group. Jeden standard rozszerzeń dla wszystkich przeglądarek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl