SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft udostępnił nową aktualizację dla systemów Windows 10 i Windows 11

Firma Microsoft udostępniła zbiorczą aktualizację dla systemów Windows 10 i Windows 11. Łatka naprawia szereg krytycznych błędów.

Windows 11Article

Zgodnie ze zwyczajem, Microsoft wprowadził w drugi wtorek miesiąca nową aktualizację serwisową dla systemów Windows 10 oraz Windows 11. Firma poinformowała o załataniu 55 luk, z których aż 6 zostało sklasyfikowanych jako krytyczne, a 49 jako ważne.

Wtorkowa aktualizacja zawiera poprawki dla sześciu luk typu zero-day. Warto dodać, że Microsoft klasyfikuje błąd jako lukę typu zero-day, jeśli została ona publicznie ujawniona lub aktywnie wykorzystana bez dostępnej poprawki.

Jedna z nich (CVE-2021-42292) umożliwiała obejście funkcji zabezpieczeń programu Microsoft Excel. Ta luka została zidentyfikowana przez zespół Microsoft Threat Intelligence Center po wykryciu złośliwych ataków.

Natomiast luka zero-type (CVE-2021-42321) umożliwiała zdalne wykonaniu kodu w programie Microsoft Exchange Server. Warto jednak zaznaczyć, że ten błąd został wykorzystany w poprzednim miesiącu w ramach konkursu hakerskiego Tianfu Cup.

Microsoft naprawił również cztery inne luki ujawnione publicznie, równocześnie nie informując czy zostały wykorzystane w atakach.

Łatki CVE-2021-38631 oraz CVE-2021-41371 naprawiają zabezpieczenia protokołu zdalnego pulpitu systemu Windows (RDP).

Natomiast łatki CVE-2021-43208 oraz CVE-2021-43208 naprawiają zabezpieczenia przeglądarki 3D. Co ciekawe aplikacja ta nie jest już dodawana do najnowszych wersji systemu, aczkolwiek użytkownik wciąż może pobrać ją z Microsoft Store.

W celu zaktualizowania systemu Windows należy uruchomić “Ustawienia”, a następnie przejść do zakładki “Aktualizacje i Zabezpieczenia”. Tam znajdują się najnowsze łatki wprowadzone przez Microsoft. Proces instalacyjny rozpocznie się po wciśnięciu przycisku o nazwie “Uruchom ponownie teraz”. Warto zaznaczyć, że najnowsza aktualizacja naprawia szereg krytycznych luk w zabezpieczeniach, więc nie warto zwlekać.

Jak zaktualizować system Windows 10 do wersji Windows 11?

Przypomnijmy, że niedawno na rynku pojawił się najnowszy system operacyjny firmy Microsoft, a mianowicie Windows 11. W celu zaktualizowania systemu z wersji 10 do 11 należy uruchomić Ustawienia, następnie przejść do zakładki Aktualizacje i zabezpieczenia, po czym włączyć Windows Update. Tam też znajduje się opcja “Sprawdź aktualizację”. Po uruchomieniu jej system poinformuje użytkownika o dostępności aktualizacji do wersji systemowej Windows 11. Następnie należy zgodzić się na instalację i odpowiedzieć na wymagane pytania. Należy tu zaznaczyć, że prędkość aktualizacji jest uzależniona przede wszystkim od wydajności sprzętu, na którym system jest aktualizowany, a więc może ona potrwać od 20 minut do kilku godzin.

Należy jednak zaznaczyć, że system Windows 11 ma wyższe wymagania sprzętowe niż swój poprzednik, a prezentują się one następująco:

  • Procesor 1 GHz lub szybszy z co najmniej dwoma rdzeniami i zgodnością 64-bitową, lub rozwiązaniem SoC (System on a Chip),
  • 4 GB RAM, 64 GB pamięci,
  • Karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą, ze sterownikiem WDDM 2.0,
  • Wyświetlacz o rozdzielczości 720p o przekątnej większej niż 9 cali i 8-bitowym kolorze na kanał,
  • UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu,
  • Moduł TPM w wersji 2.0,
  • Połączenie z internetem oraz konto Microsoft.

Microsoft ogłasza budowę własnego metaverse

Microsoft rozpoczyna budowę własnego środowiska metaverse. Gigant z Redmond zamierza ulepszyć komunikator Teams, wprowadzając wirtualną przestrzeń kooperacyjną i awatary 3D.

Dołącz do dyskusji: Microsoft udostępnił nową aktualizację dla systemów Windows 10 i Windows 11

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl