SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wielkie zamieszanie wokół Polskiej Telefonii Cyfrowej

Vivendi Universal uważa, że Elektrim SA, współdziałając z Deutsche Telekom (DT), dokonał nielegalnej zmiany w rejestrze wspólników Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC)

Powiedział agencji ISB w piątek prezes Elektrimu Telekomunikacja (ET) Philippe Houdouin.

Według niego, dokonała tego nielegalnie powołana przez DT i Elektrim rada nadzorcza PTC, która zdymisjonowała trzech z dotychczasowych członków zarządu PTC z prezesem Bogusławem Kułakowskim na czele. Houdouin nie podał żadnych nazwisk.

Kontrolowana przez Vivendi spółka ET poinformowała w komunikacie, że DT i Elektrim „zwołały nową domniemaną Radę Nadzorczą i twierdzą, że powołały nowy de facto nieistniejący Zarząd w celu nielegalnego przejęcia firmy”.

„Sąd Rejestrowy z niewyjaśnionych przyczyn zgodził się wprowadzić zmiany do Krajowego Rejestru Spółek na wniosek złożony przez nieistniejący Zarząd pomimo ww. nakazu sądowego. Jednakże, nie zmienia to faktycznej własności udziałów, co sąd z pewnością poświadczy. Natomiast Zarząd PTC zrobi wszystko, aby przywrócić faktyczny wpis do KRS” – czytamy dalej.

Z informacji agencji ISB wynika, że dotychczasowy zarząd PTC zablokował siedzibę spółki i nie pozwolił na wejście nowym członkom zarządu, powołanym przez DT i Elektrim.

W komunikacie ET podano aktualną strukturę udziałowców PTC zgodnie z Księgą Udziałów Spółki: Elektrim Telekomunikacja 47,9998% udziałów, T-Mobile Deutschland GmbH 22,5 % udziałów, MediaOne International B.V. 22,5 % udziałów, Polpager Sp. z o.o. 4,0 % udziałów, CARCOM Warszawa Sp. z o.o. 1,9% udziałów, Elektrim Autoinwest S.A. 1,1% udziałów, ELEKTRIM S.A. 0,0002% udziałów.

Solorz: Elektrim i ET dokonały zmian w rejestrze PTC zgodnie z wyrokiem arbitrażu

Elektrim SA dokonał zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) zgodnie z wyrokiem arbitrażu wiedeńskiego, wedle którego spółka w każdym czasie była udziałowcem PTC, powiedział agencji ISB w piątek Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu SA, który przebywa obecnie za granicą.

„Dokonaliśmy zmian w rejestrze sądowym PTC zgodnie z decyzją arbitrażu i wbrew Vivendi, które – naszym zdaniem – utrudniało i nadal utrudnia realizację tego wyroku” – powiedział ISB Solorz.

„Powołana przez nas rada nadzorcza PTC funkcjonuje już od pewnego czasu, jest legalna, naszym zdaniem legalnie dokonana została również zmiana w zarządzie PTC, który zgodził się na zmiany w rejestrze sądowym spółki” – dodał.
Elektrim dotychczas zamierzał do wykreślenia ET z księgi udziałowców PTC i chciał, by Elektrim został wpisany jako właściciel 48% udziałów operatora sieci telefonii komórkowych Era i Heyah.

Według informacji ISB, w Polsce przebywa prezes Vivendi Universal Jean-Rene Fourtou, jednak nie przybył on do Polski z zamiarem podjęcia rozmów z Solorzem, lecz w celu „obrony interesów” Vivendi Universal jako inwestora działającego w Polsce.

Ani Vivendi, ani kontrolowany przez francuski koncern Elektrim Telekomunikacja nie zaakceptowały posunięć Elektrimu i DT.

Elektrim: Sąd rejestrowy dokonał zmian w rejestrze wspólników PTC

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał w czwartek zmian w rejestrze przedsiębiorców spółki Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), polegających m.in. na wykreśleniu Elektrimu Telekomunikacja i wpisaniu na jego miejsce Elektrimu SA jako posiadacza 48% udziałów w operatorze, podał Elektrim w komunikacie w piątek.

