SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość Polaków chce zamkniętych kościołów na czas pandemii

Trzech na czterech Polaków uważa, że kościoły i inne obiekty kultu religijnego powinny być objęte większymi obostrzeniami - pokazują najnowsze badania SW Research.

Fot. PixabayArticle

Agencja badawcza SW Research po raz trzynasty zapytała Polaków o nastroje związane z pandemią koronawirusa.

W porównaniu z poprzednią falą badania, w Polsce rośnie obawa o niewydolność służby zdrowia - już dla 60 proc. badanych to powód do niepokoju (vs. 43. proc. w poprzednim badaniu). Coraz bardziej obawiamy się także zarażenia koronawirusem bliskich (54 proc., Pomiar XII – 42 proc.) i wzrost cen usług i produktów (44 proc., Pomiar XII – 41 proc.).

Już trzy czwarte Polaków uważa, że kościoły i inne obiekty kultu religijnego powinny być objęte większymi obostrzeniami, a prawie dwie trzecie respondentów jest zdania, że osoby wracające z zagranicy powinny przechodzić obowiązkową kwarantannę (w poprzedniej fali badania było to 64 proc.).

Najczęściej wskazywane przez Polaków środki bezpieczeństwa przed koronawirusem to częste i dokładne mycie rąk (84 proc., Pomiar XII – 73 proc.), korzystanie z maseczek ochronnych, jeśli wychodzą z domu (82 proc., Pomiar XII – 59 proc.) oraz korzystanie z płynów dezynfekujących i środków odkażających (74 proc., Pomiar XII – 62 proc.).

Pandemia a życie zawodowe i finanse Polaków

W obecnej sytuacji odnotowywania wzrostów zachorowań trzy czwarte aktywnych zawodowo Polaków, którzy nie pracują zdalnie w pełnym wymiarze, chciałaby w ten sposób wypełniać swoje obowiązki. W pełnym wymiarze chciałoby pracować 30 proc., 17 proc. w niepełnym wymiarze, a 28 proc. chciałoby pracować zdalnie, ale charakter ich pracy na to nie pozwala.

45 proc. Polaków (w poprzednim pomiarze 40 proc.) prognozuje, że kolejne miesiące epidemii będą mieć negatywny wpływ na budżet ich gospodarstwa domowego. Prawie połowa respondentów (48 proc., Pomiar XII – 53 proc.) przewiduje, że ich budżet domowy nie ulegnie zmianie w stosunku do ich dochodów i wydatków przed wybuchem epidemii.

Ośmiu na dziesięciu Polaków przewiduje, że zaszczepienie się na koronawirusa będzie możliwe w Polsce nie wcześniej niż za 3 miesiące (81 proc., Pomiar XII – 81 proc.).  Obserwujemy wzrost odsetka osób, którzy przewidują, że nie odnotujemy w Polsce żadnych nowych przypadków zachorowań na COVID-19 nie wcześniej niż za 3 miesiące (89 proc., Pomiar XII – 85 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-23.10.2020 przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W badaniu zebrano 1021 ankiet z reprezentatywną próbą grupy Polaków. Badanie ma charakter cykliczny, prezentowane wyniki pochodzą z Pomiaru XIII.

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków chce zamkniętych kościołów na czas pandemii

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wincy strajkow
wincy strajkow, wincy strajkow!
odpowiedź
User
Ewa K.
Manifestacje są bezpieczne na wirusy, kościoły zarażają.
odpowiedź
User
PL
To ci, co najaktywniej do kościołów chodzą :D
odpowiedź