SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wieczorna „Tu jest muzyka” oraz weekendowa audycja Tarki, Kilena i Czejarka w jesiennej ramówce Jedynki

W najbliższą niedzielę rusza jesienna ramówka radiowej Jedynki. Wśród kilkunastu nowości są m.in. codzienne wieczorne pasmo muzyczne, audycje publicystyczne, historyczne i konsumenckie, a także weekendowy program poranny, który za każdym razem będzie nadawany z innego regionu Polski. - Nowa ramówka tworzona była przede wszystkim z myślą o najwierniejszych słuchaczach - mówi Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński, dyrektor stacji.

Rafał Porzeziński, szef PR I, foto: Wojciech Kusiński/Polskie RadioArticle

Pierwszą jesienną nowością radiowej Jedynki jest premierowe pasmo „Tu jest muzyka”, którego będzie można słuchać od poniedziałku do piątku od godz. 20.00 do 21.00. Każdego dnia ze słuchaczami spotka się inny prowadzący i zaprezentuje inny gatunek muzyczny. I tak: w poniedziałki program poprowadzi Piotr Iwicki (dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia), który m.in. przypomni płyty sprzed lat. We wtorki Marcin Kusy zaprezentuje szeroko pojętą muzykę alternatywną, a w środy ze słuchaczami spotykać się będzie Paweł Sztompke, który prezentować będzie muzykę filmową i teatralną.

W czwartki w „Tu jest muzyka” pojawiać się będzie Anna Will - tego dnia będzie można posłuchać m.in. muzyki vintage (w każdy trzeci czwartek miesiąca nadawany będzie cykl „Co słychać u sąsiada”, poświęcony muzyce Europy Środkowo-Wschodniej). W piątki na antenie zagości Dariusz Michalski z muzyką z lat 70. i 80. XX wieku. W paśmie „Tu jest muzyka” przez cały tydzień prezentowane będą także nowości, w tym premierowe polskie utwory. Radiowa Jedynka wprowadzi na swoją antenę nowe pasmo muzyczne także w sobotę. Będzie to program „Muzyczny wehikuł czasu”, którego będzie można słuchać od godz. 23.00 do północy. Program poprowadzi Dariusz Michalski.

Jesienią kontynuowana będzie poranna audycja „Podwójne espresso”, którą od poniedziałku do piątku (od godz. 5.10) nadal prowadzić będą Monika Tarka i Robert Kilen. W audycji znajdą się m.in. przegląd prasy, kalendarium, konkursy, a także ciekawostki, muzyka i prognoza pogody. Sobotnie wydania „Podwójnego espresso” poprowadzą Marta Januszewska i Piotr Firan.

W poniedziałki w godz. 21.00-22.00 będzie można posłuchać premierowej audycji „Kontra-Punkt”, poświęconej miejscu i znaczeniu Polski w zmieniającym się świecie. Poprowadzą ją Grzegorz Ślubowski i Michał Żakowski. W soboty w godz. 9.00-11.00 pojawi się z kolei nowa audycja „Jedyne takie miejsce”, w której Monika Tarka, Roman Czejarek i Robert Kilen będą odwiedzać różne ciekawe zakątki Polski, skąd nadawany będzie program radiowej Jedynki.

Będą także nowości w ramach Teatru Polskiego Radia. W sobotę i niedzielę o godz. 17.00 będzie można słuchać słuchowisk, a okazjonalnie nadawane będą koncerty Studia Piosenki. Co tydzień we wtorki i piątki o 19.30 Jedynka wyemituje dwa premierowe słuchowiska Studia Reportażu Polskiego Radia.

Radiowa Jedynka przygotowała także nowy program dla konsumentów, zatytułowany „Patrz na prawo”. Będzie on emitowany w soboty o godz.19.00. Prowadząca Anna Grabowska wraz z zaproszonymi gośćmi udzielać będzie słuchaczom porad i wyjaśniać problematyczne kwestie prawno-gospodarcze.

