SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska wypłaci inwestorom 60 mln zł. Dywidenda zmalała

Walne zgromadzenie Wirtualnej Polski Holding zgodnie z propozycją władz spółki zdecydowało, że firma wypłaci 60 mln zł dywidendy, po 2 zł na akcję. Prawie 40 proc. tej kwoty dostaną główni akcjonariusze i członkowie zarządu firmy: Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota.

Jacek Świderski, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy Wirtualnej Polski HoldingJacek Świderski, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy Wirtualnej Polski Holding

Na tegoroczną dywidendę Wirtualnej Polski Holding złoży się cały jednostkowy zysk netto firmy z ub.r. w wysokości 42,79 mln zł, a także 17,21 mln zł z wcześniejszych zysków zatrzymanych w spółce.

Dzień ustalenia praw do dywidendy wyznaczono na 22 lipca, a jej wypłatę na 26 lipca. - Liczba akcji objętych dywidendą na dzień podjęcia niniejszej uchwały wynosi 29.396.215, przy czym na dzień dywidendy liczba akcji będzie przewidywalnie wynosiła do 29.618.294, co jest związane z możliwymi objęciami akcji w ramach programu opcji menedżerskich obowiązującego w spółce - zaznaczono w komunikacie.

W przeliczeniu na akcję dywidenda wyniesie równe 2 zł. - przy czym kwota dywidendy przypadająca na każdą akcję zostanie zaokrąglona w dół do pełnych groszy, natomiast różnica pomiędzy wskazaną powyżej kwotą, a kwotą dywidendy przysługującą akcjonariuszom, z uwzględnieniem takich zaokrągleń, zasili kapitał zapasowy spółki - dodano.

CZYTAJ TEŻ: Wirtualna Polska liczyła na więcej z reklam. Interia wyżej w Mediapanelu „bez wpływu na biznes”

W zeszły piątek na zamknięciu sesji giełdowej za akcję Wirtualnej Polski Holding płacono 104,40 zł (to 5,1 proc. mniej niż 12 miesięcy temu). Przy takim kursie stopa tegorocznej dywidendy wynosi 1,9 proc.

W ub.r. firma w ujęciu skonsolidowanym osiągnęła wzrost przychodów z 1,08 do 1,44 mld zł, a jej zysk netto zmalał ze 178,32 do 163,95 mln zł.

Głównymi akcjonariuszami Wirtualnej Polski Holding są członkowie jej zarządu: prezes Jacek Świderski (ma walory stanowiące 12,88 proc. kapitału i 18,55 proc. głosów na walnym zgromadzeniu) oraz wiceprezesi Michał Brański (12,86 proc. kapitału i 18,54 proc. głosów na walnym) i Krzysztof Sierota (12,85 proc. kapitału i 18,53 proc. głosów na walnym). Tym samym każdy dostanie ok. 7,7 mln zł z tegorocznej dywidendy.

Świderski, Brański i Sierota ponad 7 lat temu zaciągnęli kredyt na kupno od funduszu Innova Capital za 85,2 mln zł pakietu 3,4 mln akcji Wirtualnej Polski Holding. Przejęcie tego pakietu pozwoliło im zachować kontrolę właścicielską nad firmą.

W ub.r. Wirtualna Polska Holding wypłaciła inwestorom więcej - 73,24 mln zł, po 2,50 zł na akcję. W 2022 roku dywidenda wyniosła 35,32 mln zł (po 1,20 zł na akcję), a rok wcześniej 45,3 mln zł (1,55 zł na akcję).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pierwszym kwartale br. przychody Wirtualnej Polski Holding zwiększyły się o 12,7 proc. do 349,78 mln zł (te gotówkowe - o 12,8 proc. do 344,74 mln zł). O ile w segmencie turystycznym, obejmującym Wakacje.pl, Nocowanie.pl i działającą głównie za granicą Grupę Szallas, poszły w górę o 36,2 proc. do 125,95 mln zł, o tyle w obszarze reklamowo-subskrypcyjnym nastąpił wzrost jedynie o 2 proc. do 166,37 mln zł. Zysk netto firmy wzrósł z 16,31 do 19,03 mln zł.

W pierwszej połowie czerwca Wirtualna Polska Holding poprzez swoją węgierską spółkę zależną uzgodniła kupno 80 proc. udziałów właściciela rumuńskiej platformy turystycznej Litoralul Romanesc. Wartość transakcji to 16,8 mln euro.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska wypłaci inwestorom 60 mln zł. Dywidenda zmalała

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Insider
Ciekawe jakim “kosztem” byli wszyscy zwolnieni ostatnio pracownicy w stosunku do 60 milionow ktorego zarobili dla zarzadu…
odpowiedź
User
PK
To jest jasny sygnał do pracowników, których zarząd traktuje jak koszt i obciążenie, które należy zoptymalizować, aby móc sobie wypłacic zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. Ciekawe, czy nadal pracownikom nawijają makaron na uszy i prawią o wartościach firmy. Jedyną wartością jaką ta firma ma, jest dywidenda dla zarządu. Świderski po otrzymaniu dywidenty, podzieleniu przez 365 dni oraz przez 24 godziny, zarabia tysiąć złotych na godzinę, czy śpi, czy jest na wakacjach, czy zwalnia pracowników i obcina im premie i inne benefity. A jak to się kończy, to widać, strona główna to gazetka reklamowa bez żadnych wartościowych treści za to pełna clickbajtów.
odpowiedź
User
Kapitan
Szalupy opuścić!
odpowiedź