SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska z korzystną decyzją skarbówki, nie musi dopłacać podatku za transakcję sprzed 7 lat

Szef małopolskiej skarbówki wydał korzystną dla Wirtualnej Polski decyzję w sprawie kosztów podatkowych związanych z przejęciem firmy przez Grupę o2 siedem lat temu. W efekcie spółka nie poniesie dodatkowych obciążeń fiskalnych.

Article

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego wydał decyzję przeciwną wobec przekazanych Wirtualnej Polsce przed rokiem wniosków po kontroli celno-skarbowej w jej spółce zależnej Wirtualna Polska Media (WPM).

- Naczelnik MUCS potwierdził, iż WPM przysługiwała w pełni moc ochronna wynikająca z otrzymanej wiążącej interpretacji prawa podatkowego. Co za tym idzie WPM zamierza kontynuować zastosowane przez siebie dotychczasowe podejście w rozliczeniach podatkowych - przekazała spółka w czwartek w komunikacie giełdowym.

Wirtualnej Polsce groziła dopłata podatku

W lutym ub.r. naczelnik małopolskiej skarbówki ocenił, że Wirtualna Polska Media nieprawidłowo rozpoznała koszty podatkowe związane z kupnem przez o2 jej poprzednika prawnego - spółki Wirtualna Polska. Uznał, że firmie nie przysługiwało prawo do rozpoznania w pełnej wysokości kosztów podatkowych związanych z transakcją na udziałach.

Wirtualna Polska nie zgadzała się z tą interpretacją. Podkreśliła w komunikacie, że „posiada indywidualne interpretacje podatkowe Ministra Finansów oraz opinie renomowanych firm doradztwa podatkowego potwierdzające jej stanowisko”. W przypadku wydania niekorzystnej dla niej decyzji zamierzała odwołać się do sądu, nie planowała korygować wcześniejszych deklaracji podatkowych.

Firma zaznaczyła, że uprawomocnienie się decyzji zbieżnej z wynikami kontroli może obniżyć jej skonsolidowany wynik o maksymalnie o 61,3 mln zł (odwrócenie rozpoznania historycznie utworzonego aktywa podatkowego oraz wpływu na bieżący podatek 2016) plus 1,3 mln zł odsetek, z czego 42,1 mln zł firma rozliczyła już w bieżącym podatku dochodowym.

W trzecim kwartale ub.r. holding Wirtualna Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych rok do roku o 16,6 proc. do 153 mln zł, natomiast jego zysk netto wzrósł z 21,44 do 26,55 mln zł.

Zdecydowaną większość działalności firmy stanowi pion internetowy, w którym wpływy zmalały o 18 proc. - ze 178,95 do 146,71 mln zł, natomiast zysk EBITDA (według nowego standardu MSSF 16) zwiększył się z 55,56 do 56,33 mln zł, a skorygowany zysk EBITDA zmalał minimalnie (o 25 tys. zł) do 57,195 mln zł. Do firmy należy też Telewizja WP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska z korzystną decyzją skarbówki, nie musi dopłacać podatku za transakcję sprzed 7 lat

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Urzędas
Niesamowite - jest indywidualna (tj. konkretna w tej sprawie) interpretacja / wykładnia przepisu przez Ministerstwo Finansów, jest potwierdzenie tego speców z Wielkiej Czwórki, a jakiś naczelnik - burek - może powiedzieć że "jemu się wydaje inaczej" - Dopóki urzędasy nie będą płacić kar za tak ewidentne przekręty (i to żeby bolało np. roczna pensja, albo dwie) dopóty nigdy w tym kraju nie będzie dobrze.
odpowiedź