SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK ostrzega przed wekslami inwestycyjnymi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed ryzykiem jakie wiąże się z inwestycjami w tzw. oprocentowane weksle inwestycyjne.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKTomasz Chróstny, prezes UOKiK

Z informacji posiadanych przez UOKiK wynika, że konsument przekazuje pieniądze wystawcy weksli, a wystawca z tych pieniędzy udziela pożyczek przedsiębiorcom, których zabezpieczeniem są posiadane przez nich nieruchomości. Zdaniem regulatora, może to być nowy sposób na pozyskanie kapitału od konsumentów i próba ominięcia przepisów o emisji obligacji korporacyjnych.

UOKiK podkreśla, że od listopada 2018 r. papiery wartościowe muszą być rejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Obowiązek ten nie dotyczy weksli.

UOKiK się przygląda, możliwe postępowania

Urząd poinformował, że przygląda się wekslom inwestycyjnym i jeżeli będą podstawy, to możliwe jest wszczęcie postępowań wyjaśniających.

- Po kłopotach z obligacjami korporacyjnymi, uregulowaniu ich oferowania oraz obrotu przepisami prawnymi, przedsiębiorcy wykreowali alternatywny sposób pozyskiwania kapitału. Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem – dla Urzędu istotne jest, aby konsumenci dysponowali rzetelną informacją o jego poziomie, pozwalającą na podjęcie właściwej decyzji. Apeluję, aby konsumenci ostrożnie podchodzili do ofert inwestycji w weksle. Weksel nie podlega bowiem m.in. ustawie o ofercie publicznej czy ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Oznacza to, że pieniądze – często stanowiące efekt wieloletnich wyrzeczeń, ciężkiej pracy i oszczędzania - nie są odpowiednio chronione. Oferowanie tego typu produktów wysokiego ryzyka oraz transferowanie środków do innych podmiotów budzi nasze poważne wątpliwości, dlatego w trosce o konsumentów ostrzegam przed lokowaniem środków w tzw. weksle inwestycyjne - powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Weksel inwestycyjny - w prawie nie ma takiego pojęcia

UOKiK podkreśla, że w przepisach nie istnieje pojęcie "weksla inwestycyjnego". Zostało ono wymyślone przez przedsiębiorców na określenie kolejnego produktu umożliwiającego im pozyskanie kapitału. W prawie wekslowym znajduje się zaś pojęcie "weksla", zgodnie z którym osoba lub firma, która podpisuje się na wekslu, musi oddać pożyczoną sumę pieniędzy wraz z odsetkami, jeśli oprocentowanie zostanie zastrzeżone w treści weksla. Celem zwykłego "weksla" jest dodatkowe zabezpieczenie długu. Wątpliwości regulatora dotyczące "weksli inwestycyjnych" budzi udzielanie przez emitentów pożyczek z pieniędzy pozyskanych z emisji weksla.

- Do weksli nie stosuje się przepisów i wymagań dotyczących publicznej emisji papierów wartościowych, np. emitent nie musi przedstawiać dokumentu ofertowego, nie musi opisywać warunków emisji weksli. Może to oznaczać, że konsument nie będzie miał rzetelnych informacji o wartości zabezpieczenia takiego weksla, jego wystawcy, ryzyku, jak również o przedsięwzięciu na którego realizację powierza on swoje środki wystawcy weksla - czytamy w komunikacie UOKiK.

Brak gwarancji BFG

Urząd zaznacza też, że w przypadku upadłości emitenta weksli konsumenci mogą nie odzyskać swoich pieniędzy, gdyż takie inwestycje nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ponadto, zdaniem UOKiK weksle inwestycyjne to ryzykowna inwestycja. Ich oferty błędnie informują o gwarantowanej stopie zwrotu i bezpieczeństwie weksli, pdczas gdy każda inwestycja jest obarczona ryzykiem.

Dołącz do dyskusji: UOKiK ostrzega przed wekslami inwestycyjnymi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl