SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska za 83 mln euro kupiła węgierskiego właściciela Noclegi.pl

Spółka Camellia Investments Kft należąca do holdingu Wirtualna Polska sfinalizowała kupno 100 proc. akcji węgierskiej spółki Szallas za łącznie ok. 83 mln euro. Transakcję ogłoszono w połowie września.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska HoldingJacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding

Realizacja transakcji nastąpiła w związku ze spełnieniem się warunków zawieszających, w tym m.in. uzyskaniem decyzji zezwalającej węgierskiego ministra technologii i przemysłu.

W komunikacie giełdowym Wirtualna Polska zapowiedziała, że o ostatecznej cenie nabycia spółki Szallas poinformuje po weryfikacji, zgodnie z mechanizmem completion accounts, wartości gotówki netto Szallas na dzień zamknięcia transakcji.

W ramach transakcji Camellia Investments kupiła 92,6 proc. akcji Szallas od PortfoLion Digitális Magántőkealap I, PortfoLion Regionális Magántőke Alap oraz 8 osób fizycznych i uzyskała prawo do przejęcia kontroli nad Szallas. hu MRP Szervezet, który jest spółką prawa węgierskiego służącą do realizacji programu wynagradzania menedżerskiego, posiadającą 7,4 proc. akcji w kapitale zakładowym Szallas. Po transakcji przewidziana jest likwidacja MRP i umorzenie posiadanych przez nią akcji Szallas.

Szallas jest właścicielem platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. Jego witryny łącznie oferują prawie 90 tys. obiektów noclegowych, a od lipca ub.r. do czerwca br. użytkownicy dokonali ponad 1 mln rezerwacji. Szallas wygenerował w tym okresie 6,6 mln euro zysku EBITDA.

Do przejętej firmy należą m.in. polskie Noclegi.pl, węgierskie Utazok.hu, czeskie Hotel.cz i Online Holding oraz rumuński Travelminit International.

Wycena wartości przedsiębiorstwa (enterprise value) w przypadku Szallas wynosi 72 mln euro, ponadto spółka na dzień zawarcia umowy miała 10 mln euro gotówki netto. - Płatność ceny i przeniesienie praw do akcji zostaną dokonane za pośrednictwem rachunku zastrzeżonego (Escrow) - zapowiedziała Wirtualna Polska, zaznaczając, że o ostatecznej cenie poinformuje po zamknięciu transakcji i weryfikacji wartości gotówki netto w spółce. Przejęcie sfinansuje z transzy inwestycyjnej kredytu uzyskanego na początku 2020 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Kupno Szallas Group to pierwsza zagraniczna inwestycja, przełom w rozwoju Wirtualnej Polski Holding. Po połączeniu z naszym Nocowanie.pl powstanie największa grupa lokalnych spółek działająca w obszarze rezerwacji turystyki krajowej w Europie Środkowo-Wschodniej z ponad 100 tysiącami dostępnych obiektów turystycznych. Jesteśmy pod wrażeniem kompetencji Józsefa i jego zespołu, który pokazał, jak wygrywać z globalnymi platformami na lokalnym rynku. Wierzymy też w potencjał całej branży turystycznej. Potwierdzają to wyniki spółki Nocowanie.pl, która odnotowała w drugim kwartale najwyższe przychody w swojej historii - skomentowałJacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding.

Wirtualna Polska dotąd kupowała w kraju

Przejęcie Szallas będzie pierwszą akwizycją Wirtualnej Polski za granicą. Prezes WP Jacek Świderski od kilku lat informował, że firma jest zainteresowana wejściem na inne rynki w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Zmieniliśmy myślenie na temat ekspansji zagranicznej. Na pewno część środków z nowego kredytu zostanie przeznaczona na pomoc naszym markom e-commercowym w rozwoju za granicą. Liczymy, że punktowymi, mądrymi akwizycjami możemy zbudować pozycję rynkową naszych spółek e-commerce w regionie - mówił pod koniec 2017 roku.

W Polsce firma jest obecna w kilku segmentach rynku e-commerce: turystycznym (ma platformy Wakacje.pl i Nocowanie.pl), motoryzacyjnym (Superauto), finansowym (Totalmoney), odzieżowym (Domodi, Allani), budowlanym (Extradom) i wnętrzarskim (Homebook).

W połowie 2016 roku Wirtualna Polska za 75 proc. Nocowanie.pl, oferującego noclegi w kraju, wydała 22 mln zł. W połowie ub.r. przejęła kolejne 8,5 proc. za 9,33 mln zł, a we wrześniu za resztę walorów zapłaciła 4,26 mln zł.

Seria przejęć Wirtualnej Polski

Na początku kwietnia Wirtualna Polska uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami.

W połowie sierpnia Wirtualna Polska za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite. Pod koniec września należąca do holdingu Wirtualna Polska spółka Stacja Służew dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł.

Z kolei w połowie października Wirtualna Polska podpisała przedwstępną umowę zakupu za 20,9 mln zł 44,5 proc. udziałów sklepu internetowego Selsey z meblami, wyposażenie wnętrz i akcesoriami ogrodowymi. Ponadto ma wnieść do niego aportem swoją platformę Homebook, wycenioną na 12 mln zł.

W minionym półroczu firma osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,8 proc. do 479,76 mln zł, skorygowanego zysku EBITDA ze 132,65 do 165,37 mln zł i zysku netto z 69,99 do 92,68 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska za 83 mln euro kupiła węgierskiego właściciela Noclegi.pl

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Takie są pseudo media
Ileż to wirtualna Polska pisała że na Węgrzech brakuje praworządności a teraz robi tam interesy 🤔
odpowiedź
User
Milionerzy
Dziś miliony na zakupy a jutro zwolnienia w redakcji. Pozdrowienia z Agory, łączymy się w bólu
odpowiedź
User
PK
390 milionów zł. Co oni kupili? To chyba kura znoszące złote jaja, w przeciwnym wypadku chyba są lepsze opcje do przejęcia na rynku.
odpowiedź