Stacja przygotowała także kilka nowości na jesienne niedziele. Pierwsza z nich to audycja „Czas pogody”, która emitowana będzie w godz. 10.00-11.00. Poprowadzi ją Zbigniew Krajewski, który porozmawia ze słuchaczami o ich doświadczeniach, radościach i marzeniach. Rozmowy przeplatane będą muzyką. Z kolei pomiędzy 11.00 a 12.00 będzie można słuchać programu „Piosenka za piosenką”, w którym prezentowana będzie muzyka filmowa, a także utwory z operetek i wodewilów.

W niedzielne popołudnia w godz. 14.00-15.00 nadawany będzie programu „Labirynt historii”, mówiący m.in. o nieznanych faktach najnowszej historii Polski i Europy. Program powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i jego oddziałami terenowymi, a jego autor Jacek Raginis-Królikiewicz będzie m.in. informować o rezultatach badań w dawnych zbiorach zastrzeżonych IPN.

Na antenie rozgłośni pojawi się także nowy program publicystyczny. „Cały ten świat” to audycja, która przygotowywana będzie wspólnie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Znajdą się w niej wywiady z politykami, ludźmi kultury i nauki, którzy mają ciekawe spojrzenie na wydarzenia z obszarów polityki, kultury oraz życia społecznego na świecie. Wywiady będą przeprowadzać różni dziennikarze. Program emitowany będzie w piątki po godz. 18.15 w ramach pasma „Więcej świata”.

Jesienią nastąpią pewne zmiany w godzinach emisji niektórych audycji, znanych z poprzednich ramówek. Popularno-naukowy magazyn „Eureka” będzie nadawany codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 19.00-19.30. „Jedynka Dzieciom” pojawiać się będzie na antenie Programu 1 PR od poniedziałku do soboty po godz. 19.30, a w niedziele po godz. 18.00. Z kolei „Kulturalna Jedynka” emitowana będzie od wtorku do piątku w godz. 21.00-22.00. W ramach tego pasma dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki, będzie można posłuchać radiowego reportażu, a w niedziele w godz. 22.00-23.00 emitowane będzie kulturalne podsumowanie tygodnia.

Magazyny „Polska i świat” (godz. 22.10-22.30) oraz „Kronika sportowa” (godz. 22.35-22.55) będą nadawane o godzinę później niż do tej pory. Bez zmian pozostają audycje „Sygnały dnia”, które wciąż nadawane będą od poniedziałku do soboty w godz. 6.00-9.00, „Cztery pory roku” - od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 (od teraz wzbogacone zostaną o nowe głosy prowadzących, zwiększona zostanie także liczba relacji reporterskich). „Muzycznej Jedynki” niezmiennie będzie można słuchać od poniedziałku do piątku, w godz. 13.00-15.00, a „Ekspres Jedynki” nadawany w godz.15.00-18.00 nadal kończyć będzie codzienna „Debata Jedynki”.

Jak podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński, dyrektor Jedynki, nowa ramówka kanału tworzona była przede wszystkim z myślą o jego najwierniejszych słuchaczach. - Wsłuchaliśmy się w ich głosy i opinie, ale także analizowaliśmy badania słuchalności. Wracamy do autorskich audycji muzycznych, których brak był nieusprawiedliwiony przy tak wielu osobowościach w naszym zespole. Szykujemy też sporo niespodzianek z Teatrem Polskiego Radia i Studiem Dokumentu i Reportażu. Zespół „Czterech pór roku”, zasilą nowi reporterzy, a weekendowa audycja „Jedyne takie miejsce” pozwoli nam być w całej Polsce nie tylko podczas lata, ale przez cztery pory roku - podkreśla Rafał Porzeziński.

