SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„8 Wspaniałych” i „Star Voice” wiosną w TVP. Jacek Kurski: publiczny nadawca dla wszystkich Polaków

Wiosną Telewizja Polska pokaże dwa duże nowe programy rozrywkowe „8 Wspaniałych” i „Star Voice. Gwiazdy mają głos”. - Nie ma co przesadzać z liczbą premier. Poziom absorpcji widzów jest ograniczony, ciężko widowni przyjąć zbyt dużą liczbę zupełnie nowych projektów - mówi Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski, fot. AKPAArticle

„8 Wspaniałych”, „To był rok 2” i „Stulecie Winnych 2” w TVP1

Nowością Jedynki podczas wiosennej ramówki będzie liczący 10 odcinków program „8 Wspaniałych”. Wystąpi w nim wyłonionych w castingach ośmiu samotnych mężczyzn w wieku od 38 do 49 lat chcących zwiększyć swoją atrakcyjność u kobiet. Nowy projekt poprowadzi Marta Manowska.

- „8 wspaniałych” to bardzo fajny i ciekawy program stworzony z myślą o widzu takich reality-show jak „Rolnik szuka żony”, czy „Sanatorium miłości”. Jest to nasz autorski i może trochę ryzykowny projekt, ale myślę że widzowie go pokochają - informuje Jacek Kurski, prezes TVP.

Premierowe odcinki „8 Wspaniałych” na antenie TVP1 będzie można oglądać w niedziele o godz. 17.20. Cykl najprawdopodobniej zadebiutuje 29 marca. - Postanowiliśmy ten program pokazać w zupełnie innym paśmie, niż dotychczasowe projekty prowadzone przez Martę Manowską działające na podobnych emocjach. Umieszczając „8 Wspaniałych” w niedzielnym prime-time bałem się przegrzania pasma. Aby tego uniknąć, i aby z cyklem trafić do nowych widzów, podjęliśmy decyzję o ulokowaniu go w niedziele po „Teleexpressie” - komentuje Kurski.

Od 15 marca w niedziele o godz. 21.15 Jedynka będzie pokazywać drugi sezon rozrywkowego programu „To był rok!”. Nowymi kapitanami drużyn w nowej serii będą Katarzyna Zielińska i Maciej Kurzajewski. Względem pierwszego sezonu zastąpią w tych rolach aktorów Annę Muchę i Antoniego Królikowskiego. Show ponownie poprowadzi Marzena Rogalska.

- „To był rok” to świetnie przyjęty przez widzów program. Będziemy go emitować w sprawdzonym paśmie, a więc w niedzielne wieczory tuż po „Stuleciu Winnych” - mówi prezes TVP.

Wiosną Telewizja Polska nie pokaże żadnego nowego serialu. - Praktycznie mamy już gotowe kolejne seriale, m.in. „Osiecką”, ale podjęliśmy decyzję o ich emisji w jesiennej ramówce. Wynika to z tego, że nie mamy zbytnio miejsca, aby te projekty pokazywać wiosną, i tak mamy w naszej ofercie bardzo dużo seriali. Ponadto wiosną pokażemy dwa zupełnie nowe programy rozrywkowe „8 wspaniałych” i „Star Voice. Gwiazdy mają głos”. Myślę, że to wystarczy, nie ma co przesadzać z liczbą premier. Poziom absorpcji widzów jest ograniczony, ciężko widowni przyjąć zbyt dużą liczbę zupełnie nowych projektów - dodaje Kurski.

Widzowie zobaczą sporo kontynuacji znanych już projektów serialowych. W TVP1 jednym z nich jest drugi sezon „Stulecia Winnych”, który zadebiutuje 15 marca (będzie można go oglądać w niedziele o godz. 20.15). Drugi sezon produkcji obejmuje lata 1939-1952, a do obsady dołączyli m.in.: Stefan Pawłowski, Piotr Rogucki, Mateusz Janicki, Lesław Żurek i Mariusz Bonaszewski.

Pojawią się także, znani z pierwszej serii: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Weronika Humaj, Karolina Bacia, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Maria Dębska. Reżyserem drugiego sezonu „Stulecia Winnych” jest Michał Rogalski. Za scenariusz, powstały na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej, odpowiada zespół pod kierownictwem Ilony Łepkowskiej.

Widzowie Jedynki zobaczą również nowe odcinki takich produkcji jak: „Komisarz Alex” (soboty o 20.35; od 29 lutego), „Ojciec Mateusz” (czwartki o 20.35; od 27 lutego), „Leśniczówka” (od poniedziałku do środy o 20.35), „Klan” (od poniedziałku do piątki o 18.00) i „Korona królów” (od poniedziałku do czwartku o 18.30).

W poniedziałki o 21.00 pokazywane będą spektakle Teatru Telewizji, w których Jedynka zaprezentuje premierowe spektakle (w planach zaplanowano emisję takich sztuk, jak m.in. „Wykapany zięć”, „Zemsta”, „Bezkrólewie”, „Trójkąt Bermudzki”, „Cud biednych ludzi”, „Konferencja w Zakopanem 1939. Gestapo-NKWD” i „Powołanie”, znaczna część tytułów to premiery). Tego samego dnia o 22.30 widzowie zobaczą dokumenty z cyklu „Świat bez fikcji”.

„Star Voice. Gwiazdy mają głos” i „Dance dance dance 2” w TVP2

Nowością telewizyjnej Dwójki będzie realizowany na żywo nowy show „Star Voice. Gwiazdy mają głos”. W programie aktorzy, dziennikarze i sportowcy będą wykonywać piosenki. Ich występy oceniać będzie jury, przy czym to widzowie zadecydują, który uczestnik zwycięży w danym odcinku i otrzyma 10 tys. zł na wybrany przez siebie cel charytatywny.

- Szukaliśmy pasma, które "pociągnie" piątek. Wydawało się, że jest w nim potrzebny program na żywo. Konkurencja taki ma, a ludzie potrzebują emocji na żywo. Bardzo podobało mi się, to że tego wyzwania podjął się Konrad Smuga. Wydaje mi się, że takie rozwiązanie podkręci emocje i zainteresowanie. Brakowało nam formatu poza talent shows, który byłby przyjemną rozrywką, gdzie celebryci śpiewają - objaśnia Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

W jury „Star Voice. Gwiazdy mają głos” będą piosenkarki Majka Jeżowska i Helena Vondrackova oraz artysta kabaretowy Mariusz Kałamaga. Uczestnikami pierwszej edycji programu będą m.in.: Aleksandra Szwed, Robert Koszucki, Jacek Lenartowicz, Marcin Urbaś, Monika Pyrek, Beata Chmielowska-Olech, Tadeusz Chudecki. Program poprowadzą Michalina Sosna i Mariusz Czerkawski.

„Star Voice. Gwiazdy mają głos” będzie emitowany w TVP2 w piątki o godz. 20.35. Pierwszy z jedenastu odcinków zostanie pokazany 28 lutego.

Ważną kontynuacją Dwójki ma być drugi sezon „Dance dance dance”, który emitowany będzie w sobotnim prime-time od 29 lutego. Tym razem swoje taneczne umiejętności zaprezentują: Katarzyna Stankiewicz z siostrą Anną Stankiewicz, Pamela Stefanowicz i Mateusz Janusz, znani jako Fit Lovers, aktorzy Anna Karczmarczyk i Mateusz Łapka, prowadzący „Pytanie na Śniadanie” Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora, aktorski duet Marcin Mroczek i Przemysław Cypryański oraz bracia akrobaci - Rafał i Krzysztof Jonkisz.

- „Dance dance dance” to wielkie widowisko realizowane w wirtualnej rzeczywistości. Co prawda będzie to już drugi sezon tego projektu, ale z racji jego świeżości traktuję go praktycznie jako nowość - informuje Kurski.

