SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiceminister cyfryzacji: Będzie polski punkt kontaktowy dla YouTube’a i Twittera. Trwają rozmowy z Rosjanami o 5G

W ciągu kilku miesięcy mogą zostać uruchomione formularze kontaktowe ułatwiające polskim użytkownikom YouTube’a i Twittera odwołanie się od treści lub kont blokowanych na tych platformach - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji. Wyjaśnia też kwestie związane z wprowadzeniem w naszym kraju sieci 5G i pojawiające się wyzwania. - Prowadzimy rozmowy z Rosjanami na temat zwolnienia pasma 700 MHz, wspiera nas Komisja Europejska - informuje Karol Okoński.

Karol Okoński, wiceminister cyfryzacjiArticle

Pod koniec listopada 2018 r. Ministerstwo Cyfryzacji zawarło z Facebookiem umowę przewidującą uruchomienie punktu kontaktowego dla polskich użytkowników serwisu. Platforma ma pozwalać internautom na dodatkowe odwołanie się od decyzji Facebooka w wypadku usunięcia kont lub zamieszczonych na nich kontrowersyjnych treści.

Nie tylko Facebook

Teraz z rozmowy przeprowadzonej przez Wirtualnemedia.pl z Karolem Okońskim, wiceministrem cyfryzacji wynika, że strona rządowa prowadzi rozmowy mające na celu uruchomienie podobnych punktów kontaktowych jak w wypadku Facebooka z platformami YouTube i Twitter. Okazuje się przy tym że negocjacje nie są proste z różnych powodów.

- Nasze porozumienie z Facebookiem to jedyne takie rozwiązanie na świecie - zaznacza Karol Okoński. - Dzięki temu powstało bardzo proste narzędzie, które doskonale się sprawdza w praktyce.  Sprowadza się do tego, że my jako Ministerstwo Cyfryzacji oferujemy usługę, dzięki której obywatele mogą w formularzu odwołać się od decyzji portalu o blokadzie profilu czy treści. Przekazujemy do serwisu, a obywatel zyskuje dzięki temu dodatkową instancję odwoławczą. Rozwiązanie funkcjonuje od roku i ze statystyk jasno wynika, że na ok. tysiąca zgłoszeń od użytkowników ponad jedna trzecia została załatwiona pozytywnie przywróceniem konta czy treści.

Nasz rozmówca przyznaje, że resort cyfryzacji równolegle stara się prowadzić rozmowy także z innymi platformami społecznościowymi, z Twitterem i Google, do którego należy m.in. serwis YouTube.

- Dotąd nie było danych jak takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce - przyznaje Okoński. - Mam nadzieję, że teraz te rozmowy będą łatwiejsze i zakończą się rozszerzeniem formularza również o te platformy. Choć w tym momencie trudno oczywiście powiedzieć, kiedy to może nastąpić.

Rozmowy trwają od dłuższego czasu i wiceszef MC sądzi, że w ciągu kilku nadchodzących miesięcy uda się osiągnąć porozumienie.

- Nieco bardziej zaawansowane są negocjacje prowadzone z Google, co wynika choćby z faktu naszej wcześniejszej współpracy przy innych projektach – zdradza Okoński. - W przeciwieństwie do Twittera firma ma też biuro w Polsce. Podejrzewam, że gdyby wzbogacenie formularza o YouTube’a zależało tylko od polskiego oddziału, stałoby się to stosunkowo szybko. Wiadomo jednak, że jest to duża korporacja, gdzie obowiązują określone procedury związane z podejmowaniem takich decyzji. Nie jest zresztą wykluczone, że po pilotażu tego rozwiązania w Polsce być może Google chciałby wprowadzić zaproponowaną przez nas formę globalnie, a to w oczywisty sposób może wydłużyć proces.

Wiceminister potwierdza, że w wypadku Twittera rozmowy są także prowadzone, chociaż tutaj istnieją pewne trudności związane z faktem że ten serwis nie ma w naszym kraju swoich przedstawicieli, i wszystkie kontakty dotyczące współpracy muszą się odbywać na szczeblu centralnym.

- Trzeba zaznaczyć, że nastawienie Twittera w toku naszych rozmów stało się bardziej przychylne po tym, jak mogliśmy przedstawić szczegóły związane z naszym partnerstwem z Facebookiem. Z naszej strony za wszystkie rozmowy z serwisami społecznościowymi odpowiada jeden departament - wyjaśnia Okoński.

5G w kilku miastach

Jednym z priorytetów zapowiadanych przez Ministerstwo Cyfryzacji jest dla całego sektora telekomunikacyjnego wprowadzenie w Polsce komercyjnych usług 5G. Niedawno w ramach realizacji tego zadania pojawiła się koncepcja powołania spółki Polskie5G, która ma pomóc w budowie wspólnej infrastruktury nowej generacji przez największych polskich operatorów oraz firmy telekomunikacyjne.

Niedawno jako ostatni podmiot swój akces do porozumienia zgłosił Play po uzyskaniu odpowiednich zgód w swoich strukturach. Fakt ten operator potwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. A jak kwestia Polskie5G wygląda z punktu widzenia MC?

- Jeśli chodzi o powołanie spółki Polskie5G, to obecnie zawarto odpowiednie porozumienie w postaci listu intencyjnego i koncepcja realizacji znajduje się na etapie odpowiednich analiz – wyjaśnia nam Okoński. - Muszę zaznaczyć, że wszystkie strony są zdeterminowane i chętne, aby takie analizy przeprowadzić. Po ich zakończeniu będą podejmowane na ich podstawie odpowiednie decyzje, zakładamy że stanie się to w przeciągu kilku nadchodzących miesięcy. Trzeba podkreślić, że MC nie jest stroną w tych negocjacjach, choć jako resort spoglądamy na tę inicjatywę przychylnie i będziemy udzielać jej wszelkiego możliwego wsparcia.

Nasz rozmówca nie ukrywa, że takiemu rozwiązaniu jak Polskie5G mogą się z zainteresowaniem przyglądać także inne kraje, bowiem model współpracy największych graczy na rynku w zbudowaniu wspólnej infrastruktury hurtowej 5G nie występuje powszechnie, a jest obiecujący. Może też przyspieszyć znacząco wprowadzenie sieci nowej generacji w naszym kraju, choć terminy w tym zakresie wciąż nie są precyzyjne.

- W sprawie pierwszego komercyjnego uruchomienia 5G to dokładny termin będzie uzależniony od prowadzonych obecnie testów – przyznaje Okoński. - Na razie nie ma też decyzji w którym z polskich miast 5G wystartuje w pierwszej kolejności, tutaj wiele zależy od dostępu do częstotliwości. Pierwsze rozstrzygnięcia powinny zapaść w pierwszym kwartale 2020 r. Jeśli okaże się, że gotowych technicznie jest więcej miast niż jedno, to może się zdarzyć że komercyjne 5G pojawi się od razu w większej licznie lokalizacji. Możliwy jest też scenariusz w którym władze poszczególnych miast porozumieją się z konkretnym operatorem i udostępnią na swoim terenie sieć nowej generacji.

Trwają rozmowy z Rosją. Chodzi o 700 MHz

Karol Okoński w rozmowie z nami wskazuje, że terminy pełnego wprowadzenia sieci 5G będą uzależnione m.in. od porozumienia z Rosją w sprawie zwolnienia pasma 700 MHz.

- Sprawa jest w toku, a rozmowy odbywają się na różnym szczeblu - informuje wiceminister cyfryzacji. - W tych kontaktach pośredniczą też przedstawiciele Komisji Europejskiej, dla której ta kwestia jest istotna choćby dlatego, że dotyczy granicy Unii. Ostatnio mieliśmy spotkanie ze stroną rosyjską na konferencji WRC w Egipcie. Trwa także wymiana pism pomiędzy naszymi krajami, a w niedalekiej przyszłości ma dojść do kolejnych bilateralnych rozmów polsko - rosyjskich. Widać wolę współpracy ze strony Rosji, padły już zobowiązania związane ze zwolnieniem pasma w wypadku telewizji naziemnej. Mam nadzieję, że uda się wypracować korzystne dla nas rozwiązania także w pozostałych kwestiach i w wystarczającym terminie - podsumowuje Okoński.

Dołącz do dyskusji: Wiceminister cyfryzacji: Będzie polski punkt kontaktowy dla YouTube’a i Twittera. Trwają rozmowy z Rosjanami o 5G

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edward
5G rak dla wszystkich w pakiecie.
odpowiedź
User
Blotny
5G rak dla wszystkich w pakiecie.

Takie komentarze to jeszcze szybszy rak dla czytających.
odpowiedź
User
kosta
5G rak dla wszystkich w pakiecie.


Nie wiem czemu służy takie trollowanie, mam nadzieję że w przyszłym roku jak 5G się u nas pojawi, znikną wszelkiego rodzaju ataki na sieć 5G. Bo nie da się już tego czytać.
odpowiedź