SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad połowa widzów „Wiadomości”, „Panoramy” i „Teleexpressu” ma min. 60 lat, „Fakty” i „Wydarzenia” z nieco młodszą widownią

Programy informacyjne w polskich telewizjach najchętniej oglądają osoby starsze. Dużą część widowni stanowią też emeryci oraz osoby o stosunkowo niskich dochodach. Zwłaszcza jest to widoczne w przypadku audycji TVP: „Wiadomości”, „Teleexpressu” i „Panoramy” - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Article

Średnia widownia głównego wydania „Faktów” na antenie TVN i TVN24 BiS w listopadzie br. wyniosła 3,31 mln widzów, „Teleexpressu” w TVP1 i TVP Info - 3,21 mln, „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info - 2,74 mln, „Wydarzeń” w Polsacie, Polsacie News i Polsacie News 2 - 2,36 mln, a „Panoramy” w TVP1 i TVP Info - 1,86 mln.- wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

Programy informacyjne oglądane przez starszych widzów

W okresie od 1 września do 30 listopada 2017 główne wydanie „Faktów” w TVN i TVN24 oglądało średnio 58,48 proc. kobiet i 41,52 proc. mężczyzn. Struktura widowni tej stacji w podziale na płeć jest podobna do całego rynku telewizyjnego w naszym kraju. W analizowanym okresie wszystkie stacje śledziło średnio 56,24 proc. kobiet i 43,76 proc. mężczyzn - wynika z danych udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Codemedia.

Nieco mniejszą przewagę kobiet w porównaniu do dziennika Telewizji TVN mają „Wydarzenia” Polsatu, Polsatu News i Polsatu News 2 - ta płeć stanowi 56,09 proc. udziału całej widowni tej stacji (43,91 proc. stanowią panowie).

Mniej sfeminizowaną widownię mają serwisy Telewizji Polskiej, które śledzi tylko minimalnie więcej kobiet niż mężczyzn. Widownia głównych wydań „Wiadomości”, „Teleexpressu” i „Panoramy” (wszystkie dzienniki pokazywane są równolegle w TVP1 bądź TVP2 oraz na antenie TVP Info) stanowi odpowiednio 51,12 proc., 51,64 proc. i 52,90 proc. osób płci żeńskiej oraz 48,88 proc., 48,36 proc. i 47,10 proc. osób płci męskiej.

Wszystkie serwisy charakteryzują się niskimi wynikami oglądalności wśród młodych widzów. Udziały widowni każdej z tych stacji w grupach wiekowych 4-9, 10-11, 13-15, 16-17, 18-19 i 20-24 wynoszą z reguły poniżej 1 proc. Niskie zainteresowanie tych audycji w najmłodszych grupach wiekowych pokazuje również wskaźnik AFF, którego wartość waha się od 11 do 44. Dla porównania w całym rynku wskaźnik ten waha się od 30 do 59 (czyli też jest niski, ale nie aż tak).

W kolejnych grupach wiekowych zainteresowanie głównymi programami informacyjnymi stopniowo zaczyna rosnąć. Jest ono wysokie w starszych grupach. Udział widowni tych audycji w grupach wiekowych 50-54, 55-59 i 60-64 waha się od 7,05 proc. do 13,87 proc.

Zdecydowanie najwyższe wyniki oglądalności wszystkie dzienniki mają w grupie 65+, zwłaszcza jest to widoczne w przypadku programów TVP. Widownia „Wydarzeń” w tej grupie stanowi 26,93 proc. wszystkich widzów, „Faktów” - 31,59 proc., „Wiadomości” - 43,37 proc., „Panoramy” - 44,04 proc., a „Teleexpressu” - 44,81 proc.

Również gdy spojrzymy na wskaźnik AFF, widzimy że wraz ze starszą grupą wiekową się on zwiększa w przypadku każdego tytułu. Wzrost tego indeksu rośnie również w całym rynku, ale w najstarszych grupach wiekowych nie ma on aż tak wysokiego poziomu jaki notują dzienniki.

Gdy porównany między sobą wszystkie pięć analizowanych programów, to względnie najmłodszą widownię z nich mają serwisy Polsatu i TVN. Dużo starszą widownią cechują się tytuły publicznego nadawcy.

Mniejsze dysproporcje oglądalności dzienników telewizyjnych względem całego rynku notowane są ze względu na miejsce zamieszkania widzów. Porównując wszystkie pięć programów ze sobą, wynika, że serwisy TVP i Polsatu najchętniej oglądają mieszkańcy wsi oraz małych miast. Również jest to widoczne w przypadku dziennika TVN, ale serwis ten względnie ma znaczne udziały widowni miejskiej (widoczne jest to zwłaszcza w przypadku AFF)

Biorąc pod uwagę średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w zł) można zauważyć, że wszystkie pięć dzienników ma stosunkowo zbliżoną strukturę widowni do całego rynku, chociaż znaczne wskaźniki AFF dzienniki osiągają wśród osób z dochodami od 801 do 2750 zł.

