SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wikipedia w zdecydowanej większości tworzona przez mężczyzn

Zaledwie 13 proc. osób piszących lub edytujących wpisy w Wikipedii stanowią kobiety.

Wikipedia w zdecydowanej większości tworzona przez mężczyzn

Tak wynika z badania przeprowadzonego w listopadzie ubiegłego roku na zlecenie zarządzającej internetową encyklopedią organizację Wikimedia Foundation. Jego pełne wyniki mają zostać zaprezentowane za dwa miesiące, ale już teraz ujawnione zostały pierwsze dane.

Spośród 53.888 respondentów tworzących treści w Wikipedii, zaledwie 6.814 osób stanowiły kobiety. Mężczyźni stanowili także wyraźną większość (69 proc.) w przypadku internautów, którzy tylko czytają artykuły w portalu.

Jeśli chodzi o osoby wnoszące swój wkład w tworzenie Wikipedii, najważniejszymi motywacjami okazały się altruizm i weryfikacja faktów. 73 proc. badanych powiedziało, że podoba im się idea dzielenia się swoją wiedzą, a 69 proc., że zauważyło błąd i chciało go naprawić.

Z kolei wśród przyczyn dla nieangażowania się w tworzenie serwisu, wielu respondentów wskazywało na brak czasu, a także na to, że nie potrafią edytować stron w Wikipedii. Co czwarta osoba przyznała również, że obawia się popełnienia błędu i związanych z tym konsekwencji.

źródło: WSJ Blogs

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wikipedia w zdecydowanej większości tworzona przez mężczyzn

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl