SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczobut, „Voice Senior”, Nowakowska, „Osiecka” i Dębska z Wiktorami

Reaktywowane po kilku latach przerwy nagrody Wiktory otrzymali m.in. Andrzej Poczobut, Robert Lewandowski, Maria Dębska, Marcin Dorociński, Krystian Ochman, Ida Nowakowska i twórcy programu „The Voice Senior”, serialu „Osiecka” i podcastu „Raport o stanie świata”.

Ida Nowakowska podczas gali Wiktorów, fot. TVPIda Nowakowska podczas gali Wiktorów, fot. TVP

W kategorii Dziennikarz Roku statuetkę przyznano Andrzejowi Poczobutowi, dziennikarzowi „Gazety Wyborczej” od ponad roku więzionemu na Białorusi. Pozostałymi nominowanymi byli Przemysław Babiarz, Elżbieta Jaworowicz, Piotr Kraśko i Bogdan Rymanowski.

Sportowcem Roku został Robert Lewandowski. Szansę na statuetkę mieli też Róża Kozakowska, Dawid Kubacki, Iga Świątek i Anita Włodarczyk.

W kategorii Twórca Roku nagrodzony został Jan Holoubek (nominowani byli też Ilona Łepkowska, Remigiusz Mróz, Rinke Rooyens i Adam Sztaba), w kategorii Aktorka Roku - Maria Dębska (nominacje: Magdalena Cielecka, Agata Kulesza, Teresa Lipowska, Kinga Preis), a w kategorii Aktor Roku - Marcin Dorociński (pozostałe nominacje: Maciej Stuhr, Tomasz Włosok, Tomasz Ziętek, Artur Żmijewski).

W kategorii Osobowość Roku statuetkę otrzymał dr Paweł Grzesiowski (nominowani byli też Przemysław Kossakowski, Maryla Rodowicz, Tadeusz Sznuk, Iga Świątek), Programem Telewizyjnym Roku został „The Voice Senior” (nominacje przyznano też programom „Czarno na białym”, "Down The Road", "Rolnik szuka żony" i "Twoja twarz brzmi znajomo"), Serialem Roku - "Osiecka"(szanse na statuetkę miały też seriale "Chyłka", "Klangor", "Skazana", "Stulecie Winnych"), a Projektem Internetowym Roku - "Raport o stanie świata" Dariusza Rosiaka (nominowani byli też kanał Roberta Makłowicza, "Nauka. To lubię" Tomasza Rożka, , "Rezerwacje" Katarzyny Janowskiej, Sexed.pl).

Artystą Sceny Roku została Sanah (pozostali nominowani to Cleo, Robert Górski, Dawid Kwiatkowski, Dawid Podsiadło), a Odkryciem Roku - Krystian Ochman (nominowani byli też Sandra Drzymalska, Hubert Hurkacz, Sara James, Ralph Kamiński). Wiktora Publiczności zdobyła Ida Nowakowska (nominowane były też Katarzyna Kasia, Marta Manowska, Małgorzata Socha, Martyna Wojciechowska).

Honorowego SuperWiktora przyznano prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, w jego imieniu statuetkę odebrał goszczący w Polsce minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

- Prezydent Zełenski podczas pierwszych godzin inwazji Rosji na Ukrainę stanowił dla nas wszystkich wzór do naśladowania. Zostały wysłane specjalne oddziały, żeby go zabić, a on się tego nie bał. Co więcej Ukraińcy też się nie boją. Nie mam wątpliwości, że prezydent Zełenski tę nagrodę dedykowałby wszystkim Ukraińcom, którzy walczą o wolność i tym, którzy czekają na wyzwolenie spod okupacji Rosji (...). To na naszym terenie prowadzona jest wojna, ale ta wojna jest również dla państwa wolności. Chcemy, żeby Polska nigdy nie doświadczyła tego, przez co my właśnie przychodzimy. Wspólnie wygramy. Sława Ukrainie, sława Polsce" - mówił.

Z kolei SuperWiktory otrzymali Alicja Majewska, Cezary Pazura i Karol Strasburger.

Wszystkie Wiktory, z wyjątkiem tego od publiczności, przyznała kapituła złożona z poprzednich laureatów tych nagród.

Oprócz Andrzeja Poczobuta statuetek osobiście nie odebrali, z różnych powodów, Holoubek, Lewandowski, Dębska, Dorociński, dr Grzesiowski, Majewska, Rosiak, Sanah, Seweryn i Strasburger. Niektórzy nagrodzeni nagrali krótkie wystąpienia.

