SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

„Wielki Krzysztof” w gdańskim ratuszu zostanie odrestaurowany

Muzeum Gdańska otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace konserwatorskie w Ratuszu Głównego Miasta. To pierwsza renowacja sali dawnego archiwum miejskiego od blisko 50 lat. Sala zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania pod koniec 2019 r.

Article

"Wielki Krzysztof" to pomieszczenie o powierzchni 20 m2, które znajduje się na pierwszym piętrze Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Przylega ono do południowo-zachodniego narożnika "Wielkiej Sali Wety".

Do 1902 r. pomieszczenie służyło jako archiwum miejskie. W jego murach przechowywano przywileje, korespondencję, księgi gruntowe i inne dokumenty.

"W 1972 r. Wielki Krzysztof był cichym bohaterem filmu przygodowego dla młodzieży, opowiadającego o tajemnicach średniowiecznego Gdańska. Faktycznie w jego wnętrzu znajduje się oryginalna średniowieczna posadzka, zaś sklepienie i ściany zdobi zrekonstruowana dekoracja malarska. Motywy roślinne oraz kartusze herbowe z godłami Polski, Prus Królewskich, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Gdańska zostały odtworzone po II wojnie światowej, ale w dalszym ciągu znajdują się tam fragmenty oryginalnych malowideł z XVI w." – powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Blisko po 50 latach od prac konserwatorskich w "Wielkim Krzysztofie", które miały miejsce w 1970 r., Muzeum Gdańska planowało przeprowadzenie nowych działań zabezpieczających dekorację sali. Powodem decyzji było widoczne ciemnienie malowideł i nieprzyjemny zapach, które wynikały z zastosowania materiałów konserwacyjnych opartych o naturalne składniki, jak. np. spoiwo z jajek. Plany muzealników przyspieszyła awaria systemu przeciwpożarowego. Od 2017 r. mury pomieszczeń stopniowo osychały do pożądanego poziomu, a muzeum przygotowywało się do poszukiwań zewnętrznych źródeł finansowania.

Konserwację "Wielkiego Krzysztofa" dofinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu "Ochrona Zabytków". Wnętrza zabytkowej sali zostaną poddane wielu zabiegom. Prace potrwają najpóźniej do połowy grudnia 2019 r.

"Zadania konserwatorskie podzieliśmy na trzy etapy, a do dyspozycji mamy najnowsze metody konserwacyjne. W pierwszej fazie przy pomocy preparatów na bazie nanosrebra dokonamy dezynfekcji i usuniemy zdegradowane zaprawy konserwatorskie, a następnie zabezpieczymy i skonsolidujemy warstwy polichromii. Następnie przy pomocy lasera oczyścimy malowidła, wzmocnimy i uzupełnimy powstałe w nich ubytki. Ostatni etap będzie dotyczył wsporników. Tu najważniejszym zadaniem będzie odkrycie pierwotnych warstw malarskich znajdujących się na nich, a także uzupełnienie ubytków form rzeźbiarskich i zabezpieczenie konstrukcji." – dodał Ossowski.

Projekt "Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta, 1583 r., Kompleksowe prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych i wspornikach żeber sklepiennych w pomieszczeniu Wielkiego Krzysztofa" opiewa na kwotę 778 tys. zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten 240 tys. zł.

Działań konserwatorskich wymaga także znajdująca się w Ratuszu Głównomiejskim sala zwana "Małym Krzysztofem". Przy pracach konserwatorskich w latach 70. XX w. zastosowano tu podobne zabiegi i obserwowane są podobne efekty, choć z nieco mniejszym natężeniem. Działania konserwatorskie są w tej sali planowane w nadchodzącej dekadzie XXI w.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wielki Krzysztof” w gdańskim ratuszu zostanie odrestaurowany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl