SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT: paski „Wiadomości” wprowadzały w błąd ws. prac Senatu nad wyborami korespondencyjnymi

Telewizja Polska wprowadzała odbiorców w błąd, kilkukrotnie publikując w „Wiadomościach” pasek informacyjny o zwłoce w procedowaniu przez Senat ustawy o korespondencyjnych wyborach prezydenckich - ocenił szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski w odpowiedzi na skargę posłanki PO Agnieszki Pomaskiej. Rada wezwała TVP do „rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk” oraz oddzielania informacji od komentarza.

"Paski" w "Wiadomościach" zapowiadającej materiały o głosowaniu korespondencyjnym Article

KRRiT odpowiedziała w ten sposób na skargę, którą Pomaska skierowała na początku czerwca br. - w sprawie sposobu informowania w „Wiadomościach" o sposobie prowadzenia prac legislacyjnych w Senacie dotyczących możliwości zorganizowania głosowania korespondencyjnego. Była to jedna z kilku skarg zgłoszonych wówczas i jedna z dwóch rozpatrywanych (drugą złożył poseł KO Krzysztof Mieszkowski).

W piśmie datowanym na 27 lipca przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji informuje posłankę KO, iż wdrożona analiza ukazała, że „Wiadomości” pomiędzy 19 a 26 kwietnia kilkukrotnie wyemitowały pasek informacyjny o treści: „Dzień zwłoki naraża Polaków” (zmieniała się tylko liczba odliczająca dni rzekomej zwłoki). Był to pasek zapowiadający materiały o pracach Senatu nad Ustawą z 6 kwietnia br. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta rzeczpospolitej Polskiej.

Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów

- W ocenie KRRiT nadawca poprzez takie działania wprowadził opinię publiczną w błąd, gdyż regulaminowy termin procedowania Senatu RP nad ustawą upływał 6 maja 2020 roku. Zdaniem KRRiT codzienne powtarzanie tego samego paska tym bardziej utrwalało nieprawdziwy przekaz - stwierdził Witold Kołodziejski. – Do nadawcy skierowane zostało wystąpienie, w którym przypomniano o obowiązku przestrzegania przepisów (…) zobowiązujących publiczne media do rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej, a także potrzebie wyraźnego oddzielania informacji od komentarzy i opinii - poinformował.

Jak informował na początku czerwca Rzecznik Praw Obywatelskich, KRRiT przyjęła ogółem wówczas 15 skarg na sposób prezentowania kampanii wyborczej w mediach publicznych.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. przeciętna oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 3,1 mln widzów (19,9 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 1,32 mln w TVP1, a 779,9 tys. w TVP Info.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: paski „Wiadomości” wprowadzały w błąd ws. prac Senatu nad wyborami korespondencyjnymi

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maktostaki
osiem gwiazdek
17 3
odpowiedź
User
Lolik
I co zrobi TVP z tymi upomnieniami? To jest żałosne... Tu powinna być kara.. Nadawca po raz kolejny jest upominany. Ileż można?
33 1
odpowiedź
User
Majka
I co zrobi TVP z tymi upomnieniami? To jest żałosne... Tu powinna być kara.. Nadawca po raz kolejny jest upominany. Ileż można?

Miała być kara na TVN i nie ma. Jak nikt to nikt.
6 21
odpowiedź
User
Jurek
sorry ale wiadomości TVP robi się nudne i żenadaaaa
11 2
odpowiedź
User
gośc
ja zdeczydowanie nie zgadzam się z KRRiT bo wiadomości absolutnie nie wprowadziły w błąd ws prac senatu nad wyborami korespondencyjnymi owszem TVP kłamie ale w tym przypadku błąd jest po stronie KRRiT bo absolutnie były zwłoki senatu także KRRiT absolutnie nie miało racji decyzja absolutnie jest niesłuszna a do tego to co robi teraz KRRiT jest po prostu kompromitujące skandaliczne i żenujące a jak całych polaków uspokajam absolutnie nie było błędu po stronie TVP tylko jest błąd co prawda ale po stronie KRRiT
12 21
odpowiedź