SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wikipedia usunęła nieprawdziwe informacje o ojcu Tomasza Lisa po groźbie pozwu

Tomasz Lis poinformował na swoim blogu o nieprawdziwym fragmencie jego notki biograficznej w Wikipedii. Dziennikarz zagroził pozwem portalowi oraz wszystkim, którzy będą powielać te informacje. Wikipedia już usunęła fałszywe dane.

Tomasz Lis Article

Na Wikipedii przez pewien czas znajdowała się informacja o tym, że Tomasz Lis jest synem Stefana Lisa, który z pochodzenia jest Białorusinem. „Do 1953 r. legitymujący się jako Stiepan Eduardowcz Lisienko), początkowo służył w wojsku polskim jako podoficer polityczny, w późniejszym okresie był etatowym pracownikiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz WUSW” - napisano w notce poświęconej Lisowi.

- Co z tego jest prawdą? To, że urodziłem się w Zielonej Górze oraz to, że jestem synem Stefana i Wandy. Cała Reszta to PIS-owska fałszywka, od wielu miesięcy metodycznie kolportowana na prawicowych forach i we wpisach, na których udzielają się tysiące(to stwierdzenie szefa internetowej kampanii pana Dudy) PIS-owskich internetowych trolli - wyjaśnił Tomasz Lis w zamieszczonym w poniedziałek rano wpisie na swoim blogu w naTemat.pl. - Mój ojciec urodził się w Wielkopolsce, jest z dziada pradziada Wielkopolaninem, moja mama urodziła się w Polsce, jej rodzice przyjechali tu w 46 roku z Wileńszczyzny - poinformował.

Lis zaznaczył, że pod jego wpisami pojawiają się komentarze „prawicowych trolli” (artykuły w naTemat komentuje się poprzez profil na Faceooku), które są zazwyczaj pisane z fake’owych kont. Zagroził też pozwem wszystkim, którzy będą nadal powielać fałszywe informacje dotyczące jego rodziny.

- Szczerze? Mam to gdzieś. Ale jednocześnie ostrzegam. Nie będzie mi swołocz zmieniała CV. Jeśli kiedykolwiek te kłamstwa przeczytam oficjalnie, będzie proces. Jutro będę interweniował w Wikipedii. Jeśli nie zmienią tego fałszywego wpisu, wytoczę im proces. Nie odpuszczę. Dla zasady - podkreślił dziennikarz. - Bardzo mi przykro, że Wikipedia stała się forum do nagłaśniania nienawistnych bredni - dodał.

Wikipedia usunęła już nieprawdziwe informacje dotyczące Tomasza Lisa. Z dziennikarzem nie udało nam się skontaktować.

Opisy haseł w Wikipedii tworzone są przez wszystkich zainteresowanych internautów, w miarę możliwości weryfikują je moderatorzy. W kwietniu br. serwis odwiedziło 10,15 mln polskich użytkowników (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Informacje o rodzinach (głównie rodzicach) wielu znanych dziennikarzy oraz nich samych, w kontekście związków z PRL-owskim aparatem władzy, znalazły się w wydanej półtora roku temu książce „Resortowe dzieci”. Jednym z opisanych i umieszczonych na okładce był Tomasz Lis, który autorów nazwał „żulami z prawicowego lumpeksu”, ale nie zdecydował się wytoczyć procesu. Natomiast Jacek Żakowski sądownie uzyskał usunięcie jego wizerunku z okładki, publikację przeprosin i 50 tys. zł zadośćuczynienia. Wydawca książki po procesie sądowym musiał też na łamach prasy przepraszać Monikę Olejnik.

Adwersarze Tomasza Lisa przypominają mu, że wiosną ub.r. po fragmencie tekstu w „Newsweeku” o żydowskim pochodzeniu teściu Andrzeja Dudy został oskarżony o antysemityzm (dziennikarz odpierał te zarzuty i zapowiedział pozwanie prof. Pawła Śpiewaka, który wprost nazwał go antysemitą). Natomiast w swoim programie w TVP2 na tydzień przed drugą turą wyborów prezydenckich Lis podał jako autentyczny wpis z fałszywego konta córki Dudy, za co szybko przeprosił zarówno dziennikarz, jak i zarząd Telewizji Polskiej. Przed Komisją Etyki TVP wydawczyni programu przyznała, że nie zweryfikowała profilu i przekazała Tomaszowi Lisowi wpis już w czasie trwania audycji. Komisja orzekła, że naruszono zasady etyki dziennikarskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wikipedia usunęła nieprawdziwe informacje o ojcu Tomasza Lisa po groźbie pozwu

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
buc
"swołocz"? ojojoj, spokojnie… ktoś po prostu nie wykazał się należytą starannością przy weryfikacji materiałów.
49 19
odpowiedź
User
taka
To w końcu czym zajmował się jego ojciec, bo nie mówi?
47 14
odpowiedź
User
J3
Lis już dawno przestał być dziennikarzem. Czy w ogóle nim był? To zwykły polityk. I to tego samego sortu, co jego przyjaciel w poglądach - Stefan Niesiołowski.
44 14
odpowiedź
User
:P
Szczujnia pluje tutaj, bo jej na Wiki skasowali klamstewka. Moi panowie, skoro jestescie tego pewni - ogloscie to ze zdjeta przylbica, niech wam Lis wytoczy proces - i przegra. To bedzie triumf!
25 45
odpowiedź
User
para
"To w końcu czym się zajmował jego ojciec, bo nie mówi?"

A czym się zajmował twój, bo też nie mówisz? Poprosimy imię, nazwisko, datę urodzenia. Też się przyjrzymy.
24 40
odpowiedź