SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wizja idzie do sądu z Telewizją Polską. “Bezprawne działanie zarządu TVP”

Związek zawodowy Wizja zamierza w walczyć w sądzie o unieważnienie umowy o outsourcingu, w wyniku którego pracownicy Telewizji Polskiej przeszli od lipca br. do firmy Leasing Team. - Działanie zarządu TVP narusza porządek prawny - grzmi Wizja.

fot. akpa Article

Decyzje o wystąpieniu na drogę sądowa przeciwko TVP i Leasing Team podjęły w piątek 12 września br. nadzwyczajne walne zjazdy organizacji zakładowych Związku Zawodowego Wizja, działających w obu firmach. Związkowcy chcą, by sąd unieważnił umowę TVP z Leasing Team, która - zdaniem Wizji - została zawarta jedynie pozornie.

- Bezprecedensowa sytuacja zmusiła zarządy i członków związku do stanowczego przeciwstawienia się bezprawnemu działaniu zarządu Telewizji Polskiej na szkodę pracowników, a przede wszystkim - zagrażającemu ustrojowi mediów publicznych w Polsce i statusowi zawodowemu dziennikarz - pisze Wizja w komunikacie, dodając, że stoi on “konsekwentnie na stanowisku, że działania te naruszają bezwzględnie obowiązujący porządek prawny w RP”.

Przypomnijmy, że od 1 lipca br. w firmie LeasingTeam zatrudnionych zostało ponad 400 osób z TVP - głównie graficy komputerowi, montażyści, charakteryzatorzy oraz część dziennikarzy z 22 jednostek organizacyjnych. Mają oni zagwarantowaną pracę przez dwa lata, w tym rok na niezmienionych warunkach. Operacja ma zachęcić pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie i dać TVP oszczędności (więcej na ten temat).

W komunikacie Związek Zawodowy Wizja poinformował, że pozew zostanie złożony w najbliższym możliwym terminie. Co dokładnie w nim będzie i z jakiego dokładnie paragrafu Wizja zamierza pozwać TVP i Leasing Team? Tego Barbara Markowska-Wójcik, przewodnicząca Związku, nie ujawnia, zasłaniając się względami taktycznymi. - Sprawa jest precedensowa nie tylko na skalę polską, ale i europejską - stwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Wizja rekomenduje też pracownikom przeniesionym do Leasing Tam występowanie przeciw TVP w ramach indywidualnych pozwów kierowanych do sądów pracy. - Pozwy te są również przygotowane - informuje organizacja.

Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy Telewizji Polskiej, nie chciał komentować zapowiedzi Wizji o pozwaniu TVP. Publiczny nadawca w przeszłości wielokrotnie zapewniał, że przejście pracowników TVP do Leasing Team jest zgodne z prawem.

Związkowcy od początku przeciwstawiają się procesowi outsourcingowi, który miał miejsce w Telewizji Polskiej. Organizacja występowała w tej sprawie do wielu organów państwa, napisała m.in. list do premiera Donalda Tuska (więcej na ten temat). Na jej wniosek odbyły się w TVP kontrole Głównego Inspektora Pracy oraz Najwyższej Izby Kontroli. Na razie ich wyniki nie są znane.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wizja idzie do sądu z Telewizją Polską. “Bezprawne działanie zarządu TVP”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
alik
AFERA TVPGOLD!!!
28 10
odpowiedź
User
BM
Działanie zarządu narusza, owszem, porządek, ale głównie umysłowy, porządek przyzwoitości i porządek polityczno-biznesowej prostytucji oraz kumoterstwa.
19 10
odpowiedź
User
nikola
Braun już zbiera manatki i szykuje sobie ciepłą posadkę poza TVP. Należy w związku też pozwać osobiście Brauna, Zalewskiego i Piwowara oraz wszystkich, którzy przyczynili się to wprowadzenia w życie tego haniebnego procederu. Braun będzie prezesem jeszcze tylko do końca kwietnia, ale przez ten czas zdąży wyprzedać cały majątek TVP. Zniszczy wszystko. Działa ewidentnie na szkodę firmy, która jest spółką skarbu państwa.
29 10
odpowiedź
User
vincent
tylko PO to by prezio brał 20 tys zł na miesiąc POdwyżki
17 10
odpowiedź
User
telewizyjny
Jaki publiczny???? Partyjny nadawca.
26 11
odpowiedź