SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platforma cyfrowa może zastąpić dekodery i anteny satelitarne przystawką

Działająca m.in. w Wielkiej Brytanii platforma cyfrowa Sky, która może do końca 2023 roku zakończyć instalacje nowych anten satelitarnych, wprowadzi do sprzedaży przystawkę Sky Stream. Będzie alternatywą dla dekoderów satelitarnych i telewizorów do streamingu Sky Glass.

Przystawka Sky StreamPrzystawka Sky Stream

Przystawkę Sky Stream będzie można podłączyć do telewizora przy pomocy kabla HDMI. Dostęp do oferty platformy cyfrowej Sky i wykupionych serwisów streamingowych ma się odbywać za pośrednictwem domowego Wi-Fi, a więc przez internet. Antena satelitarna i dekoder nie będą potrzebne. Obecna w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Włoszech platforma Sky przed rokiem rozpoczęła sprzedaż telewizorów do streamingu Sky Glass. Nie wszyscy potencjalni klienci chcą jednak nabyć takie urządzenia, ponieważ posiadają własne telewizory znanych firm typu Sony, Samsung czy LG. Przystawka Sky Stream będzie adresowana m.in. do takich osób.

Sky Stream w sprzedaży od 18 października

Nową przystawkę będzie można nabyć za pośrednictwem strony internetowej Sky.com lub sklepów, które zajmują się dystrybucją platformy cyfrowej. Wejdzie do sprzedaży od 18 października. Na razie będzie dostępna na brytyjskim rynku. Zapewne w dalszej kolejności, jak to było w przypadku Sky Glass, trafi też do Niemiec i Włoch.

- Platforma Sky zawsze na odkrywała trendy telewizyjne i oferowała najlepsze treści, ale nie zawsze była dostępna dla wszystkich - przyznał Stephen van Rooyen, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Sky w Wielkiej Brytanii i Europie. - Nie może być lepszego czasu na wprowadzenie naszego najnowszego urządzenia. Niezależnie od tego czy widz chce oglądać „Ród smoka”,  „Gangs of London” czy „Stranger Things”, Sky Stream zapewni dostęp do wszystkich tych produkcji. To najtańszy i najłatwiejszy sposób na połączenie Sky TV i Netfliksa, oferując konsumentom wartość, której teraz szukają - dodał.

Brytyjska platforma staje się bardziej elastyczna

Aby zainstalować antenę satelitarną, trzeba mieć okna skierowane na stronę południową. W przypadku młodych ludzi, takich jak studenci, którzy mogą często się przeprowadzać, to poważne ograniczenie. Do korzystania z serwisów streamingowych wystarczy łącze szerokopasmowe. Ostatnio informowaliśmy, że do końca 2023 roku Sky może zaprzestać instalacji nowych anten satelitarnych. Emisja satelitarna dla dotychczasowych abonentów będzie jednak kontynuowana jeszcze przez wiele lat. Między innymi ze względu na osoby mieszkające na terenach wiejskich czy górskich, gdzie trudno o dobre łącza internetowe.

- Pojawienie się Sky Stream pokazuje przyszłość telewizji, przybliża nas do świata, w którym wszystko będzie przesyłane drogą streamingową przez Internet. Sky musiało dokonać zmiany, aby przyciągnąć młodszych odbiorców, którzy oglądają znacznie mniej linearnej telewizji niż poprzednie pokolenia i preferują popularne usługi streamingowe, takie jak Amazon Prime Video, Disney+ i Netflix. Poprzez wcześniejszą technologię zasięg Sky był ograniczony przez anteny satelitarne i dekodery. Nowe podejście sprawi, że będzie bardziej elastyczny i mniej kosztowny - zauważył Stefan Lederer, dyrektor generalny firmy technologicznej Bitmovin.

Dzięki nowej polityce Sky ma być bardziej konkurencyjny wobec światowych gigantów streamingu. - Ten ruch wprowadzi Sky na nową i bardzo odmienną drogę od dotychczasowej, ponieważ eliminuje potrzebę instalacji sprzętu i długoterminowych umów. Zapewniając elastyczność podłączania i odtwarzania, Sky otwiera drzwi dla wielu odbiorców. Interesujące będzie również to czy wpłynie to na koszt subskrypcji Sky, ponieważ Sky od lat należał do kosztownych usług - dodał Lederer.

Lawinowy spadek liczby abonentów Sky

W dobie rozwoju serwisów streamingowych i szalejącej inflacji spada liczba abonentów Sky. Operator płatnej telewizji tylko w II kwartale br. stracił 361 tys. klientów. W I półroczu ub.r. ubyło zaledwie 26 tys. klientów. W całym 2021 roku baza abonencka Sky zmniejszyła się o 198 tys. osób. Wprowadzenie telewizorów do streamingu Sky Glass nie ograniczyło znacząco odejść klientów. Z subskrypcji serwisów streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ i Paramount+ Brytyjczycy i mieszkańcy pozostałych krajów mogą w dowolnym miesiącu zrezygnować. Umowy ze Sky, podobnie jak z innymi tradycyjnymi operatorami są długoterminowe. Aby skorzystać z platform streamingowych, potrzeba dobrego internetu. Dzięki Sky Broadband platforma może dalej świadczyć usługi dla klientów wybierających bezpośrednie subskrypcje platform SVoD.

Rozwój streamingu także w Polsce powoduje spadek zainteresowania odbiorem satelitarnym i kablowym. Nie jest on na razie tak spektakularny jak w przypadku USA i Europy Zachodniej. Pokazują go jednak dane opublikowane w lipcu br. przez Orange. Liczba klientów usługi Orange TV spadła o 8 tys. do 970 tys. Operator stracił 38 tys. abonentów satelitarnych, których ma obecnie 203 tys. Zyskał 30 tys. klientów IPTV. Ich łączna liczba wynosi 768 tys. Polsat Box i Canal+ od lat nie podają tak precyzyjnych danych. Spada jednak liczba usług RGU (wszystkich sprzedanych usług) największej platformy Polsat Box. Wiceprezes Cyfrowego Polsatu tłumaczył to zastąpieniem iPli przez Polsat Box Go. Część klientów nie mogło już skorzystać z promocyjnego dostępu do serwisu.

Dołącz do dyskusji: Platforma cyfrowa może zastąpić dekodery i anteny satelitarne przystawką

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Gratuluję głupoty - uzależnienia się od operatorów telekomunikacyjnych kontrolowanych przez państwo. Potem jakiś niewygodny temat i "awarie", albo tak jak w przypadku ostatniego polsatowego meczu. Żaden interet nie daje tak stabilnego sygnału jak satelita. Zresztą nazwę internet tłumaczymy tylko jako zobowiązanie do jakiejś łączności, a nie jej gwarancję i stabilność.
odpowiedź
User
lol
kopia art z wczoraj, nie żartujcie
odpowiedź
User
Geo38
Gość
ty głupot nie pisz tam sobie moga ogladac od dowolnego dostawcy internetu taka głupota to jest u nas w Polsce w czechach niemczach nie ma czegos takiego ze nie ma pozwolenia tam jest ze np kupujesz sobie telewizje od rtl np a dostawce internetu możesz miec skad chcesz nawet starlink jch to nic nie obchodzi skad internet to unas jest taka głupota że majac polsat musisz miec z plusa Internet
odpowiedź