SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wisła porządkuje krajobraz i usuwa reklamy

Ponad 70 proc. reklam i billboardów zniknęło już z krajobrazu Wisły - przekazał burmistrz tego beskidzkiego kurortu Tomasza Bujoka. To efekt przyjętej dwa lata temu uchwały. Samorządowiec przypomniał, że termin usunięcia większości reklam upływa w niedzielę.

fot. Facebook.com/Wiślańska Organizacja TurystycznaArticle

"Czyści nam się przestrzeń publiczna z reklam. 12 czerwca jest datą graniczną. (...) Procentowo nie ma już ponad 70 proc. reklam i billboardów. Są jeszcze te, w przypadku których przykładowo wydawane było pozwolenie na budowę. Ich właściciele mają więcej czasu na usunięcie" – powiedział w rozmowie z PAP burmistrz Wisły Tomasza Bujoka.

Zobacz: Władze Warszawy nie będą składać skargi do NSA ws uchwały krajobrazowej

Wiślańska Organizacja Turystyczna z akcją "Wisła się odsłania"

Realizację uchwały wspiera Wiślańska Organizacja Turystyczna, która zorganizowała w mediach społecznościowych akcję "Wisła się odsłania" i porównuje, jak kurort wyglądał wcześniej i obecnie. "Jesteśmy chyba jedną z pierwszych miejscowości turystycznych w górach, które podjęły taką uchwałę i w której efekty są widoczne" – zaznaczył Tomasz Bujok.

Samorządowiec podkreślił, że właściciele, którzy nie zechcą podporządkować się lokalnemu prawu, mogą się spodziewać postępowań administracyjnych i kar finansowych. "Żywię nadzieję, że takich sytuacji będzie niewiele" – dodał.

Zobacz: Uchwała krajobrazowa w Gdyni po sześciu latach prac uchylona

Uchwałę w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania w Wiśle obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, ich gabarytów i standardów jakościowych, samorząd przyjął jesienią 2020 r. To swoista instrukcją obsługi, wskazującą, co, jak i gdzie można umieszczać w mieście. Zabrania m.in. umieszczania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych niebędących szyldami, za wyjątkiem tablic kierunkowych dla ruchu pieszego i kołowego. W wyjątkowych przypadkach można umieścić reklama okolicznościową, transmisyjną lub sponsorską.

Trzy terminy usunięcia reklam w Wiśle

Uchwała wprowadziła trzy terminy usunięcia reklam: 12 czerwca 2022 r. - tablice i urządzenia reklamowe; 12 grudnia 2024 r. - tablice i urządzenia sytuowane na podstawie pozwolenia na budowę; 12 grudnia 2025 r. - tablice kierunkowe dla ruchu pieszego i kołowego. Burmistrz podkreśla, że niektórzy przedsiębiorcy usuną reklamy wcześniej.

Zobacz: Miasta walczą z chaosem reklamowym. Wielu idzie opornie

Bujok podkreślił, że Wisła oczyszcza przestrzeń w szybkim tempie. "Mało która gmina pozwoliła sobie na taki krok, by w półtora roku uporządkować przestrzeń. Widzę, że nasi przedsiębiorcy podeszli do tego z dużym zrozumieniem. Jestem im wdzięczny" – powiedział.

Wisła leży w sercu Beskidu Śląskiego, mieszka w niej ok. 11 tys. osób.

Dołącz do dyskusji: Wisła porządkuje krajobraz i usuwa reklamy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kocham
Swietna robota! Reszta powinna z Was brac przyklad!
odpowiedź
User
Luki
Super brawo brawo
odpowiedź
User
Niko
Brawo!!! Oby poszło to dalej w Polskę
odpowiedź