SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość Polaków obawia się teraz spowolnienia gospodarczego

83 proc. Polaków uważa, że stan gospodarki pogorszy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Mniej optymistyczni od nas są w tej kwestii mieszkańcy Irlandii, Japonii, Chile i Australii - wynika z międzynarodowego sondażu sieci IRiS, którego polską część przeprowadziło ARC Rynek i Opinia.

Polacy to jeden z pięciu narodów, które najbardziej obawiają się pogorszenia stanu gospodarki w związku z pandemią koronawirusa.

Co piąty (21 proc.) badany z Polski jest zaniepokojony wizją końca dobrej koniunktury – to o 7 p.p. więcej niż średnia światowa. Najmniej optymistyczni są Japończycy, najbardziej mieszkańcy Korei Południowej, a w Europie – Wielkiej Brytanii.

Jednak już tylko 27 proc. Polaków obawia się światowej recesji. Dla porównania, w Japonii aż 67 proc. Spośród krajów europejskich obawa ta jest najczęściej wskazywana przez Irlandczyków.

Polacy boją się o płynność finansową

Polacy dosyć dobrze oceniali swoją sytuację finansową sprzed pandemii. Jesteśmy krajem, w którym jest najniższy (14 proc.) odsetek osób twierdzących, że już wcześniej trudno im było związać koniec z końcem. Na drugim biegunie byli Meksykanie, gdzie aż 50 proc. osób deklarowało taki problem.  

Jednak już nie niemal co trzeci pytana w naszym kraju osoba (32 proc.) obawia się, czy będzie w stanie opłacać swoje rachunki w związku z trudniejszą sytuacją na rynku. Jesteśmy pod tym względem na piątym miejscu, po Meksyku, Kolumbii, Chile i Australii.

Można powiedzieć, że Polacy nie przywykli do tego, że naturalnym elementem gospodarki są kryzysy. Oczywiście mieliśmy do czynienia z pewnymi spowolnieniami, ale nie doświadczyliśmy od momentu powstania w Polsce gospodarki rynkowej prawdziwej recesji. Dodatkowo ostatnie bardzo dobre lata przyzwyczaiły nas do tego, że jest coraz lepiej, gospodarka regularnie wzrasta, a zmiany rządów nie powodują zahamowania tego wzrostu. Dlatego pojawienie się pandemii dało tak wielu osobom poczucie, że skończył się pewien czas i teraz będzie inaczej, mogą pojawić się problemy z zatrudnieniem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że okres przed pandemią był bardzo dobrze przez Polaków oceniany, co wynika z naszych badań jeszcze z zeszłego roku, gdzie mieliśmy dużo mniej obaw niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Nasze oczekiwania względem sytuacji finansowej czy zawodowej były bardzo ambitne. Dlatego teraz rozczarowanie i obawy mogą być większe niż w innych krajach – komentuje dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało zrealizowane między 27.03 a 15.04.2020 w 15 krajach na całym świecie w ramach sieci niezależnych agencji badawczych IRIS. Metoda realizacja badania: CAWI, próba reprezentatywna dla każdego kraju. Liczba respondentów N= 9179 respondentów. W Polsce badanie zrealizowało ARC Rynek i Opinia.

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków obawia się teraz spowolnienia gospodarczego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polones
Od dawna czekałem na "spowolnienie gospodarcze". To, co się działo w ostatnich latach, była patologia. Porządny kryzys dobrze wszystkim zrobi.
odpowiedź