SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wiedza o zarobkach w branży ważna dla rozpoczynających karierę

56 proc. pracujących Polaków w wieku od 18 do 29 lat uważa, że informacja o wysokości zarobków innych osób pomogłaby im w negocjowaniu pensji z pracodawcą - wynika z badania TNS Polska.

Article

64 proc. respondentów w wieku od 18 do 29 lat chciałoby znać wysokość zarobków innych osób pracujących na tym samym stanowisku, w tej samej branży.

56 proc. przedstawicieli tej grupy wiekowej uważa również, że posiadanie takiej wiedzy pomogłoby im w negocjacjach wysokości wynagrodzenia z pracodawcą. Tego samego zdania jest jedynie 22% badanych po 50. roku życia.

Brak znajomości zarobków innych pracowników na podobnych stanowiskach w innych firmach/instytucjach to jedna z czterech najczęściej wskazywanych trudności w negocjowaniu wynagrodzenia z pracodawcą. Wskazało ją 12 proc. badanych. Inne bariery w tym obszarze związane są z obawą przed utratą obecnej pracy (20 proc.), utrudnionym kontaktem z pracodawcą (17 proc.), a także trudnościami w rozmawianiu o pieniądzach (16 proc.).

Większość pracujących Polaków (54 proc.) sądzi, że jest w stanie zarabiać więcej niż obecnie. Mniej pewne swoich możliwości odnośnie wzrostu wysokości wynagrodzenia są kobiety: 61 proc. mężczyzn sądzi, że jest w stanie zarabiać więcej, podczas gdy takiego samego zdania jest 46 proc. kobiet.

Tymczasem prawie połowa ankietowanych (45 proc.) uważa, że pensja, którą aktualnie dostaje, jest mniej więcej równa średniej dla stanowiska w branży, w której pracuje. Natomiast 39 proc. mężczyzn i 36 proc. kobiet uważa, że ich zarobki są poniżej średniej.

Badanie "Polacy mówią o płacy" zostało przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie serwisu Zarobki.pracuj.pl w marcu 2014 r. metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo na próbie reprezentatywnej 1000 zawodowo czynnych Polaków.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiedza o zarobkach w branży ważna dla rozpoczynających karierę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl