SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska motywuje menedżerów: zarejestrowano akcje warte 3,5 mln zł

W br. kapitał Wirtualnej Polski podwyższono o 39 170 akcji wyemitowanych na potrzeby dwóch programów motywacyjnych dla menedżerów holdingu. Rynkowa wartość tego pakietu wynosi obecnie 3,5 mln zł.

Article

W ramach programów opcji menedżerskich w br. dopuszczono do obrotu cztery transze nowych akcji Wirtualnej Polski:
- 5 159 akcji serii D i 5 715 akcji serii F w połowie lutego,
- 4 117 akcji serii D i 5 215 akcji serii F pod koniec kwietnia,
- 4 116 akcji serii D i 5 215 akcji serii F pod koniec lipca,
- 4 417 akcji serii D i 5 216 akcji serii F w drugiej połowie października.

Łącznie kapitał Wirtualnej Polski zwiększył się o 39 170 akcji. We wtorek na koniec sesji giełdowej za walor spółki płacono 90 zł. Przy takim kursie 39 170 akcji jest warte 3,52 mln zł

Kapitał zakładowy WP wynosi obecnie 29,27 mln akcji. Akcje wyemitowane w br. na potrzeby programów motywacyjnych stanowią 0,13 proc. kapitału.

Wirtualna Polska z dwoma programami dla menedżerów

W Wirtualnej Polsce działają dwa programy opcji menedżerskich. Ten ustanowiony jesienią 2014 roku dotyczy maksymalnie 1,23 mln akcji z serii D. Uprawnieni menedżerowie (przy każdej transzy maksymalnie 149 osób) mogą kupić po niższych cenach warranty, na mocy której mogą obejmować te walory.

Na koniec września br. w programie pozostawało 58 273 opcji na akcje (z czego 26 489 już kupiono), każda kosztowała 12,17 zł.

W programie uruchomionym na początku 2016 roku jest maksymalnie 593,5 tys. akcji, cenę emisyjną ustalono na 32 zł, czyli cenę z oferty pierwotnej przed debiutem giełdowym Wirtualnej Polski wiosną 2015 roku. Na koniec września br. w programie było 219 583 opcji, do 182 432 nabyto już prawa.

Wirtualna Polska w komunikatach i raportach nie ujawnia, ilu menedżerów korzysta z kolejnych transzy programów motywacyjnych z opcjami na akcje. Informuje jedynie, jeśli związane z nią osoby decydują się handlować tymi walorami.

Wiosną ub.r. Joanna Pawlak, szefowa spółki zależnej Wirtualna Polska Media, w ramach programu opcji menedżerskich kupiła opcje na 24 tys. akcji Wirtualnej Polski za cenę wynoszącą 12,3 proc. ich ówczesnego kursu giełdowego. W lipcu za 1,5 mln zł sprzedała 12,7 tys. akcji spółkom zależnym jego prezesa WP Jacka Świderskiego i członka zarządu Michała Brańskiego.

Do spółki zależnej Jacka Świderskiego należą obecnie akcje stanowiące 12,93 proc. kapitału i 18,61 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Wirtualnej Polski. Michał Brański ma, poprzez spółkę zależną, 12,91 proc. kapitału i 18,59 proc. głosów na walnym WP, a Krzysztof Sierota - 12,9 proc. kapitału i 18,58 proc. głosów na walnym.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W br. Wirtualna Polska wypłaciła akcjonariuszom 35,32 mln zł dywidendy (po 1,20 zł na walor), a w ub.r. 45,3 mln zł (po 1 zł na akcję).

Od początku br. kurs giełdowy firmy zmalał o jedną trzecią.

W trzecim kwartale br. przychody grupy kapitałowej Wirtualna Polska zwiększyły się o 20,3 proc. do 270,9 mln zł, a zysk netto zmalał z 54,87 do 50,76 mln zł. Jej spółka zależna Wakacje.pl osiągnęła dwucyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku.

Wirtualna Polska z serią przejęć w mediach i e-commerce

Na początku kwietnia Wirtualna Polska uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami.

W połowie sierpnia Wirtualna Polska za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite. Pod koniec września należąca do holdingu Wirtualna Polska spółka Stacja Służew dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł.

Z kolei w połowie października Wirtualna Polska podpisała przedwstępną umowę zakupu za 20,9 mln zł 44,5 proc. udziałów sklepu internetowego Selsey z meblami, wyposażenie wnętrz i akcesoriami ogrodowymi. Ponadto ma wnieść do niego aportem swoją platformę Homebook, wycenioną na 12 mln zł. Transakcję sfinalizowano na początku grudnia.

Na początku listopada spółka zależna holdingu Wirtualna Polska sfinalizowała kupno 100 proc. akcji węgierskiej spółki Szallas za łącznie ok. 83 mln euro. Transakcję ogłoszono w połowie września.

Szallas jest właścicielem platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. Jego witryny łącznie oferują prawie 90 tys. obiektów noclegowych, a od lipca ub.r. do czerwca br. użytkownicy dokonali ponad 1 mln rezerwacji. Szallas wygenerował w tym okresie 6,6 mln euro zysku EBITDA. Do przejętej firmy należą m.in. polskie Noclegi.pl, węgierskie Utazok.hu, czeskie Hotel.cz i Online Holding oraz rumuński Travelminit International.

Równocześnie Wirtualna Polska kupiła 100 proc. udziałów spółki Mediapop wydającej m.in. Jastrzabpost.pl, Pysznosci.pl, Genialne.pl i Popularne.pl, płacąc 28 mln zł (plus ewentualnie 9 mln zł).

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska motywuje menedżerów: zarejestrowano akcje warte 3,5 mln zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
Tak zarząd sobie wyciąga hajs z optymalizacją podatkową po drodze ;) patrzcie i uczcie się!
odpowiedź
User
PK
Betonowanie firmy. Menadżerowie przyspawani do stołków, a szeregowi pracownicy bez premii w tym roku. Powielają najgorsze cechy korporacji nastawionej na zysk i nieliczącej się z pracownikami, których chętnie zwalniają, gdy tylko pojawią się czarne chmury na horyzoncie. I oczywiście zarząd ma usta pełne frazesów i nawija makaron na uszy prawiąc o wartościach i ekologii.
odpowiedź
User
WP
A szeregowi pracownicy nie dostali w grudniu premii (w przeciwieństwie do całej konkurencji). Dodatkowo po nowym roku obcięto im benefity… Brawo WP…
odpowiedź