SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość Polaków chce, by Kościół trzymał się z dala od polityki

82 proc. Polaków uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki. Dwie trzecie twierdzi, że Kościół katolicki w Polsce za bardzo angażuje się w politykę i ocenia to negatywnie - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

fot. PAP / Grzegorz JakubowskiArticle

67 proc. badanych negatywnie ocenia zaangażowanie polskiego Kościoła katolickiego w politykę, uważając je za nadmierne. 13 proc. Polaków relacje Kościoła z polityką ocenia neutralnie, a jedynie 9 proc. - pozytywnie, twierdząc, że Kościół angażuje się w politykę tyle, ile trzeba.

Wyborcy Hołowni negatywnie o Kościele

Najbardziej krytyczni wobec politycznego zaangażowania Kościoła w politykę są zwolennicy opozycji. Uważa tak zdecydowana większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (93 proc.), Lewicy (98 proc.) i Polski 2050 Szymona Hołowni (85 proc.).

Na drugim biegunie znajdują się zwolennicy partii rządzącej, z których prawie jedna trzecia (32 proc.) pozytywnie ocenia relacje Kościoła z polityką, choć też prawie tyle samo (28 proc.) relacje te ocenia negatywnie.

Polacy: Kościół powinien być neutralny politycznie

82 proc. Polaków uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki, a zaledwie 9 proc. dopuszcza możliwość politycznego angażowania się tej instytucji.

Za polityczną neutralnością Kościoła opowiadają się prawie wszyscy wyborcy Koalicji Obywatelskiej (97 proc.) i Lewicy (97 proc.), przeważająca większość wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni (92 proc.), ale również większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości (68 proc.).

Co czwarta osoba (25 proc.) popierająca partię rządzącą uważa, że Kościół może się angażować w politykę. Po stronie opozycji praktycznie nie ma osób podzielających ten pogląd (po 2 proc.).

Skandale pedofilskie w Kościele - ocena Polaków

Odnosząc się do skandali pedofilskich w polskim Kościele i tuszowania tych afer przez lata, prawie połowa Polaków (46 proc.) twierdzi, że zniechęca ich to do Kościoła, ale nie wpływa na ich wiarę.

Co czwarty badany (26 proc.) przyznaje, że zniechęca go to zarówno do Kościoła, jak i do wiary.

Wśród elektoratu partii rządzącej oraz części opozycji przeważają opinie, że ujawnione skandale pedofilskie zniechęcają do Kościoła, ale nie do wiary (PiS – 44 proc., KO – 53 proc., Polska 2050 – 56 proc.). W elektoracie Lewicy dominują głosy, że zniechęca to do Kościoła, ale również do wiary (52 proc.).

- Badanie pokazuje, że większość Polaków jest za rozdziałem państwa od Kościoła. Pokazuje też, że ujawnione skandale pedofilskie bardziej zniechęcają do samego Kościoła, ale nie do wiary, która jest przecież prywatną sferą człowieka. Jeśli polski Kościół będzie kontynuował obrany kierunek angażowania się w politykę i tuszowania spraw pedofilskich, to za kilka lat kościoły w Polsce mogą świecić pustkami. Nadal będą osoby wierzące, ale nie będą chciały utożsamiać się z tym, co Kościół w Polsce sobą reprezentuje - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl
 

Według badania 43 proc. Polaków deklaruje się jako niepraktykujący katolicy, 33 proc. jako katolicy praktykujący, a 11 proc. jako ateiści lub agnostycy. Najwięcej praktykujących katolików jest wśród wyborców PiS (62 proc.) i Polski 2050 Szymona Hołowni (33 proc.). W elektoracie opozycji przeważają katolicy niepraktykujący (KO - 48 proc., Lewica - 53 proc., Polska 2050 - 52 proc.).

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1076 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 19 – 22 lutego 2021 roku.  Metoda: CAWI.

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków chce, by Kościół trzymał się z dala od polityki

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Media
Z dala od polityki i od dzieci.
odpowiedź
User
Irek
brawoo mlodziez czas nie idz do kosciola PIS TVP
odpowiedź
User
Sebek
wina TVP PIS kaczynskiego nie chodzcie do kosciola
odpowiedź