SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Więź”, „Znak”, „Zeszyty Literackie” i „Kurier Wnet” z dotacjami od ministra kultury - bez wsparcia dla „Liberté!” i „Książek w Tygodniku”

W konkursie na dotacje z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego pozytywnie rozpatrzono odwołania wydawców 12 czasopism, m.in. „Więzi”, „Znaku”, „Zeszytów Literackich” i „Kuriera Wnet”. Odrzucono natomiast odwołania dotyczące m.in. „Liberté!”, „Książek w Tygodniku” i „Czasu Kultury”.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowegoArticle

W połowie maja ogłoszono wyniki konkursu na dofinansowanie w latach 2018-2020 z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego obejmującego czasopisma.

Najwyższe dotacje przyznano na wydawanie kwartalnika historycznego „Karta” (337,5 tys. zł), miesięcznika „Kino” (292,5 tys. zł), „Nowej Europy Wschodniej” (264,4 tys. zł) oraz „Autoportretu. Pisma o dobrej przestrzeni” (228,6 tys. zł). Dotacje otrzymały też wydawcy m.in. pism „Fronda Lux”, „eleWator”, „Tekstualia”, „Forum Dziennikarzy”, „Wpis - Wiara, Patriotyzm i Sztuka” oraz „Wyklęci”.

Tydzień potem ponad 20 osób ze środowiska mediów, nauki i kultury skierowało list do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z prośbą o pozytywne rozpatrzenie odwołań czasopism, którym nie przyznano dotacji. W liście wymieniono tytuły „Książki w Tygodniku”, „Liberté!”, „Przegląd Polityczny”, „Res Publica Nowa”, „Więź”, „Zagłada Żydów”, „Zeszyty Literackie” i „Znak”.

- Pisma te pełnią ważną rolę kulturotwórczą, a także tłumaczą zjawiska społeczne i intelektualne. W interesie społeczeństwa i polskiego podatnika jest zapewnienie przez państwo równych szans dla wyrażania opinii przez środowiska o różnych światopoglądach - o ile mieszczą się w ramach przewidzianych przez Konstytucję - uzasadniono.

12 odwołań skutecznych

Odwołania od wyników konkursu można było składać do 21 maja. W serwisie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało już informacje o ich rozpatrzeniu.

Pozytywnie rozpatrzonych zostało 12 odwołań. W efekcie spółka Wnet otrzyma 100 tys. zł na „Kurier Wnet”, Towarzystwo Więź - 90 tys. zł na kwartalnik „Więź”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak - 90 tys. zł na miesięcznik „Znak”, a Fundacja Zeszytów Literackich - 90 tys. zł na cztery numery kwartalnika „Zeszyty Literackie”.

Firmie Ekbin Studio PR przyznano 60 tys. zł na 10 numerów miesięcznika „Stolica”, Stowarzyszeniu im. Ludwiga van Beethovena - 60 tys. zł na dwa numery „Beethoven Magazine”, Wydawnictwu Diecezji Tarnowskiej Promyczek - 57 tys. zł na miesięcznik „Promyczek Dobra”, Fundacji Kultura Liberalna - 50 tys. zł na tygodnik internetowy „Kultura Liberalna”, Stowarzyszeniu Twórczym „Zenit” - 30 tys. zł na 5 numerów kieleckiego magazynu kulturalnego „Projektor”, 20 tys. zł na kwartalnik literacko-kulturalny „LiryDram”, Muzeum Ziemi Piskiej - 18 tys. zł na pismo „Znad Pisy”, a Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej - 10 tys. zł na jego biuletyny.

Nie uwzględniono natomiast odwołań wydawców m.in. pism „Czas Kultury”, „Zagłada Żydów”, „Arterie”, „Mały Format”, „Liberté!”, „Twój Blues”, „Wakat/Notoria”, „artPapier” oraz „Książki w Tygodniku. Magazyn Literacki” (to dodatek do „Tygodnika Powszechnego”).

Dołącz do dyskusji: „Więź”, „Znak”, „Zeszyty Literackie” i „Kurier Wnet” z dotacjami od ministra kultury - bez wsparcia dla „Liberté!” i „Książek w Tygodniku”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl