SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków wie, jakie święta przypadają w pierwszy weekend majowy (infografika)

Początek maja obfituje w dni wolne od pracy. Firma IQS sprawdziła czy Polacy wiedzą jakie święta przypadają na poszczególne dni.

fot. Shutterstock.com Article

Praktycznie żadnych problemów nie stwarzają 1 oraz 3 maja. O tym, że 1 maja przypada Święto Pracy wiedzą niemal wszyscy (90%), przy czym takie skojarzenie nie jest tak jednoznaczne w młodszej grupie badanych (15-24 lata), gdzie 3/4 (76%) wskazało na to właśnie święto, z rozmachem celebrowane przez pokolenie ich rodziców.

1 maja to również rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i na to właśnie w drugiej kolejności zwracali uwagę badani (36% wskazań). Młodzi ludzie mają to wydarzenie znacznie bardziej świeżo w pamięci: jako drugą świąteczną okazję tego dnia wskazywało tę rocznicę 52% osób w wieku 15-24 vs. 2% osób w wieku 45-55 lat.

Tyle samo Polaków jest świadomych, że 3 maja to rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (91%), przy czym część respondentów wskazała również przypadające na ten dzień święto kościelne - Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (18%, częściej mieszkańcy wsi).

O tym, że 2 maja obchodzimy Dzień Flagi wiedziało blisko 3/4 (73%) przebadanych Polaków. Co siódmy badany (15%) twierdzi, że tego dnia nie ma w ogóle żadnego święta. Odpowiedź tę częściej wskazywały kobiety (20%) oraz osoby w średnim wieku 25-34 lata (19%) i mieszkańcy wsi (19%).

Ogólnie nieco wyższą świadomością określonych świąt charakteryzują się mężczyźni oraz osoby z wykształceniem wyższym.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę IQS w dniach 21-26 kwietnia 2017 r., z wykorzystaniem ankiety internetowej techniką RTS, na grupie 1000 Polaków w wieku 15-55 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków wie, jakie święta przypadają w pierwszy weekend majowy (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl