SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wirtualna Polska z 7,7 tys. inwestorów, indywidualni chcieli 6 razy więcej akcji

Akcje debiutującej na giełdzie w czwartek spółki Wirtualna Polska Holding w ofercie pierwotnej zostały sprzedane 7,4 tys. indywidualnym i 347 instytucjonalnym. W sumie inwestorzy złożyli zapisy na prawie 16 mln akcji, a sprzedanych im zostanie 9,19 mln. Redukcja zapisów objęła tylko inwestorów indywidualnych.

fot. Shutterstock.com Article

Jak podała Wirtualna Polska w komunikacie, dokładnie 7 379 inwestorów indywidualnych złożyło zapisy na 8,17 mln jej akcji, a 347 inwestorów instytucjonalnych na 7,81 mln. Według ustaleń do inwestorów indywidualnych mogło trafić maksymalnie 15 proc. sprzedawanych udziałów.

Spółka zamierzała pozyskać z debiutu giełdowego ok. 100 mln zł środków z nowo wyemitowanych akcji. Ponieważ cenę jednostkową akcji ustalono na 32 zł, zdecydowała że oprócz 5,85 mln papierów należących dotychczas do funduszy inwestycyjnych Innova Capital i MCI wyemituje 3,34 mln nowych akcji, czyli łącznie do obrotu zostanie wprowadzonych 9,19 mln akcji.

W efekcie duża redukcja zapisów objęła inwestorów indywidualnych - trafiło do nich 1,38 mln papierów, czyli tylko 16,9 proc. tych, które chcieli kupić. Inwestorów instytucjonalnych redukcja zapisów nie dotyczyła.

Wartość sprzedanych akcji to 294,15 mln zł, z czego 187,28 mln zł trafi do Innova Capital i MCI za dotychczasowe udziały, a 106,87 mln zł do Wirtualnej Polski za nowo wyemitowane akcje. Spółka nie oszacowała jeszcze kosztów przygotowania i przeprowadzenia oferty giełdowej.

W czwartek na otwarciu sesji giełdowej cena dotychczasowych udziałów firmy wzrosła do 32,25 zł (przy obrotach wynoszących 33,2 tys. akcji), a cena nowych udziałów (PDA) do 34,88 zł (przy obrotach w wysokości 71,8 tys. akcji).

W ub.r. Wirtualna Polska Holding zanotowała 200,6 mln zł przychodów, z czego 93,9 proc. ze sprzedaży reklam (głównie display i mailingów), miała 4,1 mln zł zysku netto i wydała 66 mln zł na przejęcia (zobacz szczegóły). Według stanu na koniec roku zatrudniała na etatach 561 pracowników (w tym 101 osób w redakcjach) i współpracowała na stałe z 286 osobami (więcej na ten temat).

W lutym br. serwisy Grupy Wirtualna Polska zanotowały 15,64 mln użytkowników i 4,52 mld odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska z 7,7 tys. inwestorów, indywidualni chcieli 6 razy więcej akcji

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ale!
Nie widzę komentarzy tego speca, który od pierwszej informacji o emisji wieszczył wielką katastrofę :)
22 14
odpowiedź
User
pavv
Katastrofa dopiero będzie. Rzucili się na internetową wydmuszkę jak szczerbaty na suchary. Pogadamy za 2-3 lata kiedy pęknie kolejna bańka internetowa.
15 15
odpowiedź
User
salt
Jednym z większych akcjonariuszy Wirtualnej Polski jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który nabył akcje za 7,1 mln euro, podał bank. Prawie 30 mln zł. Gdzie GWP ma otwartą linię kredytową?
14 9
odpowiedź
User
takie buty
Kapitalizacja GWP 1,0mld, kapitalizacja Grupy Agora 0,6mld zł. Się porobiło :-))
21 8
odpowiedź