Według badania Radio Track od maja do lipca br. udział Jedynki w rynku radiowym wyniósł 8.5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wieczorna „Tu jest muzyka” oraz weekendowa audycja Tarki, Kilena i Czejarka w jesiennej ramówce Jedynki

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dario
Szczerze powiedziawszy nie mogłem doczekać się zmian, jak dyrektorem był Dąbrowa. Ale po niespełna 9 miesiącach zmian, jakie wprowadził Porzeziński wiem już, dlaczego Jedynka leci na łeb , na szyję... Ciągłe zmiany i eksperymenty z ramówką prowadzą to radio na dno, nie mówiąc już o śmieciowych nagrodach w konkursach. I ciągłe nawoływanie do wysyłania smsów...Ech, brak słów.
odpowiedź
User
ja
c iekawe to dno,bardzo ciekawe i oby jak najdłu,zej na to dno spadała,była na nim,bo jeśli chodzi o takie dno,to jestem za na wiele lat i za jeszcze lepszym dnem,choć to dno jest fantastyczne....Oczywiscie zmiany mogą zaszkodzić,ich zbyt częste wprowadzanie i to co oznaczają,co po nich;a w przypadku najwierniejszych czylubiących b.stałe ramówki przez rok,albo wiele lat,a mających wybór,bardzo mogą zrazić jeśli nie do całego programu,a bywa,to do wielu jego części;ale nie przesadzajmy,większość z tych oczekiwanych zmian i tego co usunął KD albo nie chciał,będzie i nowe oczekiwane,nowe całkiem nowe też i nowe,ale de fakto podobne,takie samo też jak przez osatnie czy wszystkie lata,czy ostatnie miesiące;a to jak będzie zobaczy ten,kto posłucha,zależy od prowadzących,słuchaczy,etc...ja mam swoje wątpliwości,niepokoje,ba,dużo mniejsze niż w połowie artykułu,który zresztą nie bardzo jasny jest,no ale niech tam,zły też nie jest,a poza tym trza na ich stronach poczytać a przede wszystkim posłuchać dziń po dniu minuta po minucie;tylko jak się ma w tzw.kupie pora słuchowisk,rep.i jedynki dzieciom?będą głosy protestu ws.kroniki sportowej,ale cóż powtarzam to co zawsze od wielu lat i co mówiłem w tym roku:uważam,że poprzednia a teraz znów ta sama pora kr.s.jest najlepsza;tylko audycja powinna być dłuższa anie skracana o przesadną ilość piosenek reklam,choćby tych pierwszych najfajniejszych.Wbrew pozorom muzyki bylo ostatnimi laty b.dużo na antenie;jakiej to insza rzecz;wiele dobrego zawsze mogłem rzec o szefie muzycnzym za KD,o poprzednich też to i tamto,długa historia;ale obecne miesiące poza tam swoimi jakimiś uwagami uznaję za niezwykle udane i jeszcze lepsze,choć wiem,że są różne glosy krytyczne ws.muzycznej;ale ja wystawiam bardzo bardzo bardzo wysoką ocenę,natomiast takie pasmo...były takie próby paręnaście lat temu,nie wiem nie wiem...no ale może...grunt,by nocne audycje nie były tylko muzyczne,a z duużą dawką słowa,kultury,dyskusji,etc...nie jakieś na ilość czy sensacne,ale...o i żeby to tyczyło i dnia,skoro dla najwierniejszych słuchaczy;jest tam więcej niejasności w tej ramówce,ale rozumiem,że to się będzie zmieniać,docierać,no tu słuchacze mogą mieć problemy,swoje pochwały,nagany...krytyki...zobaczymy.Ta sprawa z jedynką dzieciom,która albo powinna zostać jak była nawet za poprzednika,albo jak zaproponowano wiosną od 19:10 do 20...cyfrowe rd.to jedno ,a ta audycja,której będę bronił jak rozjuszony lew swoje małe,tj.lwica,no ale...jest _niezbędna i konieczna i obowiazkowa;a jest wspaniała obecnie,tu nie mam uwag,jakieś znalazłyby się,no i co ze słuchowiskami dla dzieci,noa le...naprawdę mnóstwo superlatywów można o obecnej Jd i w koło mówić,choćby piątkowa,ale