„Zarząd Elektrim SA informuje, iż w dniu 24 lutego 2005 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego wydał postanowienie o dokonaniu zmian w rejestrze przedsiębiorców Spółki Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. (PTC)” – podano w komunikacie.

„Postanowienie sądu obejmuje następujące zmiany: 1. wykreślono Elektrim Telekomunikacja Sp. z o.o. i wpisano w jej miejsce Elektrim S.A. jako znaczącego wspólnika PTC posiadającego 226 080 udziałów PTC” – czytamy dalej.

Sąd wykreślił także następujących dotychczasowych członków rady nadzorczej: Dariusza Oleszczuka, Michel Picot, Phillippe Houdouin, Jacka Niewęgłowskiego i wpisał w ich miejsce odpowiednio: Henryka Sobierajskiego, Dominika Libickiego, Józefa Birkę, Piotra Nurowskiego.

Wykreślono następujących dotychczasowych członków zarządu: Bogusława Kułakowskiego, Ryszarda Pospieszyńskiego i Jonathana Easticka oraz wpisano odpowiednio Tadeusza Kubiaka, Tomasza Holca i Andrzeja Sykulskiego, podano dalej.

Elektrim podał także, że przewodniczącym rady nadzorczej Piotr Nurowski, wiceprzewodniczącym – Gunther, a sekretarzem – Libicki.

„Jedynie uprawnionym do reprezentowania PTC zgodnie z przepisami prawa jest Zarząd w składzie: Tadeusz Kubiak - Dyrektor Generalny, Wilhelm Stuckemann - Dyrektor ds. Eksploatacji Sieci, Martin Schneider - Dyrektor ds. Strategii, Marketingu i Sprzedaży, Tomasz Holc - Dyrektor ds. Administracji, Andrzej Sykulski - Dyrektor ds. Finansowych” – głosi komunikat.

„Powyższe zmiany łącznie z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu, którego skuteczność na obszarze Polski została uznana przez Sąd Okręgowy w Warszawie w dniu 2 lutego 2005 r. potwierdzają, że Elektrim S.A. był i jest prawowitym właścicielem 226 080 udziałów PTC” – czytamy dalej.

Ze zmianami wprowadzonymi na wniosek Elektrimu i Deutsche Telekom nie zgadzają się Elektrim Telekomunikacja i francuski koncern Vivendi Universal, który kontroluje ET.

„Zakaz dokonywania wpisów w rejestrze sądowym PTC, wydany przez polski sąd, wciąż obowiązuje, nie ma co do tego wątpliwości prawnych. Naszym zdaniem to, czego dokonał Elektrim, jest niezgodne z prawem, jest to przestępstwo” – powiedział ISB prezes ET Philippe Houdouin, poproszony o komentarz do treści komunikatu opublikowanego przez Elektrim.

Struktura udziałowców PTC przed zmianami wprowadzonymi obecnie przez sąd wyglądała następująco: Elektrim Telekomunikacja – 47,9998% udziałów, T-Mobile Deutschland GmbH – 22,5% udziałów, MediaOne International BV – 22,5% udziałów, Polpager Sp. z o.o. – 4,0% udziałów, CARCOM Warszawa Sp. z o.o. – 1,9% udziałów, Elektrim Autoinwest SA – 1,1% udziałów, Elektrim SA – 0,0002% udziałów.

Dotychczasowy zarząd PTC rozważa zaskarżenie zmian w rejestrze wspólników spółki

Dotychczasowy zarząd Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) na czele z Bogusławem Kułakowskim uważa, że zmiany przeprowadzone na wniosek Elektrimu i Deutsche Telekom w sądowym rejestrze wspólników operatora sieci Era i Heyah są niezgodne z prawem i rozważa ich zaskarżenie.

Zarząd PTC, któremu przewodniczy Bogusław Kułakowski, poinformował, że nie uznaje swojego odwołania, ani nowej rady nadzorczej, powołanej przez Elektrim i DT i że dotychczas nie został oficjalnie poinformowany o swoim odwołaniu.

„Opinie naszych prawników w tym temacie są jednoznaczne: zmiany dokonane ostatnio w rejestrze PTC nie są legalne. Decyzje o zażaleniu, odnośnie ostatniego werdyktu sądu rejestrowego, zapadną wkrótce” – powiedział Kułakowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że zarząd PTC, któremu przewodniczy, rozważa wystąpienie do prokuratury z informacją o złamaniu prawa. Według Kułakowskiego i prawników PTC, nadal obowiązuje zakaz dokonywania zmian w księdze udziałowców PTC, który dotychczas nie został uchylony, zaś dwóch dotychczasowych członków zarządu PTC, reprezentujących Deutsche Telekom złamało prawo, nie uznając tego zakazu.

Według prawnika PTC Macieja Rogalskiego, obecnie toczą się w polskich sądach trzy postępowania dotyczące sporu udziałowców PTC, a żadne z dotychczas wydanych orzeczeń nie jest prawomocne.

Zarząd PTC, któremu przewodniczy Kułakowski, stoi na stanowisku, że zmiany dokonane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) są nielegalne z trzech powodów. Po pierwsze dlatego, że obowiązuje zakaz dokonywania wpisów z księdze udziałowców PTC; po drugie dlatego, że wyrok arbitrażu w Wiedniu nie jest jeszcze prawomocny; po trzecie dlatego, że według niego wyrok arbitrażu jednoznacznie wskazuje, iż nie ma on jurysdykcji ani nad ET, ani nad PTC, którego ET jest – wraz z kontrolowanym przez Vivendi Ymer Finance – większościowym udziałowcem.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał w czwartek zmian w rejestrze przedsiębiorców spółki Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), polegających m.in. na wykreśleniu kontrolowanego przez Vivendi Universal Elektrimu Telekomunikacja i wpisaniu na jego miejsce Elektrimu SA jako posiadacza 48% udziałów w operatorze, jak podał Elektrim SA w piątkowym komunikacie.

Sąd wykreślił także następujących dotychczasowych członków rady nadzorczej: Dariusza Oleszczuka, Michel Picot, Phillippe Houdouin, Jacka Niewęgłowskiego i wpisał w ich miejsce odpowiednio: Henryka Sobierajskiego, Dominika Libickiego, Józefa Birkę, Piotra Nurowskiego.

Wykreślono następujących dotychczasowych członków zarządu: Bogusława Kułakowskiego, Ryszarda Pospieszyńskiego i Jonathana Easticka oraz wpisano odpowiednio Tadeusza Kubiaka, Tomasza Holca i Andrzeja Sykulskiego, podano dalej.

Elektrim podał także, że przewodniczącym rady nadzorczej Piotr Nurowski, wiceprzewodniczącym – Gunther, a sekretarzem – Libicki.

Według Elektrimu, jedynie uprawnionym do reprezentowania PTC zgodnie z przepisami prawa jest zarząd w składzie: Tadeusz Kubiak - Dyrektor Generalny, Wilhelm Stuckemann - Dyrektor ds. Eksploatacji Sieci, Martin Schneider - Dyrektor ds. Strategii, Marketingu i Sprzedaży, Tomasz Holc - Dyrektor ds. Administracji, Andrzej Sykulski - Dyrektor ds. Finansowych.

Elektrim tłumaczy te zmiany wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu, którego skuteczność na obszarze Polski została uznana przez Sąd Okręgowy w Warszawie 2 lutego 2005 roku. ET złożyła odwołanie od tej decyzji, a postępowanie jest w toku.

Dyrektor generalny PTC Tadeusz Kubiak, popierany przez Elektrim i Deutsche Telekom, nie wszedł w piątek do siedziby spółki, strzeżonej przez prawników.

Struktura udziałowców PTC przed zmianami wprowadzonymi obecnie przez sąd wyglądała następująco: Elektrim Telekomunikacja – 47,9998% udziałów, T-Mobile Deutschland GmbH – 22,5% udziałów, MediaOne International BV – 22,5% udziałów, Polpager Sp. z o.o. – 4,0% udziałów, CARCOM Warszawa Sp. z o.o. – 1,9% udziałów, Elektrim Autoinwest SA – 1,1% udziałów, Elektrim SA – 0,0002% udziałów.

Dołącz do dyskusji: Wielkie zamieszanie wokół Polskiej Telefonii Cyfrowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl