SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ugoda Wirtualnej Polski i Emitela ws. ceny za emisję Telewizji WP na MUX-8

Wirtualna Polska Media i Emitel zawarły ugodę w sporze sądowym dotyczącym opłaty za emisję Telewizji WP na ósmym  multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8). Właśnie na tym multipleksie pojawiły się kanały Telewizji Polskiej.

Article

Telewizja WP na MUX-8 jest nadawana od grudnia 2016 roku. Za obsługę techniczną emisji stacji, tak samo jak w przypadku innych kanałów z naziemnej telewizji cyfrowej, odpowiada Emitel. Wirtualna Polska w październiku 2016 roku podpisała z nim umowę na 10 lat. W komunikacie giełdowym podała, że przez ten okres ma zapłacić spółce 62,7 mln zł, w tym 4 mln zł tytułem zwrotu opłat publicznoprawnych za wykorzystanie częstotliwości.

W umowie Emitel zobowiązał się do zapewnienia odpowiednio wysokiego zasięgu technicznego MUX-8, przy czym nie określono szczegółowo sposobu pomiaru tego zasięgu. Nadawcy stacji z tego multipleksu narzekali, że w praktyce zasięgu jest niezadowalający, bo wielu odbiorców naziemnej telewizji nie przeprogramowało dekoderów i nie wyszukało nowych stacji.

Jesienią ub.r. Wirtualna Polska, tak samo jak nadająca Nowa TV spółka z Grupy ZPR Media, zaczęła płacić Emitelowi dużo niższe stawki za emisję. W konsekwencji Emitel podał obu nadawców do sądu.

Spór o ok. 3 mln zł rocznie

Na czym polegał ten spór? - Zleciliśmy firmie MillwardBrown badanie zasięgu technicznego. Emitel zbadał to w 100 punktach i uważa, że zasięg jest OK, MillwardBrown zbadał w 500 punktach i uważa, że nie jest OK, a Nielsen bada oglądalność w mniej więcej tysiącu gospodarstw i pokazuje mniej więcej to co MillwardBrown. Uważamy, że MillwardBrown i Nielsen są bliższe prawdy niż Emitel i o to jest spór w sądzie - tłumaczył w maju br. Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding.

- Gdybyśmy spierali się z Emitelem o 10 pkt proc. zasięgu, to byłbym w stanie zrozumieć różnice metodologiczne i trzeba by było poszukać kompromisu. Ale jeżeli Emitel mówi: zasięg wynosi 95 proc. a Nielsen i Millwardbrown mówią: wynosi 50 proc., różnica jest za duża, żeby pogodzić się bez sporu sądowego. To sąd musi rozstrzygnąć, które badanie jest bardziej wiarygodne - dodał Świderski.

- Użyteczny zasięg multipleksu MUX-8 niewiele przekracza 50 proc. odbiorców, którzy korzystają z telewizji naziemnej, a to przekłada się w praktyce na 17 proc. gospodarstw domowych. Pozostałe gospodarstwa domowe nie odbierają tego multipleksu, ze względu na jego wadliwe zaprojektowanie i brak dopasowania do istniejących systemów antenowych. Operator tego multipleksu, spółka EmiTel, projektując ilość, rozkład i parametry obiektów nadawczych, kierowała się przede wszystkim minimalizacją nakładów inwestycyjnych w celu maksymalizacji zysku, zamiast skupić się przede wszystkim na zapewnieniu skutecznego dotarcia sygnału do istniejących już systemów antenowych - oceniał Zbigniew Benbenek, właściciel Grupy ZPR Media.

W październiku odbyła się pierwsza rozprawa sądowa w procesie. - Od lipca ubiegłego roku w zasięgu MUX-8 jest prawie 98 proc. populacji, więc teza Zbigniewa Benbenka jest nieprawdziwa. Już na starcie wszyscy wiedzieli, że MUX-8 ma częściowo inną polaryzację, inne pasmo i co to oznacza dla widzów. EmiTel nie ma wpływu na ofertę programową nadawców, a to od niej zależy, czy odbiorcy będą chcieli przestawić anteny - tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.

Po wielu miesiącach negocjacji porozumienie z Emitelem zawarła właśnie Telewizja Polska. W efekcie od minionej soboty na MUX-8 są obecne jej stacje TVP Rozrywka i TVP Sport HD. Wcześniej przedstawiciele publicznego nadawcy narzekali, że Emitel oczekuje zbyt wysokiej opłaty za obsługę emisji. W czerwcu br. TVP, żeby przed piłkarskimi mistrzostwami świata uruchomić TVP Sport w naziemnej telewizji, wprowadziła stację na MUX-8 w miejsce TVP Rozrywka.

Jakie to ma znaczenie dla sporu Emitela z nadawcami Telewizji WP i Nowa TV? Zgodnie z koncesją wszyscy nadawcy z MUX-8 mają płacić za przesył sygnału taką samą stawkę. - Jeżeli prezesowi Kurskiemu uda się wynegocjować niższą stawkę, to my też będziemy beneficjentem. I vice versa: jeżeli wygramy w sądzie, inni nadawcy na tym skorzystają - tłumaczył w maju Jacek Świderski.

Ugoda WP i Emitela

W poniedziałek WP przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl, że jej spółka zależna Wirtualna Polska Media, nadawca Telewizji WP, oraz Emitel zawarły ugodę w sporze sądowym o płatności za emisję na MUX-8.

Dodano, że strony nie ujawniają szczegółowych warunków ugody, przy czym podstawą rozliczeń nadal jest umowa zawarta w październiku 2016 roku.

- Zarządy obu spółek są zadowolone z osiągniętego porozumienia i przekonane, że sprzyja ono sukcesowi planów biznesowych, szczególnie realizowanych w ramach ich wspólnych projektów - zaznaczono w komunikacie Wirtualnej Polski.

W pierwszych trzech kwartałach br. Telewizja WP zanotowała 10,7 mln zł wpływów sprzedażowych (wobec 4,7 mln zł rok wcześniej), a jej skorygowana strata EBITDA zmalała w skali roku z 10,6 do 6 mln zł.

W październiku br. stacja miała 0,414 proc. udziału w rynku oglądalności wobec 0,255 proc. (według danych Nielsen Audience Measurement).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ugoda Wirtualnej Polski i Emitela ws. ceny za emisję Telewizji WP na MUX-8

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ee
Powinni złożyć wniosek o zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia płatności za 3 sloty zarezerwowane dla TVP.
odpowiedź
User
xxx
O, czyli jednak TVP ma rację, że z MUX-8 nie jest wszystko tak, jak powinno być. Kto poza tym oddał władzę nad telewizją naziemną w obce ręce. MUX-ami ze strony technicznej powinno zarządzać państwo lub ewentualnie konsorcjum złożone z nadających na terenie RP głównych stacji.
odpowiedź
User
iksiński
A pomyśleć że jest coś takiego jak UKE które jest w stanie określić jaki jest realny zasięg
odpowiedź