SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Wirtualnej Polsce przybyło 100 pracowników. Co z podwyżkami?

W holdingu Wirtualna Polska w ub.r. liczba pracowników etatowych wzrosła o 97, przekraczając 1,5 tys., przybyło też współpracowników. Wydatki pracownicze zwiększyły się po 17 proc. Firma nie ujawnia, czy wprowadziła lub planuje podwyżki w związku inflacją.

Article

Na koniec ub.r. holding Wirtualna Polska zatrudniał, w przeliczeniu na pełne etaty, 1 554 pracowników, o 97 więcej niż rok wcześniej, bez uwzględnienia serii przejęć zrealizowanych przez firmę w drugim półroczu.

W WP przewagę mają pracownice - ich liczba zwiększyła się z 839 do 889, natomiast liczba zatrudnionych mężczyzn wzrosła z 618 do 665. Na koniec roku firma zatrudniała 1 208 osób w ramach umów na czas nieokreślony (przed rokiem było to 1 137) i 346 na czas nieokreślony (na koniec 2021 roku: 320).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei liczba współpracowników, związanych z Wirtualną Polską umowami zlecenia i o dzieło, zwiększyła się przed rok z 663 do 729. - Taki model kontraktu wybierają osoby świadczące m.in. usługi redakcyjne, doradcze, marketingowe, e-commerce, reklamowe czy informatyczne - wyliczono w sprawozdaniu firmy.

Menedżerowie i dyrektorzy w WP w wieku 30-50 lat

W wyższej kadrze zarządzającej WP trzy czwarte osób ma od 30 do 50 lat, a w średniej kadrze menedżerskiej osób w tym przedziale wiekowym jest aż 86 proc. Jeśli chodzi o pozostałych pracowników, 37 proc. ma poniżej 30 lat, a 60 proc. - od 30 do 50 lat.

41 mln zł więcej na pracowników, 8,5 mln zł dla zarządu

Na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze Wirtualna Polska przeznaczyła w ub.r. 288,81 mln zł, co wobec 247,75 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 16,6 proc. Ponadto koszty programu opcji pracowniczych, czyli pakietów akcji przyznawanych menedżerom z wyższej kadry zarządzającej, zwiększyły się z 2,24 do 2,48 mln zł.

Jak już informowaliśmy, w ub.r. spółka na potrzeby dwóch programów opcji pracowniczych wyemitowała 39,2 tys. nowych akcji, wartych pod koniec roku 3,5 mln zł.

Prezes WP Jacek Świderski zarobił w ub.r. 3,51 mln zł, wiceprezes Michał Brański - 1,26 mln zł, wiceprezes Krzysztof Sierota - 1,24 mln zł (wszyscy są głównymi akcjonariuszami spółki), a członkini zarządu i dyrektor finansowa Elżbieta Bujniewicz-Belka - 1,24 mln zł, a także 1,29 mln zł w formie akcji firmy.

Więcej niż na menedżerów i pracowników Wirtualna Polska wydaje jedynie na usługi obce - w ub.r. było to 316,64 mln zł, a rok wcześniej 226,02 mln zł. Natomiast koszty amortyzacji wzrosły z 87,11 do 106,18 mln zł, a wartość sprzedanych towarów - z 84,24 do 96,43 mln zł.

Bez zwolnień i informacji o podwyżkach

W drugim półroczu Wirtualna Polska zrealizowała swoje największe akwizycje od kilku lat. Za ok. 83 mln euro kupiła węgierską firmę Szallas wydającą platformy turystyczne do rezerwacji zakwaterowania, ponad 50 proc. akcji Audioteki (zainwestowała w nią łącznie 95,3 mln zł), za 28 mln zł (plus ewentualnie 9 mln zł) spółkę Mediapop wydającą m.in. Jastrzabpost.pl, Pysznosci.pl i Genialne.pl, a za 1,4 mln zł Benchmark.pl.

Ponadto wydała 12,6 mln zł na 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite oraz 20,9 mln zł na 44,5 proc. udziałów e-sklepu meblowo-wnętrzarskiego Selsey, wnosząc do niego aportem Homebooka, wycenionego na 12 mln zł.

Efekty tych przejęć od początku br. będą widoczne także w statystkach zatrudnienia w holdingu Wirtualna Polska. Michał Siegieda, dyrektor komunikacji korporacyjnej i PR w firmie, pytany przez Wirtualnemedia.pl zapewnił, że przejęcie Mediapop i Audioteki nie spowodowało zwolnień.

WP nie ujawnia natomiast, czy w związku z wysoką inflacją wprowadziła lub planuje podwyżki lub jednorazowe dodatki dla pracowników. - Budżet Wirtualna Polska Media zakłada wyższe koszty osobowe. Ile z tego zarząd zdecyduje się przeznaczyć na dodatkowe zatrudnienia, a ile na podwyżki - o tym my jako rada nadzorcza nie decydujemy (w Wirtualna Polska Media tworzą ją członkowie zarządu holdingu Wirtualna Polska - przyp.) - stwierdził w zeszłym tygodniu na konferencji Jacek Świderski.

Skierowaliśmy więc te pytania do zarządu Wirtualna Polska Media. - Nie ujawniamy założeń budżetowych, szczegółów dotyczących wynagrodzeń ani rekrutacji - odpowiedział Michał Siegieda.

W ub.r. przychody holdingu Wirtualna Polska zwiększyły się o 23,6 proc. do 1,08 mld zł, a tylko w czwartym kwartale dynamika wyniosła 30 proc. W efekcie przejęć podwoiły się wpływy pionu turystycznego firmy, zmalała natomiast jej rentowność.

Zarząd Wirtualnej Polski zaproponował, żeby z zeszłorocznego zysku spółka wypłaciła 73,2 mln zł (po 2,50 zł na akcję), a resztę przeznaczyła na kapitał zapasowy. Termin ustalenia prawa do dywidendy wyznaczono na 4 lipca, a jej wypłatę na 11 lipca. Propozycję pozytywnie oceniła rada nadzorcza spółki.

Dołącz do dyskusji: W Wirtualnej Polsce przybyło 100 pracowników. Co z podwyżkami?

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Podwyżki inflacyjne
Wypowiedź JŚ o podwyżkach inflacyjnych skandaliczna, jak zawsze umywa ręce i mówi to nie ja, to oni. A prawda jest taka że koszty wzrosły bo i liczba zadań wzrosła i żeby utrzymać najważniejszych pracowników trzeba mieć na podwyżki. Stąd wzrosty. I to nie od Joasi zależy czy będą inflacyjne tylko od niego. Bez niego nic się w tej firmie nie dzieje.
23 7
odpowiedź
User
Increase
Wzrost zatrudnienia w holdingu czy mediach? Pięknie to wszystko w tych informacjach wymieszane żeby nie można było się polapac
12 5
odpowiedź
User
Klipo
Ponad 700 osób na ucp. Czekajcie, czy to nie w wp miały być tylko UOP?
16 5
odpowiedź