codziennie;no tylko...a wracajac do słuchowisk,do dziś się głowię nad tym i pewnie nie tylko ja i przez wiele lat tak będzie,jak zmieścić,ale warto godzinne i dłuższe słuchowiska na antenę pr1.no wiem,jest dwójka,ale...jednak to sprowadzanie z całym szacunkikem dla twórców,wszystkich uczestników i jakości warsztatu,dzieła,wielkiej jakości,rep.czy sł.do 10 15 20 czy nawet 30 min.nie tędy droga;oczywiscie dla wielu słuchaczy tak,oczywiście doba nie z gumy,a pewnie jakiś czas na te dłuższe się znajdzie,jak choćby noc z rep.ale zapewne nie tylko,a nie każdy wytrzyma edlugie,no słuchacze pr1,owszem nowi i starzy,ale jednak;niemniej jak doskonale wiemy te formy dluższe niż 15 30 minut to wielkie dzieła i koniecznie muszą przetrwać;oczywiście nie zawsze dziełami są;oczywiscie inne wizje i formaty,narzucone kiedyś,wiele powstało,potrzebne do audycji,gdy chcemy odcinkami,albo inaczej zaintereswować odbiorcę,gdy chcemy zrobić aud.z dyskusją,konkurs,jest mnóstwo takich form paro-nastominutowych...a propos,nie przesadzajmy z tą śmieciowością nagród i konkursów;choć tu mam swoje zastrzeżenia i nie przkekonuje mnie kwestia że to tylko zabawa,choć wiadomo;kwestia tych smsów...od lat budzi wiele mych wątpliwoscino ale wiemy po co,a jaka i gdzie jest granica...źle,że choć b.doceniam udział Michalskiego w tygodniu i w sobotę w paśmie dziennym wieczornym nie ma muzyki retro i poezji śpiewanej,której co prawda,oby tak zostało,jest w dziennej i nocnej playliście mnóstwo;i oby więcej,oby nie mniej przynajmniej;ciekaweie te pasma się zapowiadają,mnie ta formuła jednak nie przekonjuje,poza tym pojęcia nie mam, co dyr.muz.będzie grać;noai taka aud.jak mistrza Matula,jak pani Wachowicz,jak spotkania w teatrach,różnych takich miejscach,nie tylko nagrane,czy na chwilkę,czy z archiwum,są bardzo bardzo bardzo bardzo potrzebvne pr1.Oczywiscie film,teatr,___książkiiii,ostatnimi laty fr.książek na antenie za krótkie,ale oczywiscie ich omawianie;wiadomo;no i inne stałe pozycje,nowe;mam nadzieję,że jak najwiecej tez będzie najzwyklejszych tematów społecznych,najzwykl.no wiem jak to brzmi,ale właśnie o to mi chodzi;i przyrody,ciagle jej za mało na antenach pr,choc są dni,godziny,gdy jest jej wiele,gdy sobie wszyscy przypominają i robią cudowną audycję nocną,dzienną...no ale więcej regularności w tym trzeba,miejmy nadzieję,że w takich aud.jak ta sobotnia,ale stałych i nowych też.NO nic,wszystko wyjdzie w praniu i porównaniu z tym co bylo,z innymi stacjami,o ile to ma jakikolwiek sens,i w ocenie wiosennej,czy za rok,za ileś lat...Tak,poza pewnymi wątpliwosciami,niepokojami,też wielkąniechęęcią do zmian,niejasnościami i otwartymi może za bardzo,może nie,polami do kolejnych zmian,wszystko wyjdzie w słuchaniu i zgadzam się,ze to ramówka dla najwierniejszych słuchaczy,oby ich było _jak najwięcej,obyoby!tego obecnej dyrekcji życzę bardzo;oczywiscie okazjonalnie pewnie będą konkretne audycje,sportowe,kulturalne,polityczne,jak to w życiu i zgodnie z okazjami,rocnzicowe,historyczne,muz.etc...O,tamjest pasmo w tygodniualezobaczymy co w praktyce będzie ono oznaczać..NO,powodzenia,ale i nam Sluchania.a także tego przez zwykłe s.Jest wiele +ów tej ramówki i widać,że słuchacze byli Sluchani,choć wiadomo pewne jak wyżej...i pweniw rózne opinie są i będą.
odpowiedź
User
fajnosłuchacz
Gdzie się podziewa Maciej z radomskiej konserwy? Artykuł o jego kochanej Jedyneczce, dlaczego jeszcze nie skomentował????
odpowiedź