SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Witold Kołodziejski, Maciej Siembieda i Jolanta Wiśniewska wśród poselskich kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Jako kandydaci do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostali zgłoszeni przez posłów Jolanta Wiśniewska, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Jędrzej Skrzypczak, Maciej Siembieda i Artur Andrysiak.

fot. pap Article

Elżbieta Więcławska-Sauk i Witold Kołodziejski zostali zgłoszeni przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, Jolanta Wiśniewska i Jędrzej Skrzypczak przez posłów Platformy Obywatelskiej, a Artur Andrysiak i Maciej Siembieda przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowoczesnej.

Elżbieta Więcławska-Sauk działa w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich (jest członkiem Najwyższego Sądu Koleżeńskiego), a wcześniej przez wiele lat była związana z TVP Łódź, m.in. jako dziennikarka w latach 1990-2001 tworzyła programy publicystyczne o tematyce społecznej i prawnej, pełniła też dwukrotnie funkcję członka rady programowej stacji.

Witold Kołodziejski był już członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w latach 2006-2010, w latach 2007-2010 pełnił funkcję przewodniczącego. Od 1993 roku przez ponad 10 lat pracował w Telewizji Polskiej jako wydawca i producent programów „Magazyn Katolicki”, „Credo”, „Otwarte Drzwi” oraz „Między ziemią a niebem”. Od grudnia 2015 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Jolanta Wiśniewska pracuje obecnie jako dyrektor biura marketingu w Telewizji Polskiej. Była pierwszym prezesem Radia Eska, potem pełniła funkcję członka zarządu i dyrektora generalnego RMF FM. W Presspublice zajmowała się zarządzaniem i marketingiem, zajmowała też stanowisko członka zarządu Polskiego Radia i Związku Pracodawców Mediów Publicznych.

Jędrzej Skrzypczak ma tytuł naukowy prof. dr hab., jest kierownikiem Zakładu Systemów Prasowych i Prawa Prasowego na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Napisał wiele opracowań naukowych
 i ekspertyz z dziedziny prawa mediów i polityki medialnej. Brał udział w pracach m.in. zespołu kierowanego przez prof. Tadeusza Kowalskiego, powołanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w ramach którego przygotowano projekt ustawy o zadaniach publicznych w dziedzinie usług medialnych. Jest członkiem rady nadzorczej Radia Merkury.

Maciej Siembieda od ub.r. jest prezesem agencji public relations Media Support Group, a wcześniej przez 25 lat pracował jako dziennikarz. Był m.in. redaktorem naczelnym „Nowej Trybuny Opolskiej”, „Trybuny Śląskiej”, „Gazety Opolskiej” i „Dziennika Bałtyckiego”, w latach 2000-2001 był głównym konsultantem redakcji „Gościa Niedzielnego” i autorem nowego projektu redakcyjnego tygodnika, jako trener i konsultant współpracował też z wydawnictwami Bauer, Edipresse i Axel Spinger. Od 2014 roku jest kierownikiem Katedry Dziennikarstwa Szkoły Wyższej Ateneum w Gdańsku, współpracował także z kilkoma innymi uczelniami.

Artur Andrysiak był jednym z założycieli Katolickiego Radia Podlasie, w którym potem pracował jako dziennikarz i kierownik redakcji terenowej, współpracował też z „Rzeczpospolitą” i „Nowym Państwem”. Od 2007 roku jest członkiem zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza, w latach 2011-2014 był członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia.

We wtorek senatorowie PiS jako kandydata do KRRiT zgłosili Teresę Bochwic, a senatorowie PO - Janusza Daszczyńskiego.

6-letnia kadencja poszczególnych członków obecnego składu KRRiT (Jana Dworaka, Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta, Stefana Pastuszki i Sławomira Rogowskiego) upływają w lipcu i sierpniu. Pod koniec czerwca br. Sejm odrzucił sprawozdanie Rady za ub.r., a jeśli tę decyzję poprą Sejm i prezydent, natychmiast wygaśnie kadencja całego składu Rady.

Kompetencje KRRiT związane z powoływaniem zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych zostały ograniczone w ustawie powołującej Radę Mediów Narodowych, która weszła w życie w czwartek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Witold Kołodziejski, Maciej Siembieda i Jolanta Wiśniewska wśród poselskich kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janusz cebulak
Widzę tylko jednego w miarę kompetentnego (co nie oznacza niestety, że bezstronnego) kandydata. Jędrzej Skrzypczak wydaje się być najrozsądniejszym człowiekiem w całej stawce. Oprócz niego mamy typową przedstawicielkę środowiska przyjaznego PiS (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, litości...chociaż tyle, że była związana wcześniej z TVP), i Kołodziejskiego, który już był i za dużo się tam nie natworzył. Pozostali kandydaci na czele z tym całym Siembiedą to jakiś głupi żart.
10 8
odpowiedź
User
Iwona
Nie ma czegoś takiego jak "Najwyższy Sąd Dziennikarski". W SDP przy Zarządzie Głównym SDP jest rzecznik dyscyplinarny...
10 8
odpowiedź