SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska dostanie 15 mln zł od Audioteki

W przyszłym tygodniu holding Wirtualna Polska otrzyma 15 mln zł dywidendy od Audioteki, której jedynym akcjonariuszem jest od końcówki lipca. Grupa Audioteka w ub.r. zwiększyła przychody o 10,8 proc. do 98,75 mln zł, a jej zysk netto wzrósł z 6,69 do 7,03 mln zł.

Article

Zgodnie z uchwałami podjętymi na walnym zgromadzeniu Audioteka na dywidendę przeznaczył 2,95 mln zł swojego jednostkowego zysku netto z ub.r. oraz 12,05 mln zł z zysków z lat 2019-2021 zatrzymanych w spółce. Dzień ustalenia prawa do dywidendy wyznaczono na 16 sierpnia, a jej wypłatę na 10 września.

Od końcówki lipca jedynym akcjonariuszem Audioteki jest holding Wirtualna Polska, poprzez swoje spółki zależne Wirtualna Polska Media i Stacja Służew. Po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK za 74,64 mln zł przejął resztę walorów Audioteki. Sfinalizował transakcję z transzy kredytu capex w ramach umowy kredytowej zawartej na początku 2020 roku.

To kontynuacja wcześniejszych inwestycji w Audiotekę. We wrześniu ub.r. Stacja Służew dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł. Na potrzeby przejęcia implikowaną wartość przedsiębiorstwa Audioteki oszacowano na 156,4 mln zł, przy czym spółka na koniec ub.r. miała jeszcze 21 mln zł wolnych środków.

- Audioteka to świetnie zarządzany produkt, w szybko rosnącej kategorii usług audio. Dzięki tej akwizycji dywersyfikujemy przychody Wirtualnej Polski Media o kolejną, obok WP Pilot, usługę subskrypcyjną, z której korzysta ponad 200 tys. osób. To także druga w ostatnim czasie transakcja, która wzmacnia obecność WP na rynkach zagranicznych - uzasadniał wówczas Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

Audioteka urosła o 11 proc.

W ub.r. cała grupa kapitałowa Audioteka osiągnęła wzrost przychodów o 10,8 proc. do 98,75 mln zł. Wpływy ze sprzedaży audiobooków zwiększyły się z 87,59 do 96,81 mln zł, a z pozostałych usług - z 1,52 do 1,94 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Firma w sprawozdaniu wyliczyła, że jej najważniejszymi rynkami w ub.r. pozostawały polski, czeski, niemiecki, litewski oraz hiszpańskojęzyczny. - Mimo zawirowań makroekonomicznych i geopolitycznych był kolejnym rekordowym rokiem zarówno pod kątem produkcyjnym jak i biznesowym. Obroniliśmy pozycję lidera na naszych głównych rynkach, nieustająco inwestujemy w technologię i kontent a w ostatnich miesiącach także w studio produkcyjne, które pozwoli nam zmniejszyć koszty produkcji nagrań w przyszłości - podkreślono.

Na działalność operacyjną grupa Audioteka przeznaczyła w ub.r. 90,54 mln zł, wobec 80,72 mln zł rok wcześniej. Wydatki na usługi obce zwiększyły się z 63,79 do 71,48 mln zł, na wynagrodzenia - z 10,71 do 12,36 mln zł, a na amortyzację - z 5,89 do 6,39 mln zł.

Skonsolidowany zysk operacyjny firmy zmalał z 8,67 do 8,35 mln zł, a przy dużym wzroście wpływów finansowych (z 49,3 do 559,6 tys. zł) i spadku kwoty zapłaconego podatku dochodowego (z 1,88 do 1,62 mln zł) zysk netto wzrósł z 6,69 do 7,03 mln zł.

Menedżerowie WP w radzie nadzorczej Audioteki

Na walnym zgromadzeniu Audioteki zmieniono też skład rady nadzorczej Audioteki. Odwołany został Marcin Malicki, od czerwca br. VP of subscription products w Wirtualnej Polsce, a nowymi członkami zostały Elżbieta Bujniewicz-Belka (członkini zarządu ds. finansowych w holdingu Wirtualna Polska), Katarzyna Pawlak (prezes spółki Wirtualna Polska Media) oraz Anna Ciołkowska (członkini zarządu ds. finansowych w Wirtualna Polska Media).

W radzie nadzorczej są Tomasz Snażyk (od połowy 2020 roku), Adam Rogaliński, Marcin Gotkiewicz (obaj od jesieni ub.r.) i Kamil Balcewicz (od wiosny br.). Natomiast członkami zarządu spółki od kilku lat są Arkadiusz Seidler i Rafał Bugalski.

W drugim kwartale br. wpływy sprzedażowe holdingu Wirtualna Polska zwiększyły się rok do roku o 35 proc. do 359,56 mln zł. Skorygowany zysk EBITDA wzrósł z 93 do 100,18 mln zł, natomiast zysk operacyjny spadł z 64,54 do 58,63 mln zł, a zysk netto - z 47,58 do 33,59 mln zł, na co wpłynął duży wzrost kosztów amortyzacji i obsługi zadłużenia.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska dostanie 15 mln zł od Audioteki

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
WP to siedlisko reklamowej patologii i miernego "dziennikarstwa" Nic dziwnego, że inwestują w inne branże, bo portal do zbiorowisko clickbajtów i półprawd.
odpowiedź