SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość uchodźców z Ukrainy nie pracuje, ponad połowa chciałaby podjąć pracę

Ponad połowa uchodźców z Ukrainy deklaruje, że chciałaby podjąć w Polsce pracę. Większość przyznaje, że utrzymuje się z własnych środków, a niemal połowa uznaje swoją sytuację materialną za średnią. 27% uchodźców deklaruje, że nawet w obliczu zakończenia wojny, chce pozostać w Polsce – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

PAP / Bartłomiej Zborowski Article

71% badanych uchodźców z Ukrainy pochodzi z obwodów, które zostały dotknięte bezpośrednimi działaniami wojennymi. Większość to mieszkańcy średnich i dużych miast. 39% całej badanej grupy stanowią mieszkańcy największych miast – powyżej 500 tys. mieszkańców. 36% osób przybyło z terenów, które w chwili obecnej w znacznym stopniu zostały zniszczone lub znajdują się pod okupacją.

Perspektywa zakończenia wojny lub dalszego prowadzenia działań wojennych na terenie Ukrainy różnicuje w znaczący sposób plany Ukraińców przebywających w Polsce. 58% uchodźców planuje pozostanie w naszym kraju, jeśli działania wojenne będą nadal prowadzone w ich ojczyźnie. Co ciekawe, ponad 1/5 badanych planuje zostać w Polsce nawet w sytuacji zakończenia wojny. Chęć pozostania w Polsce, nawet jeżeli wojna się skończy, jest większa wśród osób z najmłodszych grup wiekowych. W grupie od 18 do 24 lat odsetek ten wynosi 30%, natomiast w grupie od 24 do 34 lat – 26%. Odsetek uchodźców, którzy nawet w sytuacji zakończenia wojny chcą pozostać w Polsce jest też wyższy w grupie osób pracujących – tutaj wynosi 30%.

Obecnie 83% uchodźców z Ukrainy nie pracuje, jednak ponad połowa (54%) chciałaby podjąć pracę.

Pierwszą barierą wejścia na rynek pracy jest brak znajomości języka polskiego. Jednocześnie 78% Ukraińców, którzy nie znają języka polskiego, mają zamiar się go uczyć lub już się go uczą – czy to samodzielnie czy z nauczycielem w grupie lub indywidualnie.

Drugą barierą jest opieka nad dziećmi. Warto podkreślić, że niemal połowa uchodźców biorących udział w badaniu przybyła do Polski z nieletnimi dziećmi. Dlatego udostępnienie szkół i przedszkoli dla dzieci uchodźców, co już ma miejsce, może pozytywnie wpłynąć na poziom zatrudnienia rodziców, głównie matek, bo to kobiety stanowią 91% wszystkich uchodźców przybyłych do naszego kraju.

71% Ukraińców deklaruje, że utrzymuje się w Polsce z własnych środków. Niemal taki sam odsetek deklaruje, że korzysta z pomocy materialnej rodzin, u których mieszkają (21%), a także z pomocy państwa polskiego (18%). Nieco mniej (po 16%) deklaruje, że korzysta z pomocy swojej rodziny mieszkającej w Polsce oraz organizacji pomocowych.

57% respondentów deklaruje, że zamierza w Polsce założyć rachunek bankowy, co ułatwi funkcjonowanie w naszym kraju.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia w dniach 12-27 kwietnia 2022 r., metodą samowypełnialnych ankiet PAPI przy wsparciu metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview), na łącznej próbie N=1620 osób, które ukończyły 18 lat. W badaniu wzięły udział osoby, które przyjechały do Polski z Ukrainy po 24 lutego 2022 r. Badanie przeprowadzono z osobami, które starały się o uzyskanie polskiego numeru PESEL lub już go uzyskały w momencie przeprowadzania badania. Badanie przeprowadzono w 11 miastach Polski, w których odnotowano największy napływ ludności ukraińskiej po 24 lutego 2022 r.

Dołącz do dyskusji: Większość uchodźców z Ukrainy nie pracuje, ponad połowa chciałaby podjąć pracę

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jaaa
Dlaczego kłamiecie? Większość "uchodźców" nie chce pracować,taka jest rzeczywistość. Słowa ich,w polszy nie trzeba pracować. Przestańcie ludziom mydlić oczy! To my Polacy pracujemy na utrzymanie ich i płacimy za to kolosalną cenę! I tak są unas chociażby ponad prawem.
9 6
odpowiedź
User
No
Sami bogacze do Polski przyjechali,70 % utrzymuje się z własnych środków? Utrzymanie to jedzenie, mieszkanie, woda, środki transportu, lekarz, i ich na to stać, a może utrzymują się z 500 ➕. Ostatnio czytałem że 35 tys ukraincow pracuje. U nas jest mnóstwo ofert pracy a chętnych brak. Ale co się dziwić, jak wszystko mają za darmo. Opieka medyczna, transport publiczny, kolejowy. A jak każą im płacić to wywołują afere na cały kraj.
2 2
odpowiedź
User
Stan
To dobrze dla naszej gospodarki. Trzy mln nowych konsumentów a żadnych wydatków ze strony państwa i obywateli. Tylko szkoda że Duda oddał im za darmo nasze czołgi.
0 2
odpowiedź