Podczas gali wystąpili m.in. ukraińska piosenkarka Jamala (zwyciężczyni konkursu Eurowizja z 2016 roku), ukraińska dziewczynka Amelia wspólnie z Kasią Łaską oraz Edyta Górniak. Prowadzącymi byli Agata Konarska i Marek Bukowski

Wiktory przyznawane od 1986 roku

Pierwszy raz Wiktory zostały wręczone za rok 1985. W paru pierwszych edycjach laureatów wybierali widzowie TVP i czytelnicy „Życia Warszawy”, akademię złożoną z wcześniejszych zwycięzców powołano w 1992 roku. W 1989 roku, żeby nie wzbudzać dodatkowych emocji politycznych, zdecydowano, że jedynym laureatem został papież Jan Paweł II.

Od połowy lat 90. Wiktory wręczano podczas gal, ostatnia jak na razie odbyła się pod koniec marca 2015 roku. Rok później nagród nie wręczono, Józef Węgrzyn tłumaczył, że „ze względu na duże zawirowania w telewizji publicznej”.

 

Najwięcej Wiktorów mają w swoim dorobku Tomasz Lis (dziewięć) i Grażyna Torbicka (osiem).

Nie wystąpił Sting, niektórzy nominowani i dawni laureaci zbojkotowali galę

Najpierw ogłoszono, że na Wiktorach wystąpi Sting. Mariusz Szczygieł (a za nim kilku innych dziennikarzy), zaapelował do do muzyka, aby ten zrezygnował z uświetniania gali. - Prawdopodobnie nie wie Pan, że występując na Gali Wiktory TVP, autoryzuje i uwiarygadnia Pan telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami – napisał dziennikarz do Stinga. List – w dwu wersjach językowych, po polsku i angielsku - znalazł się na fanpage’u Szczygła i na jego instagramowym koncie.

Ostatecznie Sting wycofał się z występu na Wiktorach, a jako przyczynę podano to, że muzyk koncentruje się na „wyczekiwanej przez fanów trasie koncertowej „My Songs", przełożonej z powodu pandemii, oraz premierze singla charytatywnego „Russians (Guitar/Cello Version)", z którego zysk netto wesprze organizację charytatywną Help Ukraine Center”. 

Nieliczni tylko zauważyli prawdopodobnie prawdziwą przyczynę: artysta w tym czasie odwołał wszystkie swoje koncerty (aż do 1 kwietnia włącznie), a powodem tego jest Covid-19 wykryty u jednego z członków jego zespołu.

 

Niektórzy nominowani i dawni laureaci zapowiedzieli, że nie pojawią się na gali. Maciej Stuhr, który dostał co prawda nominację, ale nie zaproszono go na uroczyste wręczenie, stwierdził:  - Nie mógłbym z czystym sumieniem pojawić się na imprezce stacji, która sieje nienawiść, dzieli społeczeństwo, okłamuje każdego dnia miliony ludzi, stwarza i piętnuje rzekomych wrogów publicznych, niszczy pluralizm i wolność słowa! - napisał na swoim facebookowym koncie aktor.

Magda Mołek i Robert Janowski oświadczyli, że jako dawni laureaci Wiktorów w tym roku powstrzymają się od głosowania. - Poproszono mnie "dziś", jak co roku, o głos w tej sprawie, o moje "typy" w każdej kategorii. Odmówiłem. Organizatorem gali jest Media Corporation, ta sama firma, z którą pracowałem wiele lat przy programie "Jaka to melodia?", a którą Telewizja Polska odsunęła od teleturnieju kilka lat temu. Lojalnie odszedłem razem z nimi – napisał Janowski w mediach społecznościowych.

Swoją nieobecność na gali zapowiedzieli też Jan Holoubek (nominacja w kategorii Twórca roku), Piotr Kraśko (nominacja: Dziennikarz roku), Dariusz Rosiak (Projekt internetowy roku), Monika Olejnik (członkini kapituły) czy Robert Makłowicz (dostał nominację w kategorii Projekt internetowy roku).

Dołącz do dyskusji: Poczobut, „Voice Senior”, Nowakowska, „Osiecka” i Dębska z Wiktorami

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ania28
Nowakowska i nagroda - SKANDAL !! pytam się ZA CO ??? ,ale czemu się dziwić zrobili ustawkę pod siebie
odpowiedź
User
Kamil
Te Wiktory TVP to był jeden wielki cyrk. Ale w dwóch kategoriach to serio przesadzili przyznając sobie nagrody czyli za Voice senior który nie dorównuje dla Down the road i nagroda dla Nowakowskiej chyba cała Woronicza była zaangażowana w wysyłanie smsów
odpowiedź
User
kabaret
Kurski mówiący o wspólnocie.
odpowiedź