SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej słowa w Polskim Radiu

Rozgłośnie regionalne Polskiego Radio muszą minimum 33% czasu dobowego przeznaczyć na audycję "słowne"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła we wtorek uchwałę o zadaniach rozgłośni regionalnych w zakresie programu oraz sposobu ich rozliczania. Wypełnianie tych powinności obowiązuje w roku 2004 i w latach następnych - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl rzeczniczka przewodniczącej KRRiT- Dorota Jasłowska. (więcej poniżej)

Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

      

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

W uchwale Rada określiła, że zadaniem regionalnego radia publicznego, obok realizacji postanowień art.21-25 ustawy o radiofonii i telewizji, jest też wypełnianie tzw. misji regionalnej rozumianej jako zaspokajanie potrzeb mieszkańców regionu, dla którego nadawany jest program, w dziedzinie informacji, objaśniania, poradnictwa oraz wymiany poglądów i opinii na tematy dotyczące życia danego regionu - społecznego, gospodarczego, szeroko pojętej kultury, nauki, sportu i rekreacji.

Zadaniem radia regionalnego jest także informowanie o wydarzeniach i sprawach ogólnokrajowych i zagranicznych oraz dyskutowanie o nich i wyrażanie opinii - zwłaszcza w aspekcie ich znaczenia dla regionu.

W celu realizacji tych zadań Rada ustaliła, że
 • udział słowa w programie / tj. audycji słownych i warstwy słownej w audycjach slowno-muzycznych/ będzie stanowił nie mniej niż 33% dobowego czasu nadawania programu w godzinach 5.00 - 1.00. Tak więc udział slowa w ciągu tego czasu ma wynosić nie mniej niż 6 godzin 36 minut. Za podstawę obliczania udziału warstwy słownej przyjmuje się dobowy czas nadawania programu.
 • udział problematyki regionalnej ma wynosić nie mniej niż 28 godzin w tygodniu.
 • obligatoryjnym elementem programu w ciągu tygodnia będą reportaże nadawane między 5.00 a 1.00.
 • Tam gdzie na terenach zasięgu rozgłośni zamieszkują mniejszości narodowe i etniczne obliogatoryjnym elementem programu w godzinach od 5.00 do 1.00 będą audycje adresowane do tej grupy odbiorców.

  Rozliczanie wymienionych pozycji w programach rozgłośni w roku kalendarzowym następuje poprzez coroczną sprawozdawczość programową nadawców oraz przez monitoring programów. Krajowa Rada będzie je przeprowadzała w stosunku do każdej rozgłośni dwa razy w roku, w losowo wybranych terminach, każdorazowo na próbie jednego tygodnia.

  Krajowa Rada przyjęła też zasady podziału wpływów abonamentowych na spółki regionalnej radiofonii publicznej. Zasadniczą zmianą w tych ustaleniach jest podział środków na inwestycje odtworzeniowe. Ustala się, że od roku 2006 każda rozgłośnia regionalna będzie otrzymywała z abonamentu na ten cel kwotę o tej samej wysokości - po 700 tysięcy złotych. Kwoty na lata 2004-2005 będą jeszcze zróżnicowane, by przez ten okres spółki mogły dostosować swoje plany wydatków do sumy, którą otrzymają w 2006 roku.

  Krajowa Rada ustaliła również, że wpływy pozaabonamentowe będą dzielone przez Krajową Radę dwa razy w roku - w czerwcu i w listopadzie a wnioski zainteresowanych powinny wpływać do 15 kwietnia i 15 września. Krajowa Rada każdorazowo powoła zespół, który będzie rozpatrywał ich zasadność. Rada ustaliła, że przydzielanie środków pozaabonamentowych będzie miało charakter interwencyjny na cele programowe i techniczne.
 • Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

  Dołącz do dyskusji: Więcej słowa w Polskim Radiu

  0 komentarze
  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl