SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska nie planuje kolejnej stacji tv. Droższy kredyt niestraszny przy przejęciach

Holding Wirtualna Polska nie zamierza startować w konkursach na nowe miejsca na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Nadal rozgląda się natomiast za akwizycjami internetowymi, głównie w segmencie e-commerce. - Dla nas jako inwestora strategicznego, branżowego bardziej liczą się synergie, a sam koszt finansowania nie jest rozstrzygający - zaznacza prezes spółki Jacek Świderski.

Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski (fot. materiały prasowe)Article

Jacek Świderski na wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że Wirtualna Polska nie będzie startować w konkursach na nowe miejsca na pierwszym i ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Konkurs dotyczący trzech miejsc na MUX-8 został ogłoszony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Według ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl zgłosiły się Telewizja Polsat (nie podaje, z którym kanałem) oraz Red Carpet Media Group z trzema propozycjami stacji filmowo-serialowych. Prawdopodobnie konkurs zostanie powtórzony.

Natomiast konkurs dotyczący jednego miejsca w MUX-1, przeznaczonego na stację tematyczną w jakości HD, ruszył w połowie lipca, zainteresowani nadawcy będą mogli składać zgłoszenia do początku września.

Wirtualna Polska jest już obecna w naziemnej telewizji cyfrowej - od jesieni 2016 roku nadaje Telewizję WP emitowaną na MUX-8 oraz u wybranych operatorów satelitarnych i cedrowych. W początkowych latach nadawania zasięg multipleksu w praktyce okazał się dużo niższy od założeń, bo wielu odbiorców nie przeprogramowało swoich dekoderów, więc nie miało dostępu do kanałów z ósmego multipleksu. WP spierała się z Emitelem o płatności za obsługę techniczną emisji kanału, pod koniec 2018 roku strony zawarły ugodę.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. średnia widownia minutowa Telewizji WP wynosiła 33 380 osób, a udział w rynku oglądalności - 0,57 proc. (po spadku rok do roku o 0,02 pkt proc.).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Kierownictwo Wirtualnej Polski na konferencji podkreśliło, że w br. wyniki oglądalności i finansowe stacji są stabilne. Firma od kilku kwartałów swoich raportach finansowych nie wyszczególnia wyników Telewizji WP, zostały one włączone do pionu reklamowo-subskrypcyjnego obejmującego dużo większe platformy online.

Akwizycje niezależne od kosztów odsetek

W segmencie internetowym Wirtualna Polska nadal rozszerza działalność. W drugiej połowie ub.r. zrealizowała serię przejęć, m.in. pierwsze zagraniczne: w listopadzie za ok. 83 mln euro kupiła węgierską firmę Szallas, właściciela platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji.

Ponadto wyłożyła 12,6 mln zł na 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite oraz dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki (zainwestowała w nią łącznie 95,3 mln zł). 100 proc. udziałów Mediapopu, wydawcy m.in. Jastrzabpost.pl, Pysznosci.pl i Genialne.pl, kosztowało 28 mln zł (plus ewentualnie 9 mln zł), Benchmark.pl - 1,4 mln zł, a za 20,9 mln zł WP przejęła 44,5 proc. udziałów e-sklepu meblowo-wnętrzarskiego Selsey, wnosząc do niego aportem Homebooka, wycenionego na 12 mln zł. Pozostałe walory Audioteki zostały przejęte przez Wirtualną Polskę, po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK, pod koniec lipca za 74,66 mln zł.

W konsekwencji dług netto Wirtualnej Polski na koniec czerwca br. sięgał 416,7 mln zł, wobec jedynie 46,9 mln zł rok wcześniej (według MSSF 16). Wskaźnik długu netto do zysku EBITDA pro forma z minionych 12 miesięcy na koniec czerwca br. wyniósł 1,0x. Po uwzględnieniu wypłaty dywidendy oraz dokupu akcji Audioteki już w lipcu ten wskaźnik miałby wartość 1,3x.

- Mamy jeszcze możliwość kupowania, bo poziom zadłużenia jest bezpieczny. Teoretycznie moglibyśmy jeszcze bezpiecznie ten poziom zadłużenia zwiększyć - zaznaczył na konferencji Jacek Świderski.

Seria przejęć osłabiła rentowność Wirtualnej Polski: w drugim kwartale br. zysk operacyjny spadł z 64,54 do 58,63 mln zł, a zysk netto - z 47,58 do 33,59 mln zł. Wpływ włączenia do bilansu holdingu Wirtualna Polska spółek przejętych w ub.r. wyniósł ok. 12 mln zł (uwzględniając amortyzację bilansową spółek i zidentyfikowanych wartości niematerialnych rozpoznanych w bilansie Grupy w ramach procesu alokacji ceny nabycia tych podmiotów), natomiast koszty odsetek i prowizji podskoczyły rok do roku z 5,1 do 15,7 mln zł, bo firma związku z akwizycjami zwiększyła swoje zadłużenia, a także wzrosły stopy procentowe

Dla WP wzrost kosztów obsługi zadłużenia nie jest kluczowy przy działaniach akwizycyjnych. - Wysokie stopy procentowe pewnie mają znaczenie dla wielu inwestorów, szczególnie finansowych. Dla nas jako inwestora strategicznego, branżowego bardziej liczą się synergie, a sam koszt finansowania nie jest rozstrzygający - tłumaczył Świderski.

- O naszym apetycie decyduje tylko i wyłącznie to, czy spółka jest naszym potencjalnym targetem. Jeżeli jest ona dodaje nam wartości na strategicznej ścieżce, to nie patrzymy, jaki jest poziom stóp procentowych w tym czy przyszłym roku. Nasze akwizycje nie są na rok czy dwa, tylko na wiele lat - podkreślił.

Dodał, że potencjalne przejęcia są możliwe do końca 2023 roku. - Nie wiem, czy można powiedzieć, że ceny spadają. Mylę, że tąpnięcie miało miejsce już jakiś czas temu, w tej chwili są one raczej stabilne. Na pewno transakcji jest mniej - zauważył prezes WP.

W drugim kwartale Wirtualna Polska Holding osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 35 proc. do 359,56 mln zł, głównie dzięki wzrostowi w pionie turystycznym wzmocnionym po przejęciu Grupy Szallas.

W ujęciu pro forma, czyli bez uwzględnienia akwizycji z drugiej połowy ub.r., przychody Wirtualnej Polski w drugim kwartale br. zwiększyły się rok do roku o 13 proc., a skorygowany zysk EBITDA był na podobnym poziomie jak przed rokiem.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska nie planuje kolejnej stacji tv. Droższy kredyt niestraszny przy przejęciach

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Lewacki portal oprócz niemieckiego onetu omijam z daleka
odpowiedź
User
Marcin
Szkoda bo Telewizja WP jako jedna z nielicznych mimo problemów nie zmieniła właściciela i nadaje naprawdę ciekawe programy dokumentalne. Szkoda że nie będzie startowała w kolejnych konkursach DVB-T...
odpowiedź
User
Olo
Tv WP jest bardzo antypisowska. Ale I tak nie pobije antykaczego Onetu i innych tzw mediow glownego scieku.
odpowiedź