SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość kobiet ma oszczędności, 43 proc. nie ma długów

Polki dbają o własne fundusze i nie są rozrzutne. 68% kobiet posiada oszczędności, a 43% nie ma żadnych długów. Ponad połowa stara się odkładać pieniądze regularnie - wynika z badania przeprowadzonego przez dom badawczy Maison.

fot. Shutterstock.com Article

Ponad połowa badanych Polek (55%) oszczędza regularnie. Na konkretny cel najczęściej oszczędzają kobiety najmłodsze (25-34 lata) oraz Polki po 55. roku życia.

Kwota oszczędności, jaką zazwyczaj dysponują Polki, to 1-10 tys. zł. Pieniądze najczęściej trzymają na rachunkach oszczędnościowych w banku. Dalej w kolejności znajdują się lokaty oraz konta ROR. Coraz większą popularnością cieszą się też fundusze inwestycyjne. Im wyższe wykształcenie, tym większa otwartość na produkty finansowe i korzystanie z różnych form inwestowania zaoszczędzonych pieniędzy.

Prawie 40% ankietowanych skorzystałaby z bezpiecznej możliwości zarabiania o kilka pkt. proc. więcej niż w banku, gdyby taka oferta pojawiła się na rynku.

Polki najczęściej oszczędzają na cele związane z bliskimi, takie jak remont mieszkania, wspólne podróże czy wyposażenie domu.

- Wyniki badania pokazują, że kobiety starają się wydawać pieniądze z głową. Większość ankietowanych deklaruje, że posiada oszczędności, choć często są one niewielkie. Traktują je jako swoiste ubezpieczenie "na czarną godzinę", a więc na wypadek poważnej choroby czy nieszczęścia. Liczna grupa chce po prostu dysponować oszczędnościami, by mieć poczucie bezpieczeństwa, niezależności i wolności. Inne do oszczędzania motywuje konkretny cel - komentuje Marek Przybylski, prezes firmy Aviva Investors TFI, na zlecenie której zrealizowano sondaż.


Badanie zostało przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison dla Aviva Investors TFI w dniach 15-24 stycznia 2015 r. metodą wywiadów on-line na panelu badawczym Ariadna (CAWI) na ogólnopolskiej grupie 1032 kobiet w wieku 25 lat i więcej, reprezentatywnej ze względu na wiek i miejsce zamieszkania, o dochodzie miesięcznym na osobę w gospodarstwie domowym wynoszącym min. 1500 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość kobiet ma oszczędności, 43 proc. nie ma długów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl