SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska za 21 mln zł kupiła 51 proc. udziałów Superauto24.com

Wirtualna Polska Holding przejęła 50,8 proc. udziałów serwisu Superauto24.com agregującego oferty sprzedaży nowych samochodów, płacąc 21,1 mln zł. W 2020 roku wydawca może jeszcze dopłacić do 5 mln zł, a w latach 2022-2030 będzie miał opcję kupna pozostałych udziałów Superauto.com.

od lewej: Krzysztof Sierota, Jacek Świderski, Michał BrańskiArticle

Umowa kupna udziałów Superauto24.com, które po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego będą stanowić 50,8 proc. udziałów firmy, została zawarta przez Wirtualną Polskę z dwoma osobami fizycznymi, a także spółkami Superauto24.com, Grupa Super Auto i Super Auto sp.j. B. Chojnacki, K. Makula.

Wirtualna Polska za 11 nowych udziałów zapłaciła 20,65 mln zł. Środki te mają pozostać w Superauto24.com. W komunikacie giełdowym WP podano, że 16,65 mln zł zostanie przeznaczona na nabycie przez nią przedsiębiorstw należących do Grupy Super Auto i uper Auto sp.j. B. Chojnacki, K. Makula w ramach konsolidacji działalności, 4 mln zł - na dalszy rozwój. Ponadto Wirtualna Polska za 450 tys. zł kupiła 20 udziałów z dotychczasowego kapitału Superauto24.com.

Ustalono, że Wirtualna Polska dopłaci maksymalnie 5 mln zł, jeśli Superauto24.com osiągnie w 2019 roku określone cele finansowe (nie podano jakie). Ponadto ma opcję kupna (tzw. opcję call) pozostałych udziałów kupionej spółki: po 33 proc. z tej puli w 2022 i 2023 roku, a pozostałych - od 2024 do 2030 roku. Cena będzie uzależniona od dynamiki EBITDA Superauto24.com, zgodnie ze wzorem zawartym w umowie.

Wirtualna Polska negocjowała tę inwestycję od końca maja br., jej spółka zależna Wirtualna Polska Media zawarła wtedy umowę termi sheet określającą podstawowe warunku planowanej transakcji.

Superauto24.com agreguje oferty nowych samochodów i kredytów na nie

Superauto24.com to agregator nowych samochodów pochodzących od autoryzowanych dilerów. Serwis oferuje też opcje finansowanie zakupu aut, we współpracy z największymi bankami i firmami leasingowymi.

Według prognoz w br. firma zanotuje ponad 10 mln zł wpływów oraz ok. 4,3 mln zł znormalizowanego zysku EBITDA.

Serwis Superauto24.com działa od 2011 roku, natomiast spółkę o takiej nazwie założono w połowie 2016 roku. Dotychczas po 50 proc. je udziałów mieli Kamil Makula (jest w niej prezesem) i Bartosz Chojnacki (członek zarządu).

- Dzięki Superauto24 wchodzimy w nowy dla Wirtualnej Polski segment e-commerce. Obok turystyki, mody, domu i wnętrza oraz finansów będziemy wspierać Polaków w tak ważnych decyzjach jak zakup i finansowanie samochodu. Witamy w rodzinie Wirtualnej Polski zespół świetnych specjalistów z branży motoryzacyjnej - komentuje Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding. - Dołączenie do Wirtualna Polska Holding pozwoli Superauto24 zdobyć nowych klientów i umocnić pozycję w rosnącym rynku motoryzacyjnym. Bardzo istotna jest dla nas współpraca z innymi projektami e-commerce w ramach Grupy WPH oraz korzystanie z ich doświadczeń w rozwoju naszej platformy transakcyjnej - dodaje Kamil Makula.

WP z większym kredytem i serią przejęć w e-commerce

Wirtualna Polska Holding od pięciu lat rozwija się poprzez przejęcia. Początkowo kupiła kilku wydawców serwisów z treściami (m.in. Dobreprogramy.pl, Grupę Money, Sportowefakty.pl i Grupę NextWeb Media), natomiast od czterech lat stawia na akwizycje w sektorze e-commerce.

W br. WP wykorzystała opcję do zakupu mniejszościowych udziałów w przejętej cztery lata temu spółce Homebook (obejmującej serwisy Homebook.pl, Domodi.pl i Allani.pl). W marcu za 35 proc. udziałów zapłaciła 85 mln zł, a we wrześniu za pozostałe 14 proc. - 33,4 mln zł. Obecnie jest jedynym właścicielem spółki.

Ponadto należąca do WP firma Wakacje.pl kupiła spółkę My Travel, do której należy 116 salonów sprzedaży wycieczek (wartość transakcji wyniesie od 10 do 19 mln zł) oraz serwis Parklot.pl umożliwiający rezerwację miejsc parkingowych przy lotniskach.

Natomiast pod koniec października Wirtualna Polska wydała 75 mln zł na firmę Extradom.pl zajmującą się sprzedażą internetową projektów architektonicznych.

W efekcie tych i wcześniejszych akwizycji WP jest obecna w kilku kategoriach tematycznych handlu internetowego: turystyki krajowej i zagranicznej (Wakacje, Nocowanie, eHoliday), wyposażenia wnętrz (Homebook), budownictwa (Extradom), odzieży (Domodi, Allani) i usług finansowych (TotalMoney).

W połowie listopada prezes Wirtualnej Polski Jacek Świderski mówił portalowi Wirtualnemedia.pl, że dla firmy optymalne jest kupowanie spółek z branży e-commerce mających rocznie 6-10 mln zł zysku EBITDA, które bywają wyceniane nawet na 100 mln zł. - Głównie takich szukamy, to jest nasz rozmiar, bo przy firmie z ok. 6-10 mln zł EBITDA możemy wkroczyć z synergiami. Z mniejszymi organizacjami mamy kłopot, ponieważ przy wdrażaniu naszych standardów w zakresie kontrolingu, prawne czy RODO koszty dość szybko rosną i EBITDA znacząco maleje, co jest problemem pod kątem inwestycyjnym - stwierdził Świderski. - W Polsce nie ma w segmencie e-commerce dużo spółek możliwych do kupna, które byłyby warte więcej niż 100 mln zł - zaznaczył.

W grudniu ub.r. Wirtualna Polska Holding pozyskała do 500 mln zł kredytu, m.in. na inwestycje. Pod koniec października br. zwiększyła o 100 mln zł transzę inwestycyjną kredytu.

W trzech kwartałach br. Wirtualna Polska Holding osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,1 proc. do 393,8 mln zł oraz 49,4 mln zł zysku netto (wobec 30,3 mln zł rok wcześniej). W segmencie internetowym, stanowiącym zdecydowaną większość jej działalności, przychody sprzedażowe zwiększyły się rok do roku o 18,5 proc. do 383,1 mln zł, wpływy gotówkowe - o 22,4 proc. do 367,1 mln zł, a skorygowany zysk EBITDA - o 21,5 proc. do 127,3 mln zł.

Do firmy należy też nadawana od dwóch lat Telewizja WP (obecna m.in. na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej), która w trzech kwartałach br. miała 10,74 mln zł wpływów i 6,03 mln zł skorygowanej straty EBITDA.

Wirtualna Polska Holding od wiosny 2015 roku jest notowana na warszawskiej giełdzie. Głównymi akcjonariuszami firmy są członkowie jej zarządu Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota - mają akcje stanowiące łącznie 39,18 proc. kapitału i 56,25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Od ponad dwóch lat kurs giełdowy spółki oscyluje wokół 50-55 zł (pod koniec ub.r. zmalał na krótko do ok. 42 zł). Przy cenie w wysokości 52 zł na koniec środowej sesji kapitalizacja firmy wynosi 1,5 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska za 21 mln zł kupiła 51 proc. udziałów Superauto24.com

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hehe
No to czas na kolejne oszczędności w redakcjach. Co tym razem przytnie Tomek? :D (zleceniobiorcy, bo przecież nie pracownicy, chyba żyły :D)
odpowiedź
User
qwerty
ciągle tylko kupują
odpowiedź
User
Drogo kupić tanio sprzedać
ciągle tylko kupują


A co mają sprzedać? Ich redakcji nikt za darmo nie weźmie :D
odpowiedź