SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska wygrała procesy dotyczące marki wp.pl i zarejestrowała ją w urzędzie patentowym

Wirtualna Polska wygrała wieloletnie spory prawne z Leszkiem Bogdanowiczem, który twierdził, że jest autorem nazw Wirtualna Polska i WP. W efekcie firma mogła zarejestrować w Urzędzie Patentowym RP znaki wp i wp.pl.

Article

Leszek Bogdanowicz uznał, że jest twórcą nazw Wirtualna Polska i WP, a także części portalu WP.pl. W pozwach domagał się od firmy, żeby przestała korzystać z tych marek oraz przygotowanej przez niego części portalu.

Firma kwestionowała prawa autorskie Bogdanowicza do obu nazw. Tłumaczyła również, że sporna część portalu WP.pl została wycofana z użycia już w 1995 roku.

Serwis Wirtualna Polska został założony w 1995 r. przez Leszka Bogdanowicza, Marka Borzestowskiego i Jacka Kawalca. W kolejnych latach WP stała się własnością Telekomunikacji Polskiej, a później Orange Polska, ostatecznie zaś została zakupiona w 2014 r. przez Grupę o2 oraz fundusz Innova Capital.

Już w 1999 r. Leszek Bogdanowicz, który wcześniej opuścił WP wystąpił z roszczeniem utrzymując, że prawa autorskie do Wirtualnej Polski należą do niego i domagał się m.in. nieużywania przez serwis i spółkę nazwy Wirtualna Polska oraz skrótu WP.

Powództwo Leszka Bogdanowicza zostało oddalone przez sąd pierwszej instancji oraz, w lipcu 2014 roku, sąd apelacyjny. Bogdanowicz w lutym 2015 roku wniósł skargę kasacyjną, o czym Wirtualna Polska poinformowała w swoim prospekcie przed debiutem giełdowym w maju 2015 roku. - Wymaga jednak podkreślenia, że skarga kasacyjna dotyczy tylko niektórych roszczeń podnoszonych dotychczas przez Leszka Bogdanowicza, gdyż pozostała ich część nie może być już przedmiotem skargi kasacyjnej - zaznaczyła firma.

We wrześniu 2015 roku Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia tej skargi do rozpoznania, a na taką decyzję nie można już złożyć zażalenia.

Wirtualna Polska w piątek poinformowała, że Urząd Patentowy RP na początku czerwca br. udzielił jej praw ochronnych do znaków towarowych słownych wp i wp.pl. W wyznaczonym terminie nie wpłynęły żadne skargi do sądu administracyjnego na te decyzje dlatego w piątek weszły one w życie i nie podlegają już zaskarżeniu w procesie sądowoadministracyjnym w trybie zwyczajnym.

W pierwszym kwartale br. Wirtualna Polska Holding zanotowała103,54 mln zł wpływów ze sprzedaży i 2,98 mln zł zysku netto. Według badania Gemius/PBI w maju br. strony i aplikacje internetowe firmy zanotowały 20,48 mln realnych użytkowników i 3,12 mld odsłon, a sam portal WP.pl - 14,22 mln użytkowników i 2,04 mld odsłon. Pod koniec ub.r. spółką pod marką WP uruchomiła kanał telewizyjny, który w czerwcu miał 0,28 proc. udziału w oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska wygrała procesy dotyczące marki wp.pl i zarejestrowała ją w urzędzie patentowym

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dssd
Niech sobie zastrzegają. Telewizji tej i tak mało kto ogląda, a strona internetowa zeszła na psy za sprawą upolitycznionych w jedną stronę artykułów, ankiet itd
odpowiedź
User
faja
Szkoda, że ten znak towarowy jest dziś rozmieniony na drobne. Reputację buduje się latami traci bardzo szybko. XXChachachchała
odpowiedź
User
vegas
Wirtualne Parówki - taka jest waga tego portalu :)
odpowiedź