TVP2 wiosną pokaże nowe odcinki swoich seriali: „O mnie się nie martw” (w poniedziałki o 21.50; od 2 marca), „Echo serca” (we wtorki o 21.50; od 3 marca), „Barwy szczęścia” (Od poniedziałku do piątku o 20.10), „M jak miłość” (w poniedziałki i wtorki o 20.55), „Na dobre i na złe” (w środy o 20.50) i „Na sygnale” (w środy o 21.55).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Stacja kontynuuje również m.in. teleturniej „Va banque” (od poniedziałku do piątku, godz. 18.30), muzyczny program „Szansa na sukces. Opole 2020” (w niedziele o 15.15; od 1 marca), czy magazyn „Lajk” (sobota 19.35).

W czwartki o godz. 20.45 będzie można oglądać kolejne filmy z cyklu „Filmowe czwartki”. Widzowie w najbliższym czasie zobaczą takie produkcje, jak: „Połów szczęścia w Jemenie”, „McImperium”, „Wielki Gatsby”, „Fighter”, „Wszystkie pieniądze świata”, „Niezwyciężony”, „Kobieta na skraju dojrzałości”, „Śmietanka towarzyska” i „Tulipanowa gorączka”.

Codziennie o godz. 7.15 stacja emitować będzie „Pytanie na śniadanie”.

Jacek Kurski: to będzie wspaniała wiosna, bądźmy razem

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podczas czwartkowej konferencji ramówkowej informował, że wiosna 2020 to okres wielu ważnych rocznic, m.in. 80 rocznica Katynia, 10 rocznica katastrofy w Smoleńsku, 100-lecie urodzin Jana Pawła II, 15 rocznicę jego śmierci, 75-lecie zakończenia II wojny światowej, czy wydarzenie w postaci beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Telewizja Polska jest publicznym nadawcą dla wszystkich Polaków. Chcemy, aby wszystkie tego typu wydarzenia znajdowały godne miejsce na naszych antenach. To na ich pamięć wiosną pokażemy m.in. kilka tożsamościowych koncertów, dokument z okazji 10-lecia katastrofy smoleńskiej, czy sztuka teatralna zrealizowana z okazji setnych urodzin papieża Polaka - mówi Kurski.

Kurski liczy, że pod względem oglądalności wiosenna ramówka Telewizji Polskiej zdystansuje konkurencję. - Przy kontynuacjach liczę przynajmniej na powtórzenie wyników z poprzednich serii, myślę że tak się wydarzy w większości naszych projektów. Zwłaszcza jestem przekonany do tego w przypadku „Dance dance dance”, ponieważ ten program stopniowo się już przebił do świadomości widzów - komentuje prezes publicznego nadawcy.

- Naszą grupą docelową są Polacy w każdym wieku, mieszkający zarówno w naszym kraju jak i za granicą. Nie obrazimy się, jak oglądać nas będą obcokrajowcy, język polski staje się coraz bardziej popularny - komentuje Kurski. - To będzie wspaniała wiosna, bądźmy razem - dodaje.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2019 roku wyniósł 9,68 proc., a TVP2 - 8,34 proc.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł. Wiosną 2019 r. z zarządu spółki odwołano Macieja Staneckiego, a powołano Marzenę Paczuską i Mateusza Matyszkowicza.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej.

I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł.

Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne. W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm.

Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „8 Wspaniałych” i „Star Voice” wiosną w TVP. Jacek Kurski: publiczny nadawca dla wszystkich Polaków

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Liverpool2005
Jak dla mnie the Voice to odmałpiony program od konkurencji
odpowiedź
User
leon zawodowiec
TVP w przeciwieństwie do Polskiego Radia postawiła na dobrych menedżerów od rozrywki. Niezależnie jakie kto ma poglądy to widać że TVP jest w rozwoju pod wieloma względami. Nowe seriale, rozwój technologii (TVP Sport i Kultura w HD w DVB-T) nowe programy rozrywkowe i postawienie na nowe osoby które mają potencjał (Rafał Brzozowski). Pamiętam jeszcze 10 lat temu to TVN był tą "lokomotywą nowoczesności" a dziś jest odwrotnie. Nawet poranna śniadaniówka "Pytanie na śniadanie" TVP2 pokonała TVN-owske "Dzień dobry"
odpowiedź
User
walter
No raczej nie
odpowiedź