SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

WITOLD DOMAŃSKI

Witold Domański - szef Eurosport Polska

Marcin Szumichora :Jak został Pan szefem Eurosport Polska?
Francuska centrala Eurosportu szukała od 1995 roku możliwości wprowadzenia polskiej wersji językowej. Podjęto nawet rozmowy z TVP ale nie doprowadziły one nigdzie, więc zdecydowano się na rozpoczęcie produkcji w porozumieniu i w budynku Canal+. Poszukiwano kogoś, kto mógłby organizować komentatorów do polskiej wersji i nadzorować jednocześnie całość przedsięwzięcia ze strony polskiej. Byłem wtedy dziennikarzem "Przeglądu Sportowego" z ponad 20-letnim stażem, więc orientowałem się dość dobrze jak przedstawia się rynek polskich dziennikarzy, mogących podjąć próby komentowania poszczególnych dyscyplin i mogłem przyjąć propozycję. Na stałe związałem się z Eurosportem w marcu 1996.
Pierwszy program z polskim komentarzem został wyprodukowany 10 kwietnia 1996. Początkowo komentowaliśmy przeciętnie 3 godziny programu dziennie, potem ta dawka zwiększała się systematycznie, aby w 1999 roku objąć już całe 17 godzin dziennie.

A jak trafiają komentatorzy do Eurosportu?
Komentatorzy trafiali do Eurosportu w przeróżny sposób. Pracują tu dziennikarze z gazet, radia i telewizji , są też byli sportowcy (Grzegorz Gac był kiedyś pilotem rajdowym, Sławomir Szymczak ścigał się na torach motocrosowych a Artur Wajda wciąż jeste jednym z lepszych polskich zawodników w klasie supersport) czy trenerzy mistrzów (Wojciech Borowiak, trener Pawła Nastuli).
Niełatwo jest dobrać ekipę do komentowania tak szerokiej gamy sportów jaką prezentuje Eurosport.
Mecz piłkarski Polska - Anglia robi się niemal sam, proszę jednak spróbować komentarza przy spotkaniu 16-latków Zimbabwe - Islandia. To jest prawdziwy sprawdzian!

Ile osób liczy polska ekipa Eurosportu?
Polskie biuro Eurosportu nie jest zbyt liczne. Nad produkcją w dwóch kanałach - Eurosport i Eurosport News czuwają dwie osoby. Mamy jednak jeszcze oczywiście dział zajmujący się promocją i finansami firmy.
Przez pięć minionych lat przez nasze kabiny komentatorskie przewinęło się ponad 100 osób . Komentatorów pracujących wyłącznie dla Eurosportu oprócz szefa Eurosport News Adama Widomskiego i mojej skromnej osoby właściwie nie ma. Jest jednak kilkuosobowa grupa, bardzo ściśle - można powiedzieć niemal wyłącznie związana z naszą stacją.
Komentatorzy pracujący dla TVP mają zakaz pracowania dla innych stacji, a więc nawet gdybym chciał ich zatrudnić, spotkałbym się z odmową bo wystąpienie w Eurosporcie oznaczałoby jednocześnie otrzymanie wymówienia. Był taki przypadek. Podobnie ma się sprawa z zatrudnionymi w Wizji.

Ilu abonentów ma teraz Eurosport a ilu Eurosportnews ?
Rozpoczynając działalność Eurosport sprzedał swoją ofertę z polskim komentarzem największym sieciom kablowym, dochodząc dość szybko do 800 tysięcy końcówek. Teraz ma 2 miliony abonentów.
Kanał Eurosport News ruszył we wrześniu 1999 zdobywając sobie bardzo szybko wielu zwolenników. Teraj jest ich już 1 700 tysięcy.

Czy Eurosport będzie dostępny na platformie cyfrowej Polsatu ?
Owszem, były kiedyś prowadzone rozmowy z Polsatem ale jak na razie nic mi nie wiadomo o Eurosporcie na platformie Polsatu.

W 2002 piłkarskie MŚ będą rozgrywane w Azji. Jak Eurosport przygotowuje się do tej imprezy ?
Nie mam, niestety, żadnych informacji dla miłośników piłki nożnej odnośnie MŚ w 2002. Ponieważ jednak sytuacja na rynku praw do relacji ze sportowych aren bardzo szybko się zmienia a do imprezy zostało jeszcze sporo czasu, wiele się może wydarzyć.

Canal+ sprzedał ostatnio swoje udziały w Eurosport i zamierza uruchomić własny kanał sportowy. Jak wpłynie to na ofertę Eurosportu ?
Canal + w kilka dni po "rozwodzie" z Eurosportem zapowiedział utworzenie kanału sportowego ale żadne konkrety nie były podane i do dziś o nich nie słyszałem.
Pożyjemy - zobaczymy. Uruchomienie kanału sportowego na przyzwoitym poziomie to nie otwarcie kiosku z warzywami. Niektórzy przekonali się o tym na własnej skórze.
Co do Praw to Eurosport nie mógł ich stracić jako że C+ nie był ich właścicielem.

Czy magazyn piłkarski "Eurogol" pojawi się z powrotem na antenie Eurosportu?
Eurogol pojawi się po wakacyjnej przerwie na antenie 1 września a ekipa realizatorów zastanawia się jak go jeszcze bardziej uatrakcyjnić. Pora emisji pozostaje ta sama - około 17.30-18.00 a potem powtórka o 22.00 i we wtorek rano.
Będą "obrazki" z następujących krajów: Hiszpania, Francja, Holandia, Portugalia, Belgia, Włochy, Anglia, Niemcy, Szkocja, Turcja, Grecja.

Co Polscy widzowie najchętniej oglądają w Eurosporcie ?
Z programów pojawiających się regularnie w każdym tygodniu najchętniej oglądana jest piłka nożna i boks. Największą oglądalność osiągnęły jednak oczywiście konkursy skoków narciarskich z udziałem Adama Małysza.
Rekordowy był konkurs w Salt Lake City, kiedy to TVP przerwała w pewnym momencie relację a Eurosport nie. Zmierzono wtedy ponad 22% odbiorników w całej Polsce nastawionych na naszą stację. Bardzo dużą popularnością cieszą się także sporty, w których odnosimy sukcesy: podnoszenie ciężarów, judo, zapasy, lekka atletyka.
Poza tym Polacy oglądają chętnie jazdę figurową na łyżwach, biathlon, skoki do wody, kolarstwo.

Jakie plany na przyszłość Eurosportu w Polsce ?
Największe zmiany czekają nas w najbliższym czasie w programie Eurosport News. Dotychczas wszystkie informacje pisane produkowane były w Paryżu przez tamtejszą ekipę i pod kątem międzynarodowego widza. Począwszy od września będą one w języku polskim. Uwzględnione oczywiście zostaną szerzej sprawy najbardziej interesujące polskich fanów sportu. Będziemy więc mogli na bieżąco informować na przykład o wynikach piłkarskich meczów ligowych, czy innych najciekawszych wydarzeniach sportowych w naszym kraju. Przy podawaniu wyników z międzynarodowych aren zawsze uwzględniać będziemy miejsca Polaków.
Język polski w programie Eurosport News słychać jak dotychczas w godz. 18.00-1.00 w dni powszednie oraz 10.00-1.00 podczas weekendów. To się też za jakiś czas powinno zmienić, dojdziemy do 100% programów w języku polskim - tak jak to było w głównym programie Eurosportu. Nie ma jeszcze konkretnych planów odnośnie powstania polskiej strony internetowej Eurosportu ale to tylko kwestia czasu.
2001-08-10
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl