SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

WIG20 zakończył poniedziałkową sesję na najwyższym poziomie od kwietnia

WIG20 wzrósł po raz czwarty z rzędu i zakończył sesję na najwyższym poziomie od niemal trzech miesięcy czyli od 30 kwietnia. Zdaniem analityków stało się to po tym jak, obawy o korektę spadkową w USA zostały zażegnane.

WIG20 zakończył poniedziałkową sesję na najwyższym poziomie od kwietnia

"Po krótkich wahaniach na początku sesji w USA, indeksy ruszyły zdecydowanie w górę, w czym wyraźnie pomogły dane z rynku nieruchomości - w ujęciu zaanualizowanym w czerwcu sprzedano w Stanach 330 tys. nowych domów, a nie 320 tys. jak oczekiwano (o 10 tys. do 310 tys. zrewidowano też dane za maj). Wyniki trudno uznać za oszałamiające (to ok. jeden nowy dom na tysiąc mieszkańców), ale inwestorom wystarczyły - z braku innych impulsów" - powiedział analityk Open Finance, Emil Szweda.
 
W efekcie także końcówka notowań w Europie wypadła pozytywnie. WIG20 ponownie w ostatnich dniach należał do najmocniejszych indeksów w Europie wyraźnie wyprzedzając niemiecki DAX czy londyński FTSE, które krótko po 16-tej oscylowały wokół zera.

"Nadal więc polska giełda przyciąga kapitał, choć dzisiejsze doniesienia mogły w tym przeszkodzić: przedstawiciel rządu Michał Boni uznał, że podwyżka podatków może być nieunikniona. Z drugiej strony BIEC podało, że wyprzedzający wskaźnik koniunktury ponownie wzrósł i osiągnął wysokość sprzed załamania finansowo-gospodarczego" - zauważył Szweda.

Jednak w jego ocenie dla inwestorów zagranicznych krajowe doniesienia nie są na ogół żadną przeszkodą, ani zachętą do kupowania akcji na GPW. A o ich obecności na naszym rynku świadczy postawa poszczególnych spółek - największy udział we wzroście WIG20 miały KGHM (plus 2,8%), Pekao (2,4), PKO BP (3,1) i PZU (3,0), a więc najpłynniejsze papiery notowane przy Książęcej.

"Mimo stosunkowo wąskiego rynku przewaga kupujących jest niezaprzeczalna, trzecia z ostatnich czterech wzrostowych sesji zakończyła się w najwyższym punkcie notowań, obroty w czasie zwyżki utrzymują się na wyższym poziomie niż w okresie spadków, a sam indeks przełamał już lokalne szczyty z maja i czerwca, które pełniły rolę oporów. Dalej jednak poziomów, na których wzrost może się zakończyć także nie brakuje, zaś kluczowe będzie przełamanie 2620 pkt - jeśli WIG20 dokona tej sztuki znajdzie się najwyżej od dwóch lat" - podsumował Emil Szweda.

Poniedziałkową sesję WIG20 zakończył na 1,4-proc. plusie i wyniósł 2 460,96 pkt. WIG zyskał natomiast 1,0% i wynosi 42 292,07 pkt. Obroty zamknęły się kwotą 1,57 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • WIG20
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: WIG20 zakończył poniedziałkową sesję na najwyższym poziomie od kwietnia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl