SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Wiatr zmian” w TVP Jacka Kurskiego. Kto odszedł, kto przyszedł?

Od przyjścia do Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego w spółce zatrudniono nowych dyrektorów poszczególnych anten, zmieniło się też całe kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Największa rewolucja kadrowa dosięgła - jak na razie - „Wiadomości”, a z TVP pożegnało się kilku wieloletnich dziennikarzy.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Drużyna Jacka Kurskiego
Zmiany w Telewizji Polskiej zaczęły się w piątek 8 stycznia br., gdy na Woronicza pojawili się nowy prezes Jacek Kurski oraz członek zarządu Maciej Stanecki. Powołano wówczas nowych dyrektorów kluczowych anten - szefem TVP1 został Jan Pawlicki, TVP2 - Maciej Chmiel, a TVP Kultura - Mateusz Matyszkowicz. Dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, która nadzoruje wszystkie programy informacyjne Jedynki i Dwójki oraz TVP Info, został Mariusz Pilis, natomiast jego zastępcą odpowiedzialnym za kanał newsowy TVP - Grzegorz Adamczyk.

Wszyscy nowi szefowie poza Matyszkowiczem już kiedyś w jakiejś roli pracowali w TVP. By ich zatrudnić, nikogo nie trzeba było zwalniać, bo poprzedni szefowie głównych stacji oraz TAI, czyli Piotr Radziszewski, Jerzy Kapuściński, Katarzyna Janowska i Tomasz Sygut złożyli wypowiedzenia 31 grudnia ub.r.

W kolejnych dniach mianowano nowych szefów stacji TVP Polonia, którym została Magda Tadeusiak (na miejsce Łukasza Kardasa) oraz kanału TVP Historia - został nim Piotr Gursztyn, zastępując Tadeusza Doroszuka. Funkcję wiceszefa TAI ds. publicystyki objął związany dotąd z TV Republika Michał Rachoń, który przejął też obowiązki Pawła Radziszewskiego, odpowiadającego z ramienia TAI za portale internetowe (został zwolniony). Z kolei zastępcą dyrektora TVP1 ds. audycji publicystycznych i społecznych został Krzysztof Karwowski. Jego poprzednik Andrzej Godlewski zrezygnował ze stanowiska. Szefem publicystki Jedynki jest od piątku zaś Marcin Pieńkowski.

Trzęsienie ziemi w „Wiadomościach”, w „Panoramie” bez „rzezi”
Od zeszłego poniedziałku zaczęły się zwolnienia w programach informacyjnych Telewizji Polskiej. Na pierwszy ogień poszedł Piotr Kraśko, szef „Wiadomości” i główny prowadzący, który rozstał się z Telewizja Polską po 25 latach pracy, trzy dni później wypowiedzenie otrzymała prezenterka Beata Tadla. Z serwisu TVP1 zwolniono także czterech reporterów: Justynę Dobrosz-Oracz, Elżbietę Byszewską, Mileną Kruszniewską i Jacka Tacika, dwóch wydawców: Piotra Jaźwińskiego i Grzegorza Sajora (jest nadal wydawcą w TVP Info) oraz sekretarza redakcji Piotra Czajkowskiego.

Z kanałem TVP Info pożegnało się na razie pięć osób. Zwolnieni zostali prezenterzy: Piotr Maślak i Jarosław Kulczycki oraz reporter Adam Feder, który zajmował się lekkimi tematami. Ze stacji odeszła wieloletnia prezenterka Joanna Osińska, wcześniej związana także z TVP Szczecin. Wypowiedzenie złożyła też prowadzącą publicystykę w TVP Info Karolina Lewicka, która w listopadzie ub.r. została zawieszona po rozmowie z ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim. Ze współpracy ze stacją rezygnuje ponadto Dominika Wielowieyska - jej autorski program „Puenta” emitowany będzie w stacji do końca stycznia br.

Najmniejsze zmiany na razie dotyczyły „Panoramy” TVP2. Zwolnione zostały z niej Hanna Lis, jedna z dwóch głównych prezenterek, oraz wieloletnia wydawca programu Ewa Godlewska-Jeneralska.

Zwolnieni dziennikarze relacjonują, że usłyszeli, iż muszą odejść, bo zmienia się „koncepcja programu” czy „w TVP wieje wiatr zmian”, co jest bezpośrednim nawiązaniem do przeboju zespołu Scorpions „Wind of Change”.

Czas awansów, czas powrotów
Większość stanowisk po zwalnianych dziennikarzach zajęły osoby cały czas pracujące w Telewizji Polskiej, ale w ostatnich latach często na gorszych stanowiskach. Szefem „Wiadomości” TVP1 została Marzena Paczuska, w przeszłości ich wieloletni wydawca i wiceszefowa, ostatnio szeregowy pracownik redakcji TVP1.

Do prowadzenia „Wiadomości” wróciła po sześciu latach Danuta Holecka, przez ostatnie dwa lata prezenterka kanału TVP3, gdzie przesunięta została z TVP Info. Główne wydania serwisu Jedynki zaczął prowadzić Michał Adamczyk, ostatnio gospodarz tylko wydań bocznych dziennika  i programów w TVP Info. Program wydaje natomiast m.in. Grzegorz Pawelczyk, ostatnio wydawca w kanale newsowym TVP.

Miejsce po zwalnianych reporterach w „Wiadomościach” zajęli m.in.: Jarosław Olechowski, dotąd reporter TVP Info, Małgorzata Wiśniewska, która do tej redakcji przeszła z „Panoramy” i Marcin Tulicki, który awansował do centrali TVP przy placu Powstańców z funkcji reportera TVP 3 Katowice.

Po trzech latach do prowadzenia programów publicystycznych w TVP Info powrócił Adrian Klarenbach. Nowy szef „Panoramy” Piotr Lichota też kiedyś przez pięć lat pracował w telewizji publicznej - jako dyrektor TVP Szczecin.

Na razie jedynym dziennikarzem, który dołączył teraz do Telewizji Polskiej, a nie pracował w niej nigdy wcześniej, jest Klaudiusz Pobudzin, przygotowujący od wtorku relacje dla „Wiadomości”. To były prezenter i reporter Telewizji Trwam. Również wspominani wcześniej piastujący stanowiska kierownicze Michał Rachoń, Piotr Gursztyn i Marcin Pieńkowski to ludzie nie związani w przeszłości z TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wiatr zmian” w TVP Jacka Kurskiego. Kto odszedł, kto przyszedł?

61 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Michał
Zmiany potrzebne.Najwyższy czas by to siedlisko koterii i klanów rodzinno-towarzyskich oczyścić.Wprowadzenie świeżego powiewu do TVP wyjdzie tylko na dobre.
odpowiedź
User
Gie
Czy wiadomo czy w regionach też czystki?
47 24
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Proszę, zwolniono zaledwie ułamek zespołów, a nagle daje się oglądać telewizję publiczną. Można? Można. Jak teraz bronić tezy o zawłaszczeniu mediów, pytam się?
odpowiedź