SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska i eSky spierają się o wykup akcji, z eSky zwolniono 60 osób

Główni akcjonariusze platformy turystycznej eSky uważają, że Wirtualna Polska zbyt wysoko wyceniła 6,3 proc. akcji spółki przedstawionych im do wykupu. Jeśli ich nie wykupią, WP może nabyć kolejny pakiet. W związku z kolejnym lockdownem eSky zwolniło właśnie 60 osób.

Article

W połowie 2017 roku za 6,3 proc. akcji eSky, platformy do zakupu biletów lotniczych i noclegów hotelowych, Wirtualna Polska zapłaciła 15,6 mln zł. Pod koniec marca ub.r., kiedy turystyka została sparaliżowana przez epidemię, WP poinformowała, że skorzysta z opcji put dotyczącej tych walorów (będą musieli je odkupić akcjonariusze, którzy wcześniej je sprzedali).

W bilansie Wirtualnej Polski akcje eSky zostały wycenione na 10,02 mln zł i sklasyfikowane jako aktywa do sprzedaży.

Opcja put nadal nie została zrealizowana, co potwierdził „Pulsowi Biznesu” Łukasz Kręski, szef rady nadzorczej i jeden z głównych akcjonariuszy eSky. Według menedżera Wirtualna Polska chciała za swój pakiet ponad 20 mln zł, podczas gdy niezależny rzeczoznawca ostatecznie wycenił go na 17,5-18 mln zł.

- Propozycja realizacji opcji put w tak trudnym społecznie i biznesowo momencie została przyjęta z zaskoczeniem zarówno przez zarząd eSkya, jak też naszych akcjonariuszy, w tym fundusz Syntaxis - powiedział „PB” Kręski. Z powodu lockdownu eSky musiał wtedy zwolnić ponad 150 osób, z czego prawie 100 z polskich biur. Do zarządzania firmą jako prezes wrócił jej współzałożyciel Łukasz Habaj.

WP i General Atlantic chciały mieć większość akcji eSky

Według „PB” w lipcu ub.r. Wirtualna Polska złożyła większościowym akcjonariuszom eSky zupełnie inną propozycję: kupna 51 proc. akcji. Przy czym miała wycenić spółkę jedynie na 10-15 proc. wartości sprzed epidemii, więc oferta nie została przyjęta.

Z kolei na początku ub.r. większościowy pakiet eSky (51 proc. z opcją kupna pozostałych) chciał przejąć fundusz General Atlantic (wcześniej zainwestował m.in. w Ubera i airbnb), ale po wybuchu pandemii rozmowy zawieszono.

- Jesienią 2020 r. dostaliśmy dwie wstępne oferty inwestycyjne, ale rozmowy zostały zawieszone w związku z drugim i trzecim lockdownem. Nie są oczywiście tak atrakcyjne, jak oferta General Atlantic - stwierdził Łukasz Kręski. - Umówiliśmy się z dwoma potencjalnymi inwestorami, że wrócimy do rozmów w pierwszym kwartale tego roku - dodał.

Co z opcją put Wirtualnej Polski?

Realizacja opcji put przysługującej Wirtualnej Polsce nadal nie została wykonana przez akcjonariuszy eSky. - WP uważa, że termin już zapadł, my uważamy, że jesteśmy w trakcie rozmów proceduralnych. Trwają rozmowy akcjonariuszy oraz prawników dotyczące prawidłowości wykonania przez WP przysługującej im opcji, ale niestety sprawa może skończyć się w sądzie, choć dla nas to ostateczne rozwiązanie - opisał Łukasz Kręski.

- Jeśli nie zrealizujemy opcji put, WP może przejąć dodatkowe akcje i zwiększyć udziały do maksymalnie 12 proc. - zaznaczył.

Wirtualna Polska nie komentuje swoich procesów inwestycyjnych, jej rzecznik Michał Siegieda zapewnił, że firma nie zmieniła swojej strategii w obszarze turystyki.

Obecnie 85 proc. akcji eSky mają Łukasz Kręski, Łukasz Habaj i członek rady nadzorczej Piotr Stępniewski. Kreski zapowiada, że będą starali się porozumieć z WP co do przedłużenia ze względu na epidemię terminu na realizację opcji put.

- Jeśli nie porozumiemy się z WP, planujemy wykup jej akcji lub sprzedaż inwestorowi, nie wiemy jednak, w jakim terminie - stwierdził Kreski. Decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte na przełomie lutego i marca.

W eSky kolejne zwolnienia

Po odmrożeniu branży turystycznej latem ub.r. eSky mogło przyjąć z powrotem w lipcu 30 pracowników. Firma osiągała z miesiąca na miesiąc duże wzrosty obrotów.

Obostrzenia związane z jesienną falą epidemii były dla niej kolejnym ciosem. Łukasz Kręski przyznał, że w zeszłym tygodniu eSky musiał zwolnić 60 pracowników.

- Mamy trzecią falę pandemii, a eSky działa tylko dlatego, że jest obecny na ponad 60 rynkach. Nie skorzystaliśmy z tarczy PFR, ale rozmowy trwają - opisał. Dodał, że firma działa dzięki oszczędnościom zgromadzonym przez epidemią oraz większemu finansowaniu z banku.

W 2019 roku przychody firmy podwoiły się, rosnąć do 253,5 mln zł, a wynik netto poszedł w górę z 11,8 mln zł straty do 8,1 mln zł zysku.

Wirtualna Polska ze stratą w Wakacje.pl

Do Wirtualnej Polski od kilku lat należą całościowe lub większościowe pakiety udziałów kilku innych internetowych platform turystycznych, które też mocno ucierpiały wskutek epidemii.

W drugim kwartale ub.r. Wakacje.pl (do których należą też stacjonarne sieci turystyczne Wakacyjny Świat i My Travel) zanotowały ujemne przychody (bo klienci odwoływali wykupione wycieczki) i dużą stratę EBITDA, z firmy zwolniono kilkadziesiąt osób. Natomiast ok. 10 pracowników musiało pożegnać się z oferującym wycieczki po kraju Nocowanie.pl (które jesienią połączyło się z eHoliday).

W trzecim kwartale stratę EBITDA, dużo niższą niż kwartał wcześniej, zanotowały tylko Wakacje.pl.

- Przy takich restrykcjach, ograniczeniach swobód obywatelskich właściwie większość turystyki międzynarodowej zamiera. To sytuacja identyczna jak wiosną, pełne zamarcie ruchu turystycznego, sprzedaż mamy na poziomie 6-9 proc. tego, co było przed covidem - tak sytuację w branży turystycznej w trakcie drugiej fali epidemii opisywał prezes Wirtualnej Polski Jacek Świderski.

W trzecim kwartale ub.r. holding Wirtualna Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych rok do roku o 16,6 proc. do 153 mln zł, natomiast jego zysk netto wzrósł z 21,44 do 26,55 mln zł. Zdecydowaną większość działalności firmy stanowi pion internetowy, w którym wpływy zmalały o 18 proc. - ze 178,95 do 146,71 mln zł, natomiast zysk EBITDA (według nowego standardu MSSF 16) zwiększył się z 55,56 do 56,33 mln zł, a skorygowany zysk EBITDA zmalał minimalnie (o 25 tys. zł) do 57,195 mln zł. Do firmy należy też Telewizja WP.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska i eSky spierają się o wykup akcji, z eSky zwolniono 60 osób

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
User
Traktują ludzi jak worki ziemniaków. Worek tu, worek tam, nie ma znaczenia...
odpowiedź
User
seba
ponoc orlen ma kupić, beda bilety w ruchu
odpowiedź
User
Qurek
Traktują ludzi jak worki ziemniaków. Worek tu, worek tam, nie ma znaczenia...


ludzie zakładają firmy po to by zarabiać czy dokładać?

to nie kopalnia
odpowiedź