SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skarga do KRRiT na powtórzony 27 razy pasek „Wiadomości” TVP

Krzysztof Luft, członek Rady Programowej Telewizji Polskiej poskarżył się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na często powtarzający się w „Wiadomościach” TVP pasek „Polacy stawiają na Prawo i Sprawiedliwość”. Były członek KRRiT udokumentował 27 przypadków wykorzystania tej belki od 2019 roku.

Article

Wspomniany wyżej pasek pojawia się najczęściej w sztandarowym programie informacyjnym TVP przed prezentacją korzystnego dla partii rządzącej sondażu.

- Odwołując się do funkcji kontrolnej działalności dostawców usług medialnych, przypisanej Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w art. 6 ust 2, pkt 4 ustawy o Radiofonii i Telewizji, zwracam się do Pana Przewodniczącego ze skargą na wielokrotne naruszanie wskazanej ustawy przez TVP w audycjach Wiadomości, nadawanych w programie TVP1. Zarzucam nadawcy wielokrotne naruszanie art. 18 ust 1 wspomnianej ustawy, zakazującego publikowania „treści dyskryminujących ze względu na przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy”, a także art. 21 ust. 2 pkt 2, zobowiązującego TVP do „rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą”, oraz art. 21 ust 1, zobowiązującego media publiczne do zachowania „pluralizmu i bezstronności” - zauważył w skardze Luft, który w latach 2010-2016 zasiadał w KRRiT.

Dyskryminacja wyborców innych partii?

Luft wysłał do przewodniczącego KRRiT nagranie, z którego wynika, że paska „Polacy stawiają na Prawo i Sprawiedliwość” użyto w ciągu czterech ostatnich lat 27 razy. - Przekaz „Polacy stawiają na Prawo i Sprawiedliwość” i regularne jego publikowanie, ma charakter dyskryminacyjny w stosunku do tych wszystkich, którzy na PiS nie głosują i nie stawiają na tę partię. Wyklucza bowiem ze wspólnoty narodowej Polaków, tych z nas, którzy głosują i stawiają na inne partie. Narusza to art. 18. ust. 1 ustawy, który publikowania treści dyskryminujących ze względu na poglądy polityczne, jednoznacznie zakazuje - ocenia Luft.

Na tym nie koniec zarzutów. - W dodatku stwierdzenie „Polacy stawiają na Prawo i Sprawiedliwość” nie spełnia warunku „rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą”, bo przecież większość Polaków stanowią wyborcy innych partii niż PiS – Polacy stawiający na PiS nigdy nie stanowili większości. Dlatego takie notoryczne publikowanie tego zakłamanego przekazu o charakterze propagandowym narusza również art. 21 ust 1 i 2 ustawy - zauważa były członek KRRiT. Luft chce, żeby przewodniczący Maciej Świrski ukarał nadawcę.

Politycy KO wrócili do programów TVP Info

Nie jest to jedyna skarga Lufta na TVP w ostatnim czasie. - Wysłałem skargę do KRRiT. Tym razem nie na konkretną audycję, tylko na notoryczne łamanie przepisów ustawy o RiTv, poprzez  skrajnie nierówny sposób traktowania podmiotów działających na polskiej scenie politycznej. Objawia się to w sposób bardzo wieloraki, ale tu odwołuję się tylko do dwóch elementów, za to ilustrowanych przez twarde dane: 1. czas antenowy poświęcany w TVP na przedstawianie stanowisk partii politycznych; 2. Ilość bezpośrednich transmisji wystąpień polityków władzy i opozycji  - mówił dwa tygodnie temu w rozmowie Wirtualnemedia.pl Luft.

Niedawno informowaliśmy, że w drugim kwartale tego roku politycy Prawa i Sprawiedliwości występowali na antenach Telewizji Polskiej łącznie przez 252 godziny, zdecydowanie więcej niż inne ugrupowania polityczne. Platformie Obywatelskiej, największej partii opozycyjnej, przypadło zaledwie 10 godzin. Spośród partii opozycyjnych więcej czasu miała Lewica (ponad 26 godzin) i PSL (niecałe 22 godziny). Ich przedstawiciele przyjmowali zaproszenia do programów publicystycznych TVP. Od niedawna robią tak też politycy Koalicji Obywatelskiej. Doprowadziło to do zmiany formuły audycji. Prowadzący często oczekują jednoznacznych odpowiedzi na pytanie: tak lub nie. TVP Info w ostatnich latach nie transmituje na żywo wystąpień i konferencji prasowych opozycji.

Dołącz do dyskusji: Skarga do KRRiT na powtórzony 27 razy pasek „Wiadomości” TVP

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tylko
I brawo, brawooo, brawooo Telewizja Polska. Prawda ich wyzwoli tych klamcow, propagandzistow, języki nienawiści. To sa wyborcy platformy
odpowiedź
User
Brumak
Blokuj TVP**** tego już nie idzie
odpowiedź
User
Promek
Idź na pole TVP wyborach to już koniec Holecka
odpowiedź