Gdy porównany między sobą analizowane serwisy, to względnie największą część osób z niskimi dochodami stanowią widzowie serwisów TVP i Polsatu. W przypadku dziennika TVN widownia pod tym względem jest najbardziej wyrównana - oglądają go zarówno osoby z niskimi, jak i z wysokimi dochodami.

Gdy spojrzymy na AFF dla całego rynku, to widoczna jest zależność, że najchętniej telewizję oglądają osoby z niższymi dochodami, a czym wyższy dochód, tym zainteresowanie telewizją maleje.

„Fakty” względnie dużo chętniej oglądają osoby z wykształceniem średnim i wyższym. W przypadku serwisów TVP i Polsatu przeważają widzowie z podstawowym i średnim.

Ze względu na wykonywany zawód wszystkie pięć programów najchętniej oglądane są przez emerytów, chociaż w przypadku TVN względnie wysoki AFF notuje również wyższa kadra zarządzająca.

- Wszystkie serwisy emitowane na antenach TVP są do siebie mocno zbliżone pod względem profilu. Potwierdza się to, co było widać również na analizie stacji informacyjnych poszczególnych nadawców - Polsat nieco młodszy widz, z niższym dochodem, TVN bardziej ambitna grupa (wyższy dochód i wykształcenie) - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Bartosz Zientek, group account director w Codemedia.

 

ADH% (Adhesion) - udział procentowy widzów poszczególnej grupy względem liczebności grupy odniesienia np. udział widowni w wieku 65+ względem wszystkich widzów. Tym samym wskaźnik ten informuje o strukturze demograficznej widzów, a tym samym opisuje atrakcyjność programu. Adhesion dla kilku grup sumuje się do 100 proc. pod warunkiem, że badane grupy w całości zawierają się w grupie odniesienia - np. kobiety 4+ i mężczyźni 4+ w odniesieniu do grupy wszyscy 4+.

AFF (Affinity) - wskaźnik porównujący oglądalność w wybranej grupie docelowej w porównaniu do grupy odniesienia. Forma indeksu powoduje, że gdy np. oglądalność w obu grupach jest na tym samym poziomie wskaźnik wynosi 100. Wyższy AMR w grupie docelowej to Affinity powyżej 100. Oglądalność na poziomie dwukrotnie wyższym w badanej grupie to 200, ale gdy oglądalność jest dwukrotnie gorsza - wskaźnik wynosi 50.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa widzów „Wiadomości”, „Panoramy” i „Teleexpressu” ma min. 60 lat, „Fakty” i „Wydarzenia” z nieco młodszą widownią

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sehn
I cała ta wiedza tajemna pochodzi 1000 urządzeń telemetrycznych umiejscowionych w W-wie. Metodologia tych badań kompromituje Nielsena jako poważną firmę.
odpowiedź
User
konf
Wierę w te wyniki oglądalności tak samo, jak w obietnice wyborcze PO.:) Nie rozumiem, jak w 40-milionowym kraju, przy dostępności kilkuset stacji telewizyjnych w kablówkach i na satelitach, można mierzyć oglądalność i robić jakieś wnioski na podstawe 2000 osób?! Dlaczego reklamodawcy nie oprotestowali jeszcze takiej kompromitującej metodologii badań?! Przecież w polskich warunkach, żeby wyniki były w miarę miarodajne, trzeba byłoby przeprowadzić badania na co najmniej milionie osób! Może wtedy te wyniki choć trochę zbliżyłyby się do autentycznych.

Kto chce, niech wierzy w badania Nielsena i się cieszy, że serwisy informacyjne nie są oglądane przez młodych, a PiSowskiej TVP to już w ogóle prawie nikt nie ogląda.;) A za dwa lata PiS wygra kolejne wybory i będzie wielki płacz i lament.;)
odpowiedź
User
Romuś
Nic dziwnego że programy informacyjne TVP oglądają głównie starsze osoby.
W trakcie oglądania czują się jakby cofnęły się w czasie, do lat kiedy Polska rosła w siłę, ludziom żyło się dostatniej, a oni bez zadyszki i bólu kolan wchodzili na pierwsze piętro.
I jeszcze ta Holecka z naburmuszoną dykcją. Dokładnie takim samym tonem mówiły spikerki sekcji polskiej Radia Moskwy, gdy omawiały sytuacje zgniłej zachodniej Europy.
odpowiedź