SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirusowy Top10 września

Ranking Top Ten najczęściej wykrywanych wirusów września

Wrzesień był, ogólnie rzecz ujmując, spokojnym miesiącem jeżeli chodzi o wirusy komputerowe. Żaden z nowopowstałych złośliwych kodów nie przyczynił się do większych incydentów. Jednak odkrycie nowej luki w bezpieczeństwie systemu Windows -Exploit/MS04-028- daje powody do niepokoju. Problem ten dotyczy w rezultacie bardzo dużej części oprogramowania. Odpowiednio spreparowany plik zawierający grafikę w formacie JPEG może spowodować uruchomienie na atakowanym komputerze złośliwego kodu. Bardzo możliwe, że najnowsze wirusy wykorzystają ten mechanizm do rozprzestrzeniania się.

Zostawmy jednak przyszłość. Mimo, że w zeszłym miesiącu nie odnotowano epidemii, to wirusy nadal powodują infekcje. Zgodnie z danymi zebranymi przez darmowy skaner antywirusowy Panda ActiveScan wrzesień zdominowany był (podobnie jak poprzednie miesiące) przez Downloadera.GK. Trojana, który zainfekował więcej komputerów niż, każdy z pozostałych pojawiających się w rankingu. W Polsce i na świecie był on odpowiedzialny za ponad 21 procent ogółu incydentów. Następne miejsce przypadło Mhtredir.gen (6.64% na świecie i 10,4% w Polsce).

Poniżej prezentujemy ranking najczęściej infekujących wirusów w Polsce i na świecie:
Polska
Wirus %
Trj/Downloader.GK 22,05
Exploit/Mhtredir.gen 10,4
W32/Sasser.ftp 6,98
Trj/StartPage.FH 5,90
W32/Bagle.pwdzip 4,49
W32/Gaobot.gen.worm 3,75
VBS/Redlof.A 3,50
W32/Parite.B 3,33
W32/Bagle.AW.worm 3,24
Trj/Briss.A 3,03
Łączna liczba przeskanowanych komputerów w Polsce wynosi 32220.
Świat
Wirus %
Trj/Downloader.GK 21.32%
Exploit/Mhtredir.gen 6.64%
W32/Netsky.P.worm 5.78%
W32/Sasser.ftp 5.53%
W32/Gaobot.gen.worm 4.62%
Trj/Briss.A 4.01%
Trj/StartPage.FH 3.96%
W32/Mabutu.A.worm 3.25%
Trj/Qhost.gen 3.19%
Trj/Downloader.JH 2.90%
Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wynosi 718560.
Podsumowując:
" Trojany nadal w czołówce. Trend się utrzymuje. Trojany nada zajmują wysokie pozycje i są niezwykle niebezpieczne. Niestety jest to symptom wzrastającej liczby cyber-przestępstw popełnianych w Internecie.
" Luki w oprogramowaniu to poważne zagrożenie . Cztery pierwsze miejsca w Top Ten to efekt wykorzystania luk w aplikacjach do rozprzestrzeniania się złośliwego kodu. Wielu użytkowników nadal nie aktualizuje swojego oprogramowania. Jest to tym bardziej niepokojące w obliczu doniesień o Exploit/MS04-028, który dotyczy plików JPEG uważanych za wielu za bezpieczne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirusowy Top10 września

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl