SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiesław Podkański: Blogerzy nie mogą zastąpić dziennikarzy

- Nieprawdziwą jest teza, że dziennikarzy mogą zastąpić tylko piszący w internecie czy blogerzy. Ich „twórczość” ma niewiele wspólnego z dziennikarstwem - mówił podczas konferencji ReMedia Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy.

Wiesław PodkańskiArticle

Wiesław Podkański uważa, że forma badań czytelnictwa tytułów prasowych musi ulec zmianie, a wydawcy są na te zmiany przygotowani. - Badania są drogie, wypracowują mnóstwo szczegółowych danych, które nie są wykorzystywane w agencjach i domach mediowych, są uznawane jako „trudne w obsłudze”. Potwierdziły to badania sondażowe przeprowadzone przez GFK Polonia - mówi.

Prezes IWP twierdzi, że zmiana sposobu badania czytelnictwa jest ważna ze względu na pozyskiwanie reklamodawców przez wydawców oraz konfrontację na rynku reklamowym. Jego zdaniem, rywalizacja między wydawcami o pozyskanie klienta reklamowego nie jest jednak ważna. - Działamy na rynku globalnym i musimy przyzwyczaić się do tego, że występujemy jako prasa. Naszym konkurentem są media elektroniczne - dodał.

Wiesław Podkański przyznaje, że sieć dystrybucyjna prasy kurczy się, ponieważ najwięksi kolporterzy wciąż likwidują nierentowne punkty sprzedaży. - Z kolei wyśmienicie radzą sobie wydawcy lokalni. Rozwożą prasę własnymi siłami - z pomocą rodziny, na rowerach, i to działa - mówi prezes IWP. Podkański uważa, że należy szukać nowych środków kolportażu i docierania do czytelnika. Wskazał tu na program rozwoju bibliotek.

- Nieprawdziwą jest teza, że dziennikarzy mogą zastąpić tylko piszący w internecie czy blogerzy. Ich „twórczość” ma bowiem niewiele wspólnego z bezpośrednim dziennikarstwem. Wszelkie podejmowane próby stworzenia tytułów prasowych w oparciu o dziennikarzy obywatelskich i blogerów skończyły się niepowodzeniem - powiedział Wiesław Podkański.

Od dłuższego czasu wydawcy prasy i książek postulują, aby stawki VAT za wydania cyfrowe były ujednolicone ze stawkami za wydania papierowe. Dwa tygodnie temu działająca przy Komisji Europejskiej grupa wysokiego szczebla ds. opodatkowania gospodarki cyfrowej opublikowała raport, w którym przychyla się do ich wniosku. Unijni eksperci uważają jednak, że stawki powinny być wyrównane w górę. - To nie jest ostateczna decyzja - uspokaja prezes Izby Wydawców Prasy.

Wiesław Podkański zwrócił uwagę na brak regulacji prawnych z zakresu ochrony praw własności intelektualnej. Nie ma również ich efektywnej egzekucji, która umożliwiałaby zwalczanie piractwa, co - zdaniem prezesa IWP - jest zagrożeniem dla całego rynku mediów, a nie tylko dla prasy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiesław Podkański: Blogerzy nie mogą zastąpić dziennikarzy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jakokto
Oczywiście, że internet wyprze prasę drukowaną, z prostego powodu jakim jest lenistwo. Nie będę czekał i chodził do kiosku po gazety jeśli to samo mam w telefonie. Z zawodu odpadną marni, popularni, mądrzy, umiejący pozyskać czytelników, będą mieli wzięcie. Tak będzie w tym coraz bardziej zautomatyzowanym , pędzącym coraz szybciej świecie.
odpowiedź
User
gril
Oczywiście , że blogerzy nie zastapią ale dziennikarze też nie przetrwają. Jest ciekawa przestrzeń pośrodku.
odpowiedź
User
Yogi
Wiarygodność blogerów jest bardzo niska. Poza tym, podatność na sprzedanie się błyskawicznie w imię czego? Przykład Kominka, który podłożył się błyskawicznie.
Blogera nikt nie nadzoruje, więc pisze co chce i jak chce. Dziennikarze, czy coraz częściej dziennikarzyny są pod jakimś nadzorem...
odpowiedź