SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość Polaków uważa, że wolontariusz działa dla dobra innych

Wzrasta odsetek osób twierdzących, że wolontariusze to osoby działające dla dobra innych. W kwietniu 2011 roku taką opinię wyrażało 88 proc. Polaków, natomiast w grudniu - 93 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS przesłanego we wtorek.

W 2011 r. w krajach Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Roku Wolontariatu (ERW) organizowane były przedsięwzięcia promujące wolontariat. W związku z tym CBOS przeprowadził dwa badania pierwsze - w kwietniu 2011 - sprawdzające wiedzę i poziom społecznego zaangażowania Polaków przed rozpoczęciem działań promocyjnych, oraz drugie - w grudniu 2011 - po kampanii.

Osoby aktywne społecznie równie często podejmowały się działań indywidualnych (22 proc.) jak i dobrowolnej, nieodpłatnej pracy w organizacjach, czy instytucjach (20 proc.). Zaangażowanie w wolontariat bezpośredni utrzymywało się pod koniec roku na podobnym poziomie co w kwietniu (22 proc., wzrost o 2 punkty), w nieco większym stopniu przybyło natomiast osób twierdzących, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie więcej niż kilka razy zdarzało im się pracować społecznie w organizacjach (13 proc., wzrost o 4 punkty) - podał CBOS.

Liczba Polaków deklarujących, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracowała społecznie utrzymuje się na podobnym poziomie. W kwietniu 2011 roku odsetek ten wynosił 28 proc., a w grudniu - 30 proc.

W ciągu ośmiu miesięcy zwiększył się (z 27 do 35 proc.) odsetek osób twierdzących, że ERW jest znaną im inicjatywą. Jedynymi grupami, w których nie odnotowano zmian są osoby z wykształceniem podstawowym oraz respondenci najmłodsi - w wieku 18-24 lata.

Jak podał CBOS wyniki ostatniego pomiaru wykazują, iż kampania trafiała częściej do osób podejmujących się w ostatnich dwunastu miesiącach pracy społecznej (46 proc.). Jej odbiorcami okazały się w większym stopniu kobiety niż mężczyźni (40 proc. wobec 30 proc.), a także osoby w wieku produkcyjnym, żyjące w większych aglomeracjach, relatywnie lepiej wykształcone i dobrze sytuowane.

Jak wynika z sondażu Polacy powszechnie przyznają, iż pojęcie wolontariatu jest im znane (87 proc.). Od kwietnia, w ciągu ośmiu miesięcy, nie zmienił się znacząco odsetek osób twierdzących, że zetknęli się ze słowem "wolontariat" (spadek o 2 punkty, z 89 proc.).

W ciągu ośmiu miesięcy - od kwietnia do grudnia - przybyło Polaków pozytywnie postrzegających pracę społeczną. Umocniło się przekonanie, że wolontariuszami powodują pobudki altruistyczne (93 proc., od kwietnia wzrost o 5 punktów). Więcej badanych sądziło też, że pracujący pro publico bono nie są naiwni, lecz patrzą trzeźwo na świat (82 proc., wzrost o 9 punktów).

Według CBOS upowszechnienie się pozytywnej oceny wolontariuszy można do pewnego stopnia wiązać z działaniami kampanii ERW 2011. Jednak wolontariat nadal pozostaje zajęciem niezbyt popularnym. W grudniu ponad połowa respondentów (57 proc.) deklarowała, że tego typu aktywność nie cieszy się w ich kręgach szczególnym uznaniem. O małej popularności pracy na rzecz dobra wspólnego mówili także ci, którzy podejmują się takich działań - tylko co czwarty badany w tej grupie (29 proc.) twierdził, że wolontariat jest w jego środowisku modnym zajęciem.

"Mimo krótkiego czasu, jaki upłynął od zakończenia ubiegłorocznej kampanii promującej wolontariat, już dziś można powiedzieć, że odbiła się ona dość szerokim echem w społeczeństwie. O Europejskim Roku Wolontariatu 2011 w końcowej fazie jego obchodów wiedziało około jednej trzeciej dorosłych Polaków. To więcej niż w kwietniu, kiedy działania promocyjne rozpoczęły się na dobre. Dotarcie do dużej części społeczeństwa jest niewątpliwym sukcesem koordynatorów tego przedsięwzięcia" - podkreślono w podsumowaniu sondażu.

Badania CBOS przeprowadzono w dniach 7-13 kwietnia 2011 r. na liczącej 1192 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski oraz w dniach 1-8 grudnia 2011 r. na próbie liczącej 950 osób.

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków uważa, że wolontariusz działa dla dobra innych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lemoniada
Co za durna sonda! Pewnie wiekszosc Polakow tez uwaza, ze woda jest mokra a lod sliski.
odpowiedź