SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

WhatsApp z rekordową karą 225 mln euro za naruszenie RODO

Irlandzka Komisja ds. Ochrony Danych (IDPC) poinformowała, że nałożyła rekordową w historii Irlandii karę 225 mln euro na komunikator WhatsApp za naruszenia unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

Article

To druga największa kara w historii Unii Europejskiej związana z nierespektowaniem przepisów o ochronie danych osobowych, po karze 746 mln euro nałożonej w czerwcu przez Luksemburg na koncern Amazon.

IDPC nadzoruje Facebooka, który jest właścicielem WhatsApp, oraz jego podmioty w UE, ponieważ w Irlandii ten technologiczny gigant posiada swoją europejską siedzibę.

Śledztwo w sprawie WhatsApp rozpoczęło się w 2018 roku i dotyczyło głównie "zarządzania danymi pomiędzy samą aplikacją a innymi podmiotami Facebooka". Irlandzki urząd poinformował, że dopatrzył się "bardzo poważnych naruszeń" dotyczących przejrzystości działań aplikacji oraz "istotnych braków w informowaniu" użytkowników na temat korzystania z ich danych osobowych.

"Nierespektowanie przepisów transparentności może być szkodliwe dla innych podstawowych zasad ochrony danych" - przekazała IDPC.

Rzecznik WhatsApp wyraził sprzeciw wobec decyzji IDPC i ocenił, że kara jest "zupełnie nieproporcjonalna". Korporacja zamierza się odwołać od postanowienia irlandzkiego regulatora.

Jak przypomina AFP, skarg przeciw cyfrowym gigantom w Europie jest coraz więcej, a aktywiści oskarżają służby w Irlandii o zbytnią wobec nich pobłażliwość, spowodowaną ich zdaniem korzyściami, jakie ten kraj czerpie z podatków odprowadzanych na jego terytorium przez te firmy.

Z Facebooka regularnie korzysta na świecie ponad 2,8 mld użytkowników. W II kwartale br. serwis osiągnął wzrost przychodów o 56 proc., do 29,08 mld dolarów i zysku netto z 5,18 do 10,39 mld dolarów.

Z należących do koncernu platform Facebook, Instagram i WhatsApp w zeszłym kwartale przynajmniej raz w miesiącu skorzystało 3,51 mld użytkowników, wobec 3,14 mld rok wcześniej. Natomiast średnia liczba użytkowników aktywnych codziennie zwiększyła się z 2,47 do 2,76 mld. Liczba internautów korzystających z samego Facebooka zwiększyła się z 2,7 do 2,89 mld. Największe wzrosty użytkowników nastąpiły w Azji i regionie Pacyfiku (z 1,14 do 1,26 mld) oraz pozostałych regionach (z 892 do 951 mln). W USA i Kanadzie liczba użytkowników zwiększyła się jedynie z 256 do 259 mln, a w Europie - z 410 do 420 mln.

Koncern nie podaje dokładnych danych o liczbie użytkowników Instagrama i WhatsAppa.

Dołącz do dyskusji: WhatsApp z rekordową karą 225 mln euro za naruszenie RODO

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kapitan As
Facebook nadepnal Apple na odcisk, ingerowal w wybor Trumpa i w koncu sie dochrapal.